Amerika Değişim Programı (J2) Aile Vizesi

Amerika Değişim Programı (J2) Aile Vizesi Başvuru İpuçları

Amerika değişim programı aile vizesi (J2) vizesi, ABD Dışişleri Bakanlığı onaylı değişim programı katılımcısı olan J1 vize hamillerinin aile üyelerine verilen ve bu kişilerin geçici süreyle Amerika'da yaşamalarına olanak sağlayan bir vize türüdür.

J2 vize başvurusu ancak Amerika J1 vizesi alan kişinin eşi ve 21 yaş altındaki evli olmayan çocuğu iseniz yapılabilmektedir.

Amerika değişim vize danışmanlık hizmetleri: 0850 241 1868

J2 Vize Başvurusuna Uygunluk

J2 vize başvurusu, sadece J1 vize hamilinin katıldığı ABD değişim programının aile üyelerine vize başvuru hakkı tanınması durumunda yapılabilmektedir. Amerika'da work and travel, au pair, kamp danışmanı ve lise öğrencisi değişim programları, aile üyelerinin esas katılımcıya eşlik etmesine izin vermez.

İlgili program şartını karşılıyorsanız J2 vize başvurusunda bulunabilmeniz için Amerika'daki değişim sponsoru kurum tarafından her bir aile üyesi için ayrı gönderilen DS-2019 formunu almalısınız.

Amerika J2 Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika J2 vize başvurusu için öncelikle ABD'deki değişim programı sponsorundan DS-2019 formu adı verilen Değişim Programı Statüsü Uygunluk Sertifikası'nın orijinalini almanız gerekir. DS-2019 formunuz varsa ceac.state.gov adresinden DS-160 göçmen olmayan vize başvuru formunu online olarak doldurmalı ve onay sayfasının çıktısını almalısınız.

DS-160 formunu doldurma işleminden sonra, ais.usvisa-info.com/en-tr/niv adresinde kullanıcı hesabı oluşturup 160 $'lık J grubu vize başvuru ücretini ödeyerek ABD dış temsilciliğinden online vize randevusu almalısınız. Randevu tarihinde J2 vize başvurusu için hazırladığınız başvuru evraklarını beyan edip dijital parmak izi kaydı vermeli ve Konsolosluk memuru ile mülakat gerçekleştirmelisiniz.

J2 Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Amerika J2 vize başvurularında, standart vize belgelerine ek olarak sunmanız gerekenler aşağıda listelenmiştir.

  • Orijinal DS-2019 formu
  • J1 vizesi sahibinin DS-2019 formunun fotokopisi
  • J1 vize sahibinin vizesinin fotokopisi
  • Pasaportun net ve tanımlanabilir fotoğrafıyla birlikte kopyası
  • J1 tipi vize sahibinin eşi iseniz evlilik cüzdanı
  • J1 tipi vize sahibinin çocuğu iseniz doğum belgesi

Amerika'da J2 Vizesi İle Sahip Olunan Haklar

J-2 vizesi ile akademik çalışmalara kaydolabilir, ehliyet alabilir, banka hesapları açabilir, istediğiniz zaman ABD'ye girip çıkabilir ve belirli koşullar altında çalışabilirsiniz.

Çalışan bir kişi olarak, ayrıca bir Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) alırsınız ve ABD yasalarına göre vergi beyan etmekle yükümlü olursunuz.

J2 Vizesi Çalışma İzni Nasıl Alınır?

J2 vizesi çalışma izni için I-765 Formu, İstihdam İzni Başvurusu'nu USCIS'e (ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Hizmetleri) sunmalısınız.

ABD'ye geldikten üç ila dört ay sonra USCIS çalışma izni başvurusu yapmanız önerilir. Bunun nedeni, ABD hükümetine ABD'deki ilk birkaç aydaki harcamalarınızı karşılayacak yeterli mali kaynağınız olduğuna dair kanıt sunmuş olmanızdır. ABD’ye varır varmaz çalışma izni için başvurursanız, mali durumunuz hakkında şüphe uyandırırsınız.

ABD Değişim Programı Ailesi İçin Vize Geçerlilik Süresi

ABD değişim programı ailesi olarak, asıl J-1 vizesi sahibi geçerli J-1 statüsüne sahip olduğu sürece Amerika Birleşik Devletleri'nde kalabilirsiniz.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: