Amerika Çeşitlilik (Green Card) Vizesi

Amerika Çeşitlilik (Green Card) Vizesi Başvuru Rehberi 2023-2024

Amerika çeşitlilik vizesi (diversity visa, DV) programı, gerekli şartları sağlayan yabancı ülke vatandaşlarının Amerika Birleşik Devletleri'ne kalıcı olarak yerleşmesine imkan veren, kura tabanlı bir vize göçmenlik programıdır. Çeşitlilik vizesine başvuru hakkı, her yıl ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından açılan Yeşil Kart Çekilişi'ne (Green Card Lottery) katılarak kazanılabilmektedir.

ABD yeşil kart çekilişi ile Amerika'ya göçmenlik oranı düşük olan ülkelere yönelik olarak her yıl toplam 55.000 göçmenlik vizesi verilmesi öngörülür. Çeşitlilik vizesi alan kişiler, Amerika'da yasal kalıcı oturum statüsü alarak, herhangi bir eyalette çalışma, evlenme, çocuk sahibi olma, eğitim alma ve belirli bir sürenin sonunda vatandaşlığa başvuru gibi birçok hakka sahip olmaktadır.

ABD yeşil kart çekilişi ve çeşitlilik vizesi işlemleri için: 0850 241 1868

Amerika Green Card Çekiliş Takvimi

Her mali yılda verilecek 55.000 adet ABD çeşitlilik vizesi için ön kayıt süreci, diğer adıyla Green Card çekilişi, iki yıl öncesinin Ekim-Kasım aylarında açılmaktadır. Örneğin; 2024 mali yılı için çeşitlilik vizesi çekiliş dönemi Kasım 2022'de sona ermiştir. 2025 yılı için Amerika yeşil kart çekiliş başvurularının, 2023 yılının Ekim-Kasım ayları içerisinde alınması beklenmektedir.

Amerika Green Card çekilişi takvimi aşağıdaki gibi ilerler.

 • 2023 Ekim-Kasım aylarında çekiliş için online başvurular toplanır.
 • 2024'ün Mayıs ayında çekiliş sonuçları açıklanır.
 • Çekiliş kazananları Ekim 2024'ten Eylül 2025'e kadar vize başvurusunu tamamlamalıdır.
 • Eylül ayının sonundan itibaren 2025 mali yılı için çeşitlilik vizesi verilmemektedir.

ABD Çeşitlilik Vizesi Programına Katılım Koşulları Nelerdir?

ABD çeşitlilik vizesi programına katılım koşulları aşağıda listelenmiştir.

 • Amerika’ya tarihsel olarak az sayıda göçmen göndermiş ülkelerden birinin vatandaşı olunmalıdır. Türkiye, her yıl açıklanan uygun ülkeler listesinde yer almaktadır.
 • En az lise veya dengi bir eğitim seviyesinden mezun olmak veya son 5 yıl içinde uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 yıllık iş tecrübesi edinmiş olmak gerekmektedir.
 • Amerika'da kamuya yük olunmayacağına dair finansal yeterliliğin kanıtlanabilmesi gerekmektedir.

ABD Dışişleri Bakanlığı çeşitlilik vizesine başvuru hakkı kazanan kişileri, tüm geçerli başvurular arasından ve her ülke için ayrılmış kota doğrultusunda, bilgisayar tarafından rastgele yapılan bir çekiliş sonucunda belirlemektedir.

Çeşitlilik Vize Programına Kabul Edilen Meslekler

Çeşitlilik vizesi programına kabul edilen meslekler, Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı’nın O*Net OnLine veri tabanı kullanılarak belirlenir. Veri tabanı iş tecrübelerini beş iş alanına (job zone) bölmektedir.

Her ne kadar ABD Çalışma Bakanlığı meslek veritabanı birçok meslekten bahsediyor olsa dair programa sadece belli meslek mensupları katılabilmektedir. Son 5 yıl içerisinde iş alanı 4 veya 5 içerisinde bulunan ve Özel Mesleki Hazırlık seviyesi (Specific Vocational Preperation – SVP) 7.0 veya daha yüksek olan bir meslekte, en az 2 yıllık iş deneyimine sahip olunması gerekmektedir.

Örnek vermek gerekirse, uzay mühendisliği mesleği için iş alanı 4 ve Özel Mesleki Hazırlık seviyesini 7.0 < 8.0 olarak belirlendiği için bu mesleğin kura programı için uygun bir meslek olduğu söylenebilir.

Amerika Çeşitlilik Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika green card çekilişi ve çeşitlilik vizesi başvuru sürecinde izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır.

 • ABD çeşitlilik vizesi kurası (yeşil kart çekilişi) için online başvuru yapılır.
 • Amerika yeşil kart çekilişi sonuçları öğrenilir.
 • Online göçmenlik vizesi başvuru formu (DS-260) doldurulur.
 • Kentucky Konsolosluk Merkezi'nden randevu maili alınır.
 • Çeşitlilik vizesi için gerekli evraklar hazırlanır.
 • Büyükelçilik onaylı klinikte sağlık muayenesine gidilir.
 • Vize görüşmesi için ABD Büyükelçiliğine gidilir.

ABD Çeşitlilik Vizesi Programına Kayıt

Amerika çeşitlilik vizesi almak isteyen tüm başvuru sahiplerinin öncelikle DIşişleri Bakanlığı tarafından duyurulan tarihlerde (genellikle Ekim/Kasım ayları) Yeşil Kart çekilişine katılmaları gerekmektedir. Bunun için başvuru sahibinin, dvprogram.state.gov adresi üzerinden online başvuru formunu (DS-5501) doldurarak çekilişe kayıt yaptırması gerekir.

Çeşitlilik vizesi programına kayıt ekranına giriş görseli aşağıda verilmiştir.

ABD Çeşitlilik Vizesi Programına Kayıt
ABD Çeşitlilik Vizesi Programına Kayıt

Form doldurma işlemi esnasında, başvuru sahibine ait dijital biyometrik fotoğrafın sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Online formu dolduran kişilerin, onay sayfasının çıktısını almaları ve konfirmasyon numarasını kaydetmeleri gerekmektedir. Green card başvuru formu konfirmasyon numarası, kuranın kazanılıp kazanılmadığını ve sonraki aşamalarda başvurunun durumunu kontrol etmek için kullanılabilecek numaradır.

Onay sayfasının görseli aşağıdaki gibidir.

ABD Çeşitlilik Vizesi Onay Ekranı
ABD Çeşitlilik Vizesi Onay Ekranı

ABD yasaları gereğince, bir başvuru sahibi her kayıt döneminde sadece 1 defa başvuru yapma hakkına sahiptir. Birden fazla kez başvuru kayıt başvurusu yapanlar, sistem tarafından tespit edilmekte ve çekilişten diskalifiye edilmektedir. ABD yeşil kart çekilişine katılım ücretsizdir.

Amerika Yeşil Kart Çekilişi Sonuçları Nerede Yayınlanır?

Amerika yeşil kart çekilişi sonuçları her yılın Mayıs ayı başlarında açıklanmaktadır. Çekilişe katılan kişiler, dvprogram.state.gov/ESC/ adresindeki Başvuru Durumu Kontrolü sayfasına, kişisel bilgileri ve başvuru onay (konfirmasyon) numarası ile giriş yaparak seçilip seçilmediklerini görebilmektedir.

Yeşil kart kurasında seçilen kişilerin, Amerika çeşitlilik vizesine başvuru hakkı doğmaktadır. Çekilişi kazanan başvuru sahiplerinin, vize başvurularına nasıl devam edeceklerine dair talimatlar ile vize mülakatı için kendilerine ayrılan tarih ve saat bilgileri de bu sayfadan bildirilir.

Sorgulama ekranı görseli aşağıda verilmiştir.

Amerika Yeşil Kart Çekilişi Sonuçları Nerede Yayınlanır?
Amerika Yeşil Kart Çekilişi Sonuçları Nerede Yayınlanır?

Amerika yeşil kart çekilişi sonuçları, konfirmasyon numarasıyla yapılan sorgulama dışında herhangi bir kanaldan öğrenilememektedir. ABD Dışişleri Bakanlığı, yeşil kart çekilişi dosyalarının işlenmesinden sorumlu olan Kentucky Konsolosluk Merkezi (KCC) veya ABD Ankara Büyükelçiliği yeşil kart çekilişi kazananlarını duyurmamaktadır ve bu yönde bir bilgilendirme maili alanların olası dolandırıcılık vakalarına karşı dikkatli olmasını önermektedir.

Çeşitlilik Vizesi İçin DS-260 Online Başvuru İşlemi

Yeşil kart çekilişini kazanan kişilerin vize başvuru sürecinin ilk adımı olarak, DS-260 kodlu online göçmenlik vize başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Form doldurma işlemine başlarken, yeşil kart çekilişi sırasında atanan başvuru numarasının (DV case number) girilmesi istenmektedir. Formun son kısmındaki elektronik imza sayfasına gelindiğinde bu numaranın "0"lar olmadan yeniden girilmesi istenir. Aile üyeleriyle birlikte başvuru yapılması halinde, her aile üyesi için ayrıca form doldurulması gerekir.

DS-260 formu doldurulduktan sonra barkodlu onay sayfası oluşturularak çıktısı alınmalıdır. Tüm DS-260 formu için çıktı alınmasına gerek yoktur, vize görüşmesine sadece onay sayfası çıktısının götürülmesi beklenmektedir.

Kentucky Konsolosluk Merkezi Vize Randevu Maili

Kentucky Konsolosluk Merkezi (KCC), tamamlanan Amerika DS-260 formlarının incelenmesi ve uygun görülen başvuru sahipleri için mülakat randevusu verilmesinden sorumlu kuruluştur. Çeşitlilik vizesi başvurularında mülakat randevusu, başvuru sahibinin seçimi üzerine alınamamaktadır. Tüm randevu tarihleri KCC tarafından atanmakta ve başvuru sahibine e-mail ile bilgi verilmektedir.

KCC'den randevu mailini alan başvuru sahibi, usvisa-info.com adresine girerek, randevu kaydı oluşturmalı ve başvurunun onaylanması halinde vize ve pasaportunu teslim alınacağı PTT şubesini seçmelidir. Randevu tarihine kadar, istenen tüm vize başvuru evraklarının tamamlanması ve Büyükelçilik kriterlerine uygun bir sağlık raporunun alınması gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

ABD çeşitlilik vizesi ile ilgili danışmanlarımıza sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Çeşitlilik Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Amerika çeşitlilik vizesi için randevudan önce hazırlanması gereken evraklar aşağıda verilmiştir.

 • DS-260 online vize formu onay sayfası
 • Pasaport (varsa eski ABD vizesinin olduğu pasaportlar)
 • Pasaport teslim alma yeri kaydı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (5x5 mm)
 • Son mezun olunan okuldan diploma aslı ve fotokopisi
 • Son 5 yıllık çalışma tecrübesine dair belgeler (en az lise seviyesinde bir diploma bulunmuyorsa)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Evli olanlar için evlilik cüzdanı aslı ve 2 adet fotokopisi
 • Geçmiş evlilikler için boşanma belgesi ya da ölüm kayıt örneği
 • Arşiv kayıtlı adli sicil kaydı
 • Mali geçim belgeleri
 • Varsa isim değişikliği, evlat edinme, yargılanma vb. tüm davalar için mahkeme kayıtları
 • Askerlik belgesi (İran vatandaşları için)

Tüm belgelerin İngilizce veya Türkçe olması gerekmektedir. Yurt dışından alınmış evlilik cüzdanı gibi evrakların, İngilizceye tercüme edilmiş olması gerekir; ancak noter onaylı olması şart değildir.

Green Card Vize Başvurusu İçin Finansal Kaynaklar Nelerdir?

Başvuru sahibi, kendisinin ve ailesinin Amerika'da kamuya yük olmayacağını ve yeterli mali kaynağa sahip olduğunu aşağıdaki üç alternatiften en az birini beyan ederek kanıtlamalıdır.

 • Şahsi finansal kaynaklara dair altta verilen belgelerden biri veya birden fazlası sunulabilir.
  • Güncel banka hesap bakiyesini, hesap açılış tarihini, son 12 aylık para transfer miktarlarını ve yıl ortalamasını gösteren, kıdemli bir banka yetkilisi tarafından verilen beyan
  • Tapu veya senet gibi mülkiyet kanıtları ve avukat, eksper veya yetkili bir emlakçıdan alınan, varsa mülk üzerindeki ipotek ve borçların da belirtildiği, mülkün güncel değerine ilişkin yazı
  • Hisse senedi veya bonoların güncel piyasa değerleri veya bunlardan beklenen olası kazançları gösteren evraklar
  • Varsa iş yatırımlarından veya diğer kaynaklardan elde edilen gelirleri gösteren kanıtlar
 • ABD'de iş bulunduğuna dair, antetli kağıda yazılmış ve aşağıdaki bilgileri içeren, noter onaylı bir işveren mektubu sunulabilir.
  • Kesinleşmiş iş teklifi ve işin özellikleri
  • İşin yeri ve süresi (tam zamanlı, mevsimlik vb.)
  • Başvuru sahibinin bu kadroda çalışmasını sağlayacak yetenekleri
  • Maaş bilgisi ve varsa diğer ödemeler ile ilgili bilgiler
  • İşe başlama tarihi
 • ABD'de yaşayan bir sponsordan alınmış I-134 Formu ve sponsora ait gelir belgeleri beyan edilebilir.

Göçmen Vizesi İçin Sağlık Muayenesi Nedir?

Göçmen vizesi için sağlık muayenesi, başvuru sahibi ile başvuru kapsamındaki tüm aile bireyi için, vize görüşmesinin yapılacağı ülkede bulunan yetkili doktorlardan randevu alınarak yaptırılmalıdır.

Planlanan vize görüşmesinden önce gerekli aşıların yaptırılması ve sağlık muayenesinin tamamlanması gerekmektedir. Sağlık raporu mühürlü olarak bir zarfta verilmişse, zarf açılmadan dış temsilciliğe teslim edilmelidir; bazı doktorlar ise sağlık raporunu doğrudan dış temsilciliğe göndermektedir.

ABD Büyükelçiliğinin onayladığı hekimden sağlık muayenesi randevusu, vize görüşmesinden en az 15 gün önce alınmalıdır. ABD vize sağlık raporu alınabilecek onaylı hekimler, resmi websitede belirtilmektedir. Vize ücretinden ayrı olarak sağlık raporu ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Amerika Çeşitlilik Vizesi Başvuru Mülakatı Nedir?

Amerika çeşitlilik vizesi mülakat randevusu için ABD Büyükelçiliğine planlanmış tarih ve saatte, basılı vize başvurunuz (DS-260) onay sayfası ve diğer tüm belgelerle birlikte gitmelisiniz. Bir konsolosluk görevlisi siz ve aile bireylerinizle görüşmeyi yapacak, göçmen vizesine uygun olup olmadığınızı değerlendirecek ve dijital olarak parmak izinizi alacaktır.

Çeşitlilik vizesi başvuru harç ücreti 330 $ olup, görüşme gününde Konsolosluk kasalarında nakit veya kredi kartı ile tahsil edilmektedir.

Görüşme sonunda vize onaylanırsa, pasaport ve vizenin sahibine nasıl ve ne zaman iade edileceği konusunda kişilere bilgi verilmektedir.

ABD Çeşitlilik Vizesi Mülakattan Sonra Kaç Günde Çıkar?

ABD çeşitlilik vizesi, başvurunuzun eksiksiz olması halinde mülakattan sonra 5 iş günü içerisinde çıkmakta ve pasaport ile vizeniz size teslim edilmek üzere PTT’ye verilecektir.

Bazı başvuru sahipleri için vizenin verilmesinden önce Amerika vizesi idari soruşturma yapılması gerekebilir. İdari işlemler ortalama 6 ay sürebilmektedir. İdari işlem tamamlandıktan sonra başvuru dosya numarası websitesinde yayınlanır ve kişiler ayrıca mail ile bilgilendirilir. İdari işlem süresinden sağlık raporunun süresi dolarsa, tekrar sağlık raporu alınması gerekmektedir.

Amerika Green Card Ücreti Ne Kadardır?

Amerika green card ücreti, 2023 yılı için 220 $’dır. USCIS göçmen ücretinin, göçmen vizesi alındıktan sonra ve Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat edilmesinden önce, ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi’ne çevrimiçi olarak ödenmesi gerekmektedir. Ücret ödenene kadar tarafınıza yeşil kartınız verilmeyecektir.

En geç vizenin üzerinde yazılı olan vize bitiş tarihinden önce Amerika Birleşik Devletleri'ne giriş yapılması ve ülkeye kabul için başvurulması gerekir. Göçmen vizesi, sağlık raporu geçerlilik süresi daha erken sona ermedikçe, altı aya kadar geçerlidir.

Çeşitlilik Vizesi İle ABD'ye Girişten Sonra Yeşil Kart Nasıl Alınır?

Çeşitlilik vizesi ile Amerika’ya girişten sonra, USCIS göçmen ücretini ödediyseniz, yeşil kartınız size postayla ulaştırılacaktır. Yeşil kartınız varışınızdan sonraki 45 gün içinde gelmezse, 800-375-5283 numaralı telefondan USCIS iletişim merkezine ulaşmalısınız.

USCIS göçmen ücretini Amerika Birleşik Devletleri'ne gelmeden önce ödemediyseniz, USCIS size yeşil kartınızı göndermeden önce ücreti ödemeniz gerekecektir.

Green Card İle Amerikan Vatandaşlığı Ne Zaman Alınabilir?

Green card ile Amerikan vatandaşlığı için, kalıcı oturum statüsü alındıktan 5 yıl sonra başvuru yapılabilir.

Green card sahibinin 5 yıl sonunda vatandaşlık alacağının garantisi yoktur; ABD vatandaşlığı için kişilerin durumuna göre ikamet şartları değişmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: