Amerika Staj Vizesi

Amerika Staj (H3) Vizesi Başvurusundan Önce Bilinmesi Gerekenler

Amerika H3 staj vizesi, Amerika Birleşik Devletleri'nde mesleki becerilerini geliştirmek üzere geçici süreyle staj yapmak isteyen kişilere verilen bir vize türüdür. H3 vizesi hamiline ABD'de istihdam edilme hakkı tanımamakta, ancak gelecekte Amerika Birleşik Devletleri dışında çalışılacak bir işe yönelik eğitim alma imkanı vermektedir.

Amerika staj vize danışmanlık hizmetleri için: 0850 241 1868

Amerika Staj Programları

Amerika H3 vize programı kapsamında yabancı ülke vatandaşları ABD'de stajyer veya özel eğitim programı ziyaretçisi olarak bulunabilmektedir. Staj programı katılımcıları, lisansüstü tıp eğitimi veya stajı dışında, kendi ülkesinde mevcut olmayan herhangi bir çalışma alanında staj yapma hakkına sahip olur. Staj yapılabilecek başlıca sektörler; tarım, finans, ulaşım, ticaret, yönetim ve iletişim sektörleridir.

Özel eğitim programı ziyaretçileri ise fiziksel, zihinsel veya duygusal engelli çocukların eğitiminde uygulamalı deneyim sağlayan özel eğitim değişim programına katılma hakkına sahip olmaktadır. ABD'de özel eğitim programlarına katılım amacıyla alınan staj vizesi başvuruları yıllık kota uygulamasına tabidir. Amerika Birleşik Devletleri hükümeti her yıl sadece 50 yabancı ülke vatandaşı için H3 özel eğitim vizesi verilmesini öngörmektedir.

Amerika H3 Vizesi Başvurusuna Uygunluk Durumu

Amerika H3 vizesine uygunluk, aşağıda sayılan kriterlere dayanmaktadır.

  • Başvuru sahibi için bir kurumundan resmi bir davet alınmalıdır.
  • Başvuru sahibinin aynı staj programı kendi ülkesinde bulamaması gereklidir.
  • Program tıbbi eğitim içermemelidir.
  • Başvuru sahibi staj programı bittikten sonra kendi ülkesine dönme niyetinde olmalıdır.
  • Staj veya özel eğitim programı, başvuru sahibinin kariyerine fayda sağlamalıdır.
  • Başvuru sahibi, staj programında öngörülen çalışma haricinde ABD'de tam zamanlı bir işe sahip olmamalıdır.

ABD Staj Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika staj vizesi başvuru süreci, ABD'de staj yapılacak kurum tarafından başlatılmaktadır. Staj vizesi sponsoru olacak kurum tarafından bir USCIS (ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi) ofisine, göçmen olmayan çalışma vizesi için dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir. Bunun için kurum temsilcisinin I-129 formunu doldurup, staj programı şartlarını sağladığını gösteren belgelerle başvurması gerekir. I-129 formu onayı alındıktan sonra formun orijinali vize başvuru sahibine gönderilir.

I-129 formunu alan vize başvuru sahibi, ceac.state.gov adresinden DS-160 vize başvuru formunu online olarak doldurmalı ve onay sayfasının çıktısını almalıdır. DS-160 formunun seyahat bilgileri bölümünde sırasıyla "Temporary Worker- H", "Trainee- H3" seçimleri yapılmalı; Application Receipt/Petition Number alanına ise I-129 formu üzerinde yazan başvuru numarası girilmelidir.

Staj vizesi için DS-160 formunun ekran görseli aşağıda verilmiştir.

ABD Staj Vizesi DS-160 Başvuru Formu
ABD Staj Vizesi DS-160 Başvuru Formu

Form doldurma işleminin ardından usvisa-info.com adresinden başvuru ücreti ödemesi ve vize randevusu alma işlemleri sırasıyla tamamlanmalıdır. Randevu tarihinde Amerika dış temsilciliği vize birimine hazırlanan başvuru evrakları teslim edilir, dijital parmak izi kaydı verilir ve konsolosluk görevlisiyle mülakat gerçekleştirilir. Mülakat sonunda başvuru sahibine staj vizesi başvurusunun onaylanıp onaylanmadığı bildirilmektedir.

Amerika Staj Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Amerika staj vizesi başvurularında standart ABD vize evraklarına ek olarak staj yapılacak kurumdan alınan orijinal Amerika I-129 formu beyan edilmelidir. Amerika H3 vizesi için ayrıca kişinin eğitim durumunu, staj programını tamamladığında Türkiye'ye döneceğini ve finansal yeterliliğini değerlendirmek üzere ek belgelerin sunulması istenmektedir.

Kapsamlı ve açıklamalı H3 vizesi evrak listesi, ABD vize evrakları sayfasından ilgili seçimler yapılarak görüntülenebilir.

ABD Staj Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

ABD staj vizesi başvuru ücreti 190 $'dır. Başvuru harçları, usvisa-info.com adresinden vize randevusu almadan önce ödenmelidir.

H3 vizesinin Amerika'da tamamlanması gereken adımlarında ödenecek ücretlerden staj yapılacak kurum sorumludur; form I-129 almak için 460 $ başvuru ücretinin staj yapılacak kurum tarafından ödenmesi gereklidir.

Staj Vizesi İçin Amerika Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Staj vizesi için Amerika vize randevusu, başvuru harcı ödendikten sonra I-129 formunda bulunan makbuz numarası girilerek, usvisa-info.com adresinden alınır; online randevunun ABD Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğundan alınması mümkündür.

2024 yılı itibariyle H3 vize başvurularında randevu için tahmini olarak, Ankara Büyükelçiliği için ortalama 80 gün ve 'İstanbul Başkonsolosluğu için ise ortalama 215 gün beklenmesi gerekmektedir.

Amerika Staj Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Amerika staj vizesi 2 yıl için verilmektedir. 2 yılın ardından stajyerin ülkesine dönmesi gereklidir. Özel eğitim programlarına katılanların H3 vizesi ise 18 ay için geçerlidir.

H-3 vizesinin diğer H tipi vizelerden farklı olarak uzatılması mümkün değildir. Vize süresi dolduktan sonra, başvuru sahipleri ABD'deki kalış sürelerini uzatamaz; ancak H-3 vizesi hamilleri statü değiştirmek için başvuruda bulunabilmektedir. Staj programına katılan kişiler için, H-1B, H-2A veya H-2B vizesi gerektiren bir iş bulunması halinde, işveren tarafından Amerika vize değişikliği için USCIS'e dilekçe verilmelidir.

Sık Sorulan Sorular

Amerika'da staj yapmak ve H3 vizesi konularında merkezimize en sık yöneltilen sorular aşağıda yanıtlanmıştır.

Amerika'da Staj Yaparken Çalışabilir Miyim?

H3 vizesi ile Amerika’da staj yaparken çalışmanız mümkün değildir; sadece staj programı kapsamındaki çalışmaya izin verilir ve bir iş sözleşmesi ile resmi olarak istihdam edilemezsiniz.

Amerika’da bir işte çalışmak istiyorsanız, H-1B vizesi, H-2A vizesi, H-2B vizesi gibi size Amerika çalışma izni veren vizelere sahip olmanız gerekmektedir.

ABD Staj Vizesi Hamilinin Aile Üyelerine Vize Verilir Mi?

ABD staj vizesi hamilinin eşine ve 21 yaşından küçük çocuklarına vize verilebilir.

H-3 vizesi sahiplerinin aileleri için H-4 vizesi düzenlenmiştir; H4 vizesi aile üyelerine akademik eğitimlere katılmak için izin verir, ancak çalışma şansı tanımaz.

Amerika Staj Vizesi Ret Sebepleri Nelerdir?

Amerika staj vizesi başvurularınız, aşağıda verilen sebeplerle reddedilebilir.

  • Staj kurumunun zamanında başvuru yapmaması
  • Staj programının genel olması ve sistematik olmaması
  • Başvuru sahibinin ABD'de istihdam edilecek olması
  • Kurumun başvuru sahibinin stajı için yeterli kapasitesinin bulunmaması

Staj vize başvurunuz reddedildikten sonra Amerika vize reddine itiraz imkanınız bulunmamaktadır; ret halinde ret gerekçelerini ortadan kaldırarak yeniden vize başvurusu yapabilirsiniz.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: