Schengen Vize Şartları

Schengen Vize Şartları ve 2022'de Schengen Ülkelerine Giriş

Schengen vizesi, 26 Avrupa ülkesinin birbirleri arasında serbest dolaşım hakkı tanıyan vize türüdür. Schengen vizesi almak için şartlar arasında bulunan vize harcı her yıl ortak olarak belirlenmektedir ve vize başvuru süreci oldukça benzerdir. Gerekli belgelere sahip olmak, yeterli mali kaynağa sahip olmak veya geçerli bir pasaporta sahip olmak gibi çeşitli Schengen vizesi başvuru şartlarını karşılayan kişiler Schengen vizesi almaya hak kazanmaktadır.

Vizem.net son 2017-2021 arasında Türkiye'den yapılan Schengen vizesi başvurularında en yüksek başvuru onay oranına sahip (%98,4 ile) akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Schengen Vizesi Alma Şartları Nelerdir?

Schengen vizesi alma şartları aşağıda listelenmiştir.

  • Minimum 6 ay geçerliliği olan bir pasaport gerekmektedir.
  • Başvuru sahibinin seyahati boyunca geçinebileceği yeterli miktarda geliri veya harcamalarını karşılayacak bir sponsoru bulunmalıdır.
  • Kişinin vize bitiminde Schengen bölgesindeki herhangi bir ülkede kalmayacağını ve menşe ülkeye dönüş yapacağını kanıtlayan belgelere sahip olması gerekmektedir.
  • Kişinin başına gelebilecek herhangi bir kaza veya sağlık sorunu durumunda yararlanabileceği 30.000 EUR geçerliliğinde bir sağlık sigortası yapılması gerekmektedir.
  • Başvuru sahibi, biyometrik bilgilerini Schengen ülkesi dış temsilciliğine vermelidir.
  • Kişinin Schengen bilgi sisteminde herhangi bir kaydının bulunmaması gerekmektedir.
  • Kişinin adli sicil kaydında, Schengen ülkeleri tarafından girişine izin verilmeyen herhangi bir suçun bulunmaması gerekmektedir.
  • Başvuru sahibinin önceki yurt dışı seyahatlerinde vize ihlali yapmamış olması gerekmektedir.

Schengen Vizesi İçin Geçerli Pasaport Şartı Nedir?

Schengen vizesi için geçerli pasaport içerisinde en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Pasaport 10 yıldan az süre içerisinde alınmış olmalı ve talep edilen vize tarihinin bitiminden itibaren 3 ay daha geçerli olmalıdır. Eğer talep edilmiş veya başvuru ile alakalıysa önceki pasaportların da teslim edilmesi Schengen vize başvuru şartları arasındadır.

Schengen Vizesi Almak İçin Ülkeye Geri Dönme Şartı Nedir?

Schengen vizesi almak için ülkeye geri dönme başvuru sahiplerine şart koşulmuştur ve adayların vize bitiminden önce menşe ülkelerine geri döneceğini kanıtlamaları gerekmektedir.

Schengen vizesi için gerekli şartlar arasında olan ülkeye geri dönmeyi kanıtlayabilecek herhangi bir belge sunulabilmektedir. Dönüş kanıtı olabilecek belgeler arasında; iş yeri izin dilekçesi, SGK hizmet dökümü, ülkesinde aktif olarak öğrenci olduğunu gösteren belge, okuldan alınmış izin yazısı, bakmakla yükümlü olunan bir çocuk olduğuna dair belge veya nüfus kayıt örneği gibi belgeler bulunmaktadır.

Schengen Vizesi İçin Finansal Kaynak Şartı Nedir?

Schengen vizesi finansal kaynak şartı, kişinin Schengen ziyareti boyunca kendi masraflarını karşılayabilecek olmasının anlaşılabilmesi için bulunmaktadır. Kanıt olabilecek belgeler, seyahat amacına ve sponsorun olup olmamasına göre değişebilmektedir. Kişinin banka hesabında olması gereken mali kaynağın miktarı her Schengen ülkesinde farklı olabilmektedir.

Schengen Vizesi İçin Sağlık Sigortası Şartı Nedir?

Schengen vizesi için sağlık sigortası şartı, kişinin seyahati boyunca başına bir kaza, sağlık sorunu veya beklenmedik bir durum gelmesi sonucunda maddi olarak belirtilen durumlarla baş etmeyi kolaylaştırmak için konulmuştur.

Alınacak seyahat sağlık sigortasının tüm Schengen ülkelerini kapsaması ve en az 30.000 EUR geçerliliğinde olması gerekmektedir.

Schengen Vizesi İçin Parmak İzi Şartı Nedir?

Schengen vizesi için parmak izi şartı kişinin kimliğinin belirlenmesi amacıyla gerekli tutulmuştur. Başvuru adayı vize alırken parmak izini ve biyometrik fotoğrafını, başvuru yapılan aracı kurumda teslim etmelidir.

Son 59 ay içerisinde bir Schengen vizesi almış ve VIS sistemine biyometrik bilgilerini kaydettirmiş kişilerin, yeni vize başvurusunda parmak izi vermesi gerekmemektedir.

Schengen Vizesi İçin VIS Bilgi Sistemi Şartı Nedir?

Schengen vizesi için VIS bilgi sistemi, bütün Schengen ülkelerinin erişiminin olduğu bir veri tabanıdır. Schengen ülkelerine seyahat amacıyla vize alan herkesin VIS sisteminde biyometrik bilgileri bulunmak zorundadır.

Kimlik hırsızlığının önüne geçme, vize kontrolü, kural ihlali engelleme, iltica durum kontrolü veya güvenliğin artırılması; Schengen vize bilgilendirme sistemi aracılığıyla sağlanmaktadır.

Schengen Vizesi İçin Adli Sicil Şartı Nedir?

Schengen vizesi için adli sicil şartı, bulunması takdirde kişinin suç geçmişini öğrenmeyi amaçlamaktadır. Kişinin Schengen vizesi alabilmesi için adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.

Schengen bölgesine vizesiz giriş hakkı olan ve suç kaydı bulunan kişiler de Schengen ülkelerine seyahat edebilir. Eğer kişinin mahkumiyet durumu 3 yılı geçmiyorsa ve kişi insan veya uyuşturucu kaçakçılığından hüküm giymemiş ise, bu durumu kanıtlayarak Schengen bölgesine giriş yapabilmektedir.

Vergi Borcu Olan Birisi Schengen Vizesi Alabilir Mi?

Evet, vergi borcu olan birisi Schengen vizesi alabilir.

Daha Önceden Vize Reddi Alan Birisi Schengen Vizesi Alabilir Mi?

Evet, daha önceden vize reddi alan birisi Schengen vizesi alabilir.

Vizem.net danışmanlığında yapılmış ve Schengen vize reddi almış başvuruların yeniden yapılmasında alınan onay oranı %85,2’dir

Daha Önce Schengen Vize İhlalinde Bulunan Kişi Vize Alabilir Mi?

Evet, daha önce Schengen vize ihlalinde bulunan kişi düşük bir olasılıkla da olsa vize alabilmektedir. Başvuru adayı Schengen vize başvurusunda, önceden yapılan vize ihlalinin gerekçesini açıkça belirtmelidir.

Schengen Alanına İlk Giriş Esnasında Aranan Şartlar Nelerdir?

Schengen alanına ilk giriş esnasında aranan şartlar arasında tam bir seyahat planı sunulması bulunmaktadır. Schengen vizesi ilk giriş yapılan ülkede, yetkililer seyahat planını ve uçuş rezervasyonlarını kontrol etmektedir.

Kişinin Schengen vizesi ile ilk giriş yaptığı Schengen ülkesi, vizeyi veren ülke olmak zorunda değildir. Kişi Schengen bölgesi süresince hangi ülkede en çok zamanı geçirecekse, o ülkeden Schengen vizesi almak zorundadır.

Schengen Ülkelerine Girişte Aşı Şartı Var Mıdır?

Schengen ülkelerine girişte aşı şartı ve diğer Covid-19 kısıtlamaları 2022 itibariyle büyük ölçüde kaldırılmıştır. Başvuru adaylarının Covid-19 ile ilgili güncel bilgiler için ülkelerin dış temsilcilikleri ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Fransa, Malta, İspanya ve Hollanda Temmuz 2022 itibariyle hala üçüncü ülke vatandaşlarından aşı kartı veya negatif test sonucu gibi belgeler talep etmektedir.

Schengen Vizesi İle Avrupa Ülkelerine Kaç Kez Giriş Yapılabilir?

Schengen vizesi ile Avrupa ülkelerine, Schengen bölgesinden ayrılmadan sınırlama olmadan seyahat yapılabilmektedir.

Tek girişli Schengen vizesi ile Schengen bölgesinden ayrılan kişi tekrardan giriş yapamamaktadır. Çift girişli Schengen vizesine sahip olan kişi Schengen bölgesinden ayrıldıktan sonra bir kez daha Schengen bölgesine giriş yapabilmektedir. Kişi eğer çok girişli Schengen vizesi hamili ise, 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalma kuralını ihlal etmeden istediği kadar Schengen bölgesine giriş-çıkış yapabilmektedir.

Schengen Vize Süresi Aşılırsa Ne Olur?

Schengen vize süresi aşılırsa, kişinin Schengen bölgesine girişi belli bir süreliğine veya süresiz olarak kısıtlanabilmektedir. Süre aşımı yapan kişi doğrudan sınır dışı edilmekte, bazı durumlarda ise para cezası alabilmektedir.

Paylaş: