Güney Kore İltica İstatistikleri

2022'de Güney Kore İltica Başvuru Şartları ve İstatistikleri

İltica, bir devletin başka bir ülke vatandaşına verdiği sığınma hakkıdır. Mülteci din, dil ve ırk gibi faktörler nedeniyle kendi ülkesinde baskı, şiddet gören ve ülkesinden ayrılmak zorunda kalan kişilerdir. Mülteciler kendi ülkelerinde yaşam tehlikeleri olması nedeniyle başka ülkeler de yaşamak zorunda kalmaktadır.

Güney Kore, 3 Aralık 1992 tarihinde 1951 Mülteci Sözleşmesini ve Mültecilerin Statüsüne İlişkin 1967 Protokolünü, diğer adı Mülteci Sözleşmesi, imzalamıştır. Güney Kore, Mülteci Sözleşmesi kapsamındaki görevlerini gerçekleştirme ve mülteci kabul etme konularında ilk adımlarını atmıştır.

Güney Kore, sığınmacı ve mültecilerin haklarını korumakla yükümlü Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğine katılmış ülkelerden biridir. Güney Kore, sığınmacılara ve mültecilere yönelik destek amacıyla sivil toplum kuruluşlarıyla ortaklıklar kurmaktadır.

Kore İltica Başvurusu Kabul Ediyor Mu?

Güney Kore iltica başvurusu kabul etmektedir.

Güney Kore İltica İstatistikleri Nasıldır?

2020 yılı Güney Kore iltica istatistikleri aşağıda verilen tabloda gösterilmiştir.

ÜlkeBaşvuru SayısıKabul SayısıRed Sayısı
Rusya1.0640931
Mısır71810334
Kazakistan6030883
Malezya4520208
Bangladeş4350316
Hindistan4200430
Çin3110564
Pakistan30310429
Nepal2600144
Morocco1730195
Turkey1710119

Güney Kore Cumhuriyeti İltica Kabul Oranı Nasıldır?

Güney Kore Cumhuriyeti iltica kabul oranı 2020 ocak ve ağustos arasında, 2019 yılının ocak ve ağustos ayları arasına göre %36 düşmüştür. Güney Kore, 2020 yılında yapılan 6.000 mülteci başvurusundan yalnızca 164 kişinin başvurusunu kabul etmiştir.

Kimler Kore'ye Sığınma Başvurusunda Bulunabilir?

Güney Kore’ye sığınma başvurusunu dini, ırkı ve siyasi görüşü nedenlerle hayati tehlikesi bulunan veya hapis cezası alma tehlikesiyle karşı karşı olan ve kendi ülkesine dönmekten korkan kişiler yapabilmektedir.

Kore İltica Başvurusu İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Güney Kore iltica başvurusu için gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Güney Kore din, dil, ırk ve siyasi görüşleri sebebiyle anavatanında can güvenliği risk altında olan kişilerin iltica başvurusunu kabul etmektedir.
 • Güney Kore iltica başvurusu yapabilmek için Güney Kore sınırları içerisinde bulunulması gerekmektedir.
 • Güney Kore iltica başvuru yapacak sığınmacının sicil kaydının temiz olması ve Güney Kore halkının güvenliği için bir tehdit oluşturmaması gerekmektedir.

Güney Kore İltica Prosedürü Nasıldır?

Güney Kore iltica prosedürü kapsamında Güney Kore iltica başvurusunda bulunacak kişilerin göçmenlik bürosuna başvurması gerekmektedir. Güney Kore’ye giriş yapan kişilerin ikamet sürelerine bakılmaksızın mültecilik başvurusunda bulunma hakları vardır. Güney Kore iltica başvurusu için gereken belgeler mülteci statüsü tanıma başvuru formu, pasaport ya da pasaport olmadığı durumlarda ‘’Neden Beyanı’’ ve 3.5 cm × 4.5 cm boyutlarında renkli fotoğraftır.

Kore Cumhuriyeti İçin İltica Başvurusu Nereye Yapılır?

Güney Kore Cumhuriyeti için iltica başvurusu, Güney Kore’de bulunan Göçmenlik Şubesine veya Göçmenlik İşlem Merkezi’ne yapılmaktadır. Güney Kore sınırları içerisine giren mültecilerin havaalanı giriş ve çıkış kapılarında bulunan göçmenlik bürosuna başvurmaları gerekmektedir.

Kore Havaalanında Sığınmacı Başvurusu Yapılabilir Mi?

Güney Kore havaalanında sığınmacı başvurusu yapılabilmektedir. Göçmenlik denetimi sırasında Güney Kore sığınmacı talebinde bulunacak kişilerin başvuru amacının yazılı olduğu bir mülteci statüsü tanıma başvuru formu doldurulması gerekmektedir Güney Kore sığınma talebi başvuru formu doldurma işleminden sonra yapılacak ön eleme mülakatının olumlu sonuçlanması gerekmektedir. Güney Kore mülteci statüsü almak için yapılan başvurular en geç 7 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Güney Kore İltica Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Güney Kore iltica başvurusu, Güney Kore’ye sığınan kişilerin ülkeye giriş yaptıkları tarihten itibaren ikamet ettikleri süreye bakılmadan yapılır. Havaalanında giriş ve çıkış kapılarında doldurulan Güney Kore mültecilik başvuru formunun göçmenlik başvurusu süreci içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.

Kore'ye İltica Başvurusu İçin Mülakat Yapılır Mı?

Güney Kore’ye iltica başvurusu için mülakat yapılır. Güney Kore’ye yapılan sığınma talebinden sonra Kore hükümeti, mültecilik durumuna karar vermek için başvuru yapan kişi ile mülakat gerçekleştirmektedir. Güney Kore iltica başvurusu yapan kişinin Korece bilmemesi durumunda Korece bilen bir tercümandan yardım alınmalıdır. Güney Kore ‘ye iltica başvurusu yapan kişinin güvendiği bir aile bireyi, akraba veya avukatla birlikte görüşmeye girmesi mümkündür. İltica başvurusu yapan kişi ile yapılan mülakat gizli olup geldiği ülkenin yetkileri ile paylaşılmamaktadır.

Güney Kore Sığınma Talepleri Hangi Kuruluş Tarafından Değerlendirilir?

Güney Kore sığınma talepleri Adalet Bakanlığı’nın Güney Kore Göçmenlik Bürosu tarafından değerlendirilmektedir. Güney Kore’de mülteci statüsü almak için yapılan tüm başvurular yerel göçmenlik bürosuna yapılmaktadır.

Kore Sığınma Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Güney Kore sığınma başvurularının ortalama sonuçlanma süresi 6 aydır.

Kore Mülteci Başvurusu Kabul Edilirse Ne Olur?

Güney Kore mülteci başvurusu kabul edildiğinde Güney Kore’de bulunan bir göçmenlik bürosundan mülteci statüsü tanıma sertifikası alınmaktadır. Mülteci başvurusu kabul edilen kişiler, Güney Kore Cumhuriyeti Mülteci Yasası kapsamında mülteci yardımı alabilmektedir.

Güney Kore mülteci başvurusu kabul edilen kişilere tanınmış bir mülteci olarak Kore’ye yerleşme statüsü veren F-2 yerleşik vizesi verilecektir. Başvurusu kabul edilmiş mültecilerin çalışmasının yasak olmadığı yerlerde F-2 vizesi ile Kore’ye yerleşmek ve özgürce çalışma hakkı bulunmaktadır.

Güney Kore Sığınmacı Başvurusu Reddedilirse Ne Olur?

Güney Kore sığınmacı başvurusu reddedilirse iltica başvurusu yapan kişiye yerel bir göçmenlik ofisi tarafından “İtiraz Üzerine Onaylanmama Bildirimi” gönderilmektedir. Güney Kore İltica başvurusuna red cevabı alan kişi, mülteci statüsünün tanınmadığına dair bildirim metnini aldıktan 30 gün sonra Adalet Bakanlığı’na itiraz edebilmektedir. Güney Kore sığınmacı başvurusu reddine itiraz yerel göçmenlik ofislerinde yapılmaktadır.

Kore'de Mültecilerin Hakları Nelerdir?

Güney Kore’de mültecilerin hakları aşağıda listelenmiştir.

 • Konuşma özgürlüğü
 • Vicdan özgürlüğü
 • Çalışma hakkı
 • Barınma hakkı
 • Dinlenme hakkı
 • Eğitim hakkı
 • Ücretsiz sağlık hizmeti alma hakkı
 • Şikayet ve istek bildirme hakkı
 • Korunma hakkı
 • Bilimsel, edebi ve sanatsal aktivite özgürlüğü

Güney Kore'ye İltica Edenler Kalıcı Oturma İzni Alabilir Mi?

Güney Kore’ye iltica edenler kalıcı oturum izni alabilir. Güney Kore’ye iltica eden kişiler, en az 5 yıl ikamet ettikten sonra kalıcı oturma izni alabilmektedir.

Güney Kore’ye iltica eden kişilerin kalıcı oturum izni alabilmeleri için gereken şartlar Kore dilinde okuyabilecek, yazabilecek ve konuşabilecek kadar yeterliliğine sahip olmak ve Kore kültürü ve tarihi hakkında genel kültür bilgilerini bilmektir. Güney Kore sığınma başvurusu için yapılan mülakatta ve yazılı sınavda başarılı olan kişiler, Güney Kore kalıcı oturma izni alabilmektedir.

Sığınmacılara Verilen Bir Kore Vizesi Var Mıdır?

Sığınmacılara verilen bir Güney Kore vizesi vardır. Güney Kore G1 vizesi adı verilen bir vize türü sığınmacılara verilmektedir.

Güney Kore G-1 vizesine endüstriyel kazalara maruz kalan, bir hastalık veya kaza nedeniyle tıbbi tedavi görmesi gereken, dava sürecinde olan ve gecikmiş gelirler için tahkim yargılamasında olan kişilerin mülteci statüsü için başvurulduğu durumlarda verilmektedir. İş bulma sürecinde sığınmacıların sahip olması gereken Güney Kore G-1 vizesi göçmenlik hizmetinin şartlarını sağlayan kişilere verilen bir vize türüdür.

Paylaş: