18 Yaşından Küçükler İçin Amerika Vizesi

18 Yaşından Küçükler İçin Amerika Vizesi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Amerika Birleşik Devletleri'nin vize politikasına göre, ABD'ye seyahat edecek tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yaştan ve pasaport türünden bağımsız olarak vizeye tabidir. Amerika Birleşik Devletleri'ne gidecek çocuklar ve bebekler için de standart başvuru prosedürleri takip edilerek vize alınması gerekmektedir.

Bebekler ve Çocuklar İçin Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

18 yaşından küçük çocukların ve bebeklerin Amerika vize işlemleri, yetişkinler için geçerli prosedür takip edilerek, ebeveynleri tarafından yapılmaktadır.

Vizeye başvuracak kişi adına DS-160 başvuru formu doldurulmalı, başvuru ücreti ödemesi yapılmalı ve ABD dış temsilciliğinden vize randevusu alınmalıdır. Randevu tarihinde, gerekli evraklar Konsolosluğa teslim edilmekte ve diğer Amerika vize işlemleri yapılarak başvuru tamamlanmaktadır.

Reşit olmayanların ABD vize başvuru sürecindeki tek istisna, 14 yaşından küçüklerin belirli durumlarda Amerika vize randevusuna gitmekten muaf tutulmasıdır. 14 yaşından küçük ve ebeveyni ABD vizesine sahip çocuklar için ABD dış temsilciliklerinin özel bir başvuru uygulaması bulunmaktadır.

14 Yaş Altı Amerika Vizesi Başvuru Süreci

14 yaş altı çocukların ve bebeklerin Amerika vize başvuruları, anne veya babasından birinin geçerli bir Amerika vizesi bulunuyorsa posta yoluyla yapılabilmektedir.

Başvuru sürecinin ilk adımında, başvuru sahibi çocuk için usvisa-info.com adresinden hesap oluşturularak, vize ücreti ödenir. Sonraki adımda sorulan sorular cevaplanarak vize mülakatı muafiyeti durumu belirlenir. Mülakat muafiyeti tanınan vize başvuruları için gerekli evraklar hazırlanarak ABD Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğuna postalanmalıdır.

Çocuklar İçin Gerekli Amerika Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Çocuklar için yapılan Amerika vize başvurularında, standart ABD vize başvuru belgelerinin beyan edilmesi gerekmektedir.

Eğer vize başvuru sahibi çocuk için 14 yaş altı mülakat muafiyeti tanınmışsa, gerekli Amerika vize işlemleri ile birlikte ebeveyninin Amerika vizesi fotokopisi de başvuru dosyasına eklenmelidir.

Amerika Vizesi İçin Muvafakatname Gerekliliği

Amerika vizesi için muvafakatname belgesi,18 yaşından küçükler için yapılan Amerika vize başvurularında ABD dış temsilcilikleri tarafından istenen zorunlu başvuru belgeleri arasında değildir. Ancak Amerika'ya ebeveynlerinden sadece biri ile veya ebeveynleri dışında bir kişiyle seyahat eden çocukların ülkeye girişi esnasında, ABD Gümrük ve Sınır Güvenliği memuru tarafından muvafakatname talep edilmektedir.

ABD Gümrük ve Sınır Güvenliği, yukarıdaki şartlarda seyahat eden çocuklar için, ABD'ye seyahat etmeyen ebeveyni tarafından son 1 yıl içinde, İngilizce olarak yazılmış ve noter tasdikli muvafakatname alınmasını önermektedir. Muvafakatnamenin vize başvurusunda da beyan edilmesi önerilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Çocuk ve bebekler için ABD vize başvuruları hakkında merkezimize en sık yöneltilen sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Çocukların ABD Vize Mülakatına Götürülmesi Şart Mıdır?

Çocukların ABD vize mülakatına katılma muafiyeti, ancak yukarıda açıklanan şekilde ebeveynlerden birinin ABD vizesine sahip olması ve çocuğun 14 yaşından küçük olması durumunda tanınmaktadır.

Bu şartları sağlamayan tüm bebeklerin ve çocukların Amerika vize mülakatına götürülmesi gerekmektedir. Mülakat esnasında ebeveynleri veya yasal vasileri çocuklara eşlik edebilir.

ABD Vizesi İçin Çocuklardan Parmak İzi Alınır Mı?

ABD vizesi için 14 yaşından küçük çocukların parmak izi alınmamaktadır.

14 yaşını doldurmuş tüm başvuru sahipleri, randevu esnasında ABD vizesi için parmak izi kaydı vermekle yükümlüdür.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: