Amerika Turist Vizesi

Amerika Turist (B2) Vizesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amerika turist vizesi, Amerika Birleşik Devletleri'nin vize rejimine göre vizeye tabi ülke vatandaşlarının Amerika'ya yapacakları tatil, tur gezisi, balayı gibi turistik faaliyetler için alınması gereken seyahat iznidir.

Vize kodu B2 olan Amerika turist vizesi, geçici ziyaretçi vizesi (B) türlerinden biridir. Amerika turist vizesi çok girişli olarak ve 10 yıllık geçerlilik süresi ile düzenlenmektedir, ancak tek girişte ABD topraklarında en fazla 6 ay süreyle kalınabilmektedir.

ABD turistik vize ile ilgili bilinmesi gereken başlıca hususlar ve başvuru sürecinde dikkat etmeniz gereken noktalar aşağıdaki başlıklarda paylaşılmıştır.

ABD turistik vize danışmanlık hizmetleri için: 0850 241 1868

Amerika Turist Vizesine Uygunluk Kriterleri

Amerika turist vizesi şartlarına uygun olabilmeniz için; Amerika Birleşik Devletleri ziyaretinizin geçici olması, ülkeye ulaşmak ve yaşam masraflarını karşılamak için yeterli finansal gelirinizin bulunması ve bu durumunuzun kanıtlanması ile seyahat bitiminde ülkenize dönme niyetinde olduğunuzun, ailevi bağlarınız veya ülkede bulunan mülkleriniz ya da işiniz ile ilgili kanıtlarla gösterilmesi gerekmektedir.

ABD Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika turist vizesi almak için takip edilmesi gereken başvuru adımları aşağıda verilmiştir.

 • Online ABD vize başvuru formu DS-160'ı doldurun.
 • ABD dış temsilciliği vize biriminden mülakat randevusu alın.
 • Turistik vize için gerekli temel evraklar ve destekleyici dökümanları hazırlayın.
 • Randevu tarihinde evrak teslimi ve parmak izi kaydınız için vize görüşmesine gidin.

Amerika turistik vize mülakatının sonunda vize memuru başvuru sonucunu size bildirmektedir. Onaylanan başvurular için pasaport, konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak ortalama 7-10 iş günü içerisinde ilgili PTT merkezinden teslim alınabilir.

Amerika Turistik Vize Başvuru Formu (DS-160)

Amerika turistik vize başvurusunda bulunmak için öncelikle ceac.state.gov adresi üzerinden online DS-160 formunun doldurulması gerekmektedir. Online formun seyahat bilgileri kısmında, seyahat amacı sırasıyla "Temp. Business Pleasure Visitor (B)" ve "Tourism/ Medical Treatment (B2)” olarak işaretlenmeli, devamında ise ABD seyahatinin tarihleri, konaklanacak yer(ler), masrafların karşılanma şekli gibi bilgilerin eksiksiz olarak verilmesi gerekir.

Form doldurma işleminden sonra başvuru sahibine ait dijital biyometrik fotoğraf sisteme yüklenmeli ve barkodlu form onay sayfasının çıktısı alınmalıdır.

Amerika turistik vize başvurusu için DS-160 formu görseli aşağıda verilmiştir.

Amerika Turist Vizesi için DS-160 Formu
Amerika Turist Vizesi için DS-160 Formu

Amerika Turist Vizesi İçin Randevu Alma İşlemi

Amerika turistik vize randevusu, ABD Ankara Büyükelçiliği veya ABD İstanbul Başkonsolosluğu vize biriminden alınabilmektedir. Randevu almak için usvisa-info.com adresi üzerinden hesap oluşturulmalı, ilgili adımlar sırasıyla izlenerek randevu alma işlemi tamamlanmalıdır. 14-79 yaş arasında bulunan tüm başvuru sahiplerinin vize için randevu alarak mülakata katılması gerekmektedir.

Amerika Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Tüm Amerika turistik vize başvuruları için aşağıda verilen temel evrakları beyan etmeniz gerekir.

 • DS-160 formu onay sayfasının çıktısı
 • En az 6 ay geçerliliği olan pasaport
 • Güncel biyometrik fotoğraf
 • Randevu onay sayfasının çıktısı
 • Destekleyici başvuru evrakları*
 • Varsa eski pasaport ve ABD vizesi
 • TC kimlik kartı

* Turist vizesi başvurularında, başvuru sahibinin finansal durumunu, Amerika seyahatinin amacını ve ülkesiyle olan bağlarını kanıtlamak üzere destekleyici evrakların sunulması gerekmektedir. Beyan edilebilecek destekleyici belgeler listesine Amerika vizesi için gerekli evraklar sayfasından ilgili seçimler yapılarak ulaşılabilir.

B2 Vize Görüşmesi ve Biyometri İşlemleri

B2 vize görüşmesine randevu tarihinde ABD dış temsilciliğine şahsen gidilerek, hazırlanan vize evraklarının teslim edilmesi ve dijital parmak izi kaydı verilmesi gerekmektedir. Randevuda, konsolosluk görevlisi başvuru sahibinin vize şartlarını sağlayıp sağlamadığını anlamak üzere bir mülakat gerçekleştirir. Ek belge ve idari inceleme gerek görülüyorsa bu aşamada başvuru sahibine bildirilmektedir.

Amerika turistik vize görüşmesinden sonra başvuru takibi https://ceac.state.gov/ adresi üzerinden yapılabilmektedir.

Amerika Turist Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

2023'te vize başvuru harcı 160 $'dır. Başvuru ücreti, online randevu oluşturma işlemi esnasında ödenmektedir. Vize başvurusunda yeminli tercüme, seyahat sağlık sigortası ve danışmanlık hizmeti alınması halinde bu tutar artmaktadır.

Amerika B2 Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Amerika turistik vize başvurularının sonuçlanma süresi, başvuru yapılan dış temsilciliğin yoğunluğuna göre dönemsel olarak değişir. Belli dönemlerde başvuruların birkaç haftada sonuçlandığı veya sürenin birkaç aya uzadığı durumlar görülebilmektedir.

Başvuru işlem süresi dışında, vize randevusu almak için bekleme süreleri ABD Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri web sitesinde haftalık olarak yayınlanır. 2023 yılının başı itibariyle ABD Ankara Büyükelçiliği'nde turistik vize randevusu için bekleme süresi 226 gün, İstanbul Başkonsolosluğu'nda ise 334 gün olarak duyurulmuştur.

Amerika turist vizesi için güncel randevu bekleme sürelerini buradan kontrol edebilirsiniz.

Turist Vizesiyle Amerika'da Ne Kadar Süre Kalınabilir?

Turist vizesiyle bir girişte Amerika'da en fazla 6 ay kalınabilmektedir. Bu süre, ülkeye giriş noktasında sınır pasaport memuru tarafından belirlenir ve kişiye üzerinde izin verilen son kalış tarihinin yazılı olduğu elektronik I-94 kartı verilir.

I-94 kartının görseli aşağıdaki gibidir.

Amerika I-94 Kartı Görseli
Amerika I-94 Kartı Görseli

Amerika'da Turistik Vize Süresi Uzatılabilir Mi?

Evet, I-94 kartı üzerinde yazan kalış süresi bitmeden önceki 42 gün içerisinde Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri kurumuna başvuru yaparak uzatılabilir.

I-539 formu ve gerekli diğer evrakların hazırlanması ile Amerika vize uzatma başvurusu yapılabilmektedir.

ABD Turist Vizesi Hamiline Tanınan Haklar Nelerdir?

Amerika tatil vizesi hamilleri, ABD topraklarında bulundukları süre boyunca; turistik gezi, tedavi görme, sosyal aktivitelere katılım, müzik veya spor etkinliklerine ve yarışmalara katılım (ücret alınmaması şartıyla), arkadaş veya aile üyesi ziyareti ve kısa süreli kurslara katılım gibi haklara sahip olmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Amerika turistik vize başvuruları hakkında merkezimize en sık yöneltilen sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Amerika'da Turist Vizesi İle Çalışabilir Miyim?

Amerika’da turist vizesi ile çalışamazsınız. Ziyaretçi vizesi (B2) hamili kişilerin Amerika Birleşik Devletleri'nde istihdam edilmesine veya çalışmasına izin verilmez.

Amerika Turist Vizesini Çalışma Vizesine Çevirmek Mümkün Müdür?

Evet, belirli şartların sağlanması halinde turist vizesi statüsünü ABD geçici çalışma vizesi statüsüne dönüştürmek mümkündür. Turist vizesi ile Amerika'ya giriş yaptıktan sonra orada bir iş bulmanız halinde, izin verilen kalış süreniz dolmadan vize statü değişikliği yapabilirsiniz.

Amerika'da geçici çalışma vizesi türlerinden birine geçiş yapılacaksa, ABD'deki işveren tarafından USCIS'e Amerika vize statü değişikliği için başvuru yapılması gerekmektedir.

Amerika Turist Vizesini Öğrenci Vizesine Çevirebilir Miyim?

Evet, Amerika'da turistik vize ile bulunduğunuz süre zarfında bir eğitim kurumundan kabul alırsanız vize statüsünü öğrenci (F1) olarak değiştirme hakkınız vardır. F1 statü değişikliği için kabul aldığınız okuldan I-20 formunu aldıktan sonra turistik vize kalış süreniz dolmadan önce USCIS'e başvuru yapmanız gerekmektedir.

Turist vizesinden öğrenci vizesine geçiş onayı alınmadan Amerika'da herhangi bir eğitim programına başlanmamalı, derslere girilmemelidir, aksi halde mevcut turist vizesinin şartları ihlal edilmiş olur ve Amerika vize iptali ile karşılaşırsınız.

Turist Vizesi İle Amerika'da Evlenilebilir Mi?

Amerika'da turist vizesi ile evlilik yapmanın önünde yasal olarak bir engel bulunmamaktadır. Ancak evlendikten sonra Amerika'da kalmak isteyen kişilerin yerleşim izni (yeşil kart) başvurularında, vize hamilinin Amerika'ya girişte bildirdiği niyetin gerçekliği ve evliliğin koşulları incelenir ve bu doğrultuda karar verilir.

Amerika'ya gittikten kısa bir süre sonra evlenenlerin, vize niyeti bildiriminde sahtecilik yaptığı düşünülmekte ve yerleşim izni başvurusu reddedilip, vizesi iptal edilebilmektedir. USCIS, kişilerin ülkeye girişinden 90 gün sonra Amerika'da bulunma niyetlerinin değişebileceğini kabul eder ve bu süreden sonra evlenip yerleşim izni başvurusu yapanların niyetini sahte olarak nitelendirmeyebilir.

Amerika göçmenlik düzenlemeleri kapsamında, ABD vatandaşı bir kişiyle evlenecek kişiler için Amerika evlilik vizesi, diğer adıyla K1 nişanlılık vizesi verilmektedir. Amerika'da evlenerek green card (kalıcı oturum) kazanmak için K1 vizesi başvurusu yapmak, turistik vizeden göçmen statüsüne geçiş sürecinden daha sağlıklı olacaktır.

Amerika'da Turist Vizesi İle Araba Alabilir Miyim?

Amerika'da turist vizesiyle ehliyet ve araba alabilme durumu eyaletten eyalete değişiklik göstermektedir. Eyaletlerin güncel uygulamaları için ilgili Eyalet Motorlu Araçlar Bürosundan bilgi alınması önerilmektedir.

ABD Turist Vizesi İçin Nereden Danışmanlık Alabilirim?

ABD turist vizesi başvuruları için Türkiye'de TÜRSAB'a kayıtlı akredite vize acenteleri üzerinden uzman desteği ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Amerika vizesi başvurularında yetkilendirilmiş herhangi bir aracı kurum bulunmamaktadır; bu sebeple vize merkezlerinin adını kullanarak randevu veya sağlık sigortası satmak isteyen kişi, kurum ve web sitelerine güvenilmemelidir.

Türkiye’nin 81 ilinde ikamet eden kişilerin ABD turist vizesi başvuruları için akredite acente Vizem.net, online işlemlerin yapılması, randevu alınması ve evrakların kontrol edilmesi gibi tüm aşamalar için Amerika vize danışmanlık hizmeti vermektedir. Vizem.net’in 0850 241 1868 numaralı çağrı merkezinden ABD turist vizesi için ön değerlendirme yaptırmanız mümkündür.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: