Amerika Vize Statü Değişikliği

Amerika Vize Statü Değişikliği için Yapılması Gerekenler

Amerika vize statü değişikliği turist, öğrenci veya work and travel vizesi gibi göçmen olmayan vize sahipleri tarafından, Amerika'da bulunma amacının değişmesi halinde başka bir göçmen olmayan vize statüsüne geçiş için yapılan bir işlemdir.

Örneğin Amerika'ya turist vizesi ile gittikten sonra orada eğitim almaya karar verirseniz, gerekli şartları sağlamanız halinde ABD dışına çıkmanıza gerek kalmadan öğrenci statüsüne geçiş yapabilirsiniz.

ABD vize statü değişikliği, kişinin yeni bir vize alması anlamına gelmemektedir, yani pasaporta yeni bir ABD vizesi basılmaz, ancak kişinin statüsünün değiştiğini gösteren bir belge (change of status) düzenlenir.

Amerika'da Vize Statüsü Değişikliğine Uygunluk

Amerika'da vize statüsünü değiştirmek için başvuru yapmadan önce aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz.

 • Amerika'ya geçerli bir vize ile ve yasal yollardan giriş yapmış olmalısınız.
 • Statü değişikliği için başvuru yaparken mevcut vizeniz geçerliliğini koruyor olmalı.
 • Geçmek istediğiniz statüyle Amerika'da kalmak istediğiniz süre boyunca pasaportunuz geçerli olmalı.
 • Esas vize statünüzü ihlal etmemiş olmalısınız, örneğin turist vizesini çalışma vizesine çevirmek istiyorsanız, statü değişikliği onaylanana kadar çalışmamalısınız.
 • Statü değişikliği başvurusunu ABD'ye girişte aldığınız I-94 formu (giriş-çıkış kaydı) süreniz dolmadan önce yapmalısınız.

Statü Değişikliği Yapılabilecek ABD Vize Türleri

Statü değişikliği aşağıdaki ABD vize türleri için yapılabilir.

 • A vizesine sahip diplomatik veya diğer devlet görevlileri ile onların bakmakla yükümlü olduğu kişiler
 • B vizesine sahip iş veya gezi amaçlı geçici ziyaretçi olan kişiler
 • F-1 vizesine sahip akademik öğrenciler ve F-2 vizesine sahip olan bakmakla yükümlü oldukları kişiler
 • G vizesine sahip uluslararası kuruluşların temsilcileri ve onların bakmakla yükümlü olduğu kişiler
 • I vizesine sahip yabancı medya temsilcileri ve onların bakmakla yükümlü olduğu kişiler
 • J-1 vizesine sahip olan değişim ziyaretçileri ve onların 2 yıllık evde ikamet şartına tabi olmayan J-2 vizesine sahip bakmakla yükümlü olduğu kişiler
 • Ebeveynleri ABD’de uluslararası bir kuruluşta çalıştığı için özel göçmen statüsü alan kişilerin ebeveynleri ve çocukları
 • H, L, O, P, Q veya R vizelerine sahip işçiler ve onların bakmakla yükümlü olduğu kişiler

Mürettebat (D) vizesi, transit (C) vizesi ve nişanlılık (K) vizesi sahibi kişiler vize statü değişikliği yapamamaktadır.

Amerika Vize Statüsü Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Amerika vize statü değişimi için ABD'de izin verilen kalış süresi içinde ve ABD'ye girişten en az 90 gün sonra başvuru yapılmalıdır. Başvuru yoğunluğu nedeniyle, verilen şartlar dahilinde olabildiğince erken başvuru yapılması önerilmektedir.

Yasal Kalış Süresi Bittikten Sonra Başvuru Yapılması Halinde

Yasal kalış süresi bittikten sonra statü değişikliği başvurusu yapabilmek için; gecikmenin kontrolünüz dışındaki olağanüstü koşullardan kaynaklandığını, gecikmenin uzunluğunun makul olduğunu, statünüzü ihlal edecek bir şey yapmadığınızı, göçmen olmadığınızı ve ülkeden çıkarılmanız veya sınır dışı edilmeniz için herhangi bir sürecin söz konusu olmadığını ispat etmeniz gerekmektedir.

Vize Statü Değişikliği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize statü değişikliği başvuruları, I-539 formunun doldurulması ile USCIS’e online olarak veya elden, mevcut göçmen olmayan vizenin süresi bitmeden yapılmalıdır. Başvuru sahibi sadece gecikmesinin mücbir bir sepetten kaynaklandığını kanıtlayarak vize süresi bittikten sonra da başvuru yapabilir.

Eğer Amerika'da iken bir iş bulunduğu için geçici çalışma vizesi türlerinden birine geçiş yapılacaksa, statü değişikliği başvurusu ABD'deki işveren tarafından USCIS'e I-129 formu ile yapılmalıdır.

I-539 Formu Nedir?

I-539 formu, diğer adıyla göçmen olmayan statü değişikliği/uzatma başvuru formu, Amerika'da vize statüsünü değiştirmek isteyen kişilerin doldurması gereken USCIS formlarından biridir.

Formda vize hamili ve varsa ABD'deki aile üyeleri hakkında bilgi verilir, mevcut vize bilgileri ve geçiş yapılmak istenen statü ve nedenleri ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi I-539 formunda belirtilir.

I-539 formunun görseli aşağıdaki gibidir.

Amerika I-539 Formu Görseli
Amerika I-539 Formu Görseli

Sık Sorulan Sorular

ABD vize değişikliği için danışmanlarımıza sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Amerika Vize Değişikliği Ücreti Ne Kadardır?

Amerika vize değişikliği ücreti 2023 yılında 370 $’dır. Ayrıca 85 $ biyometri hizmeti ücretlerinin her kişi için ödenmesi gerekmektedir.

Statü Değişikliğimden Aile Üyelerim Yararlanabilir Mi?

Statü değişikliğinden genellikle başvuru sahibinin aile üyeleri de yararlanabilir. Başvuru sahibinin eşi ve 21 yaş altı evli olmayan çocuklarından oluşan aile üyelerinin de statü değişikliği yapabilmesi için başvuru sahibinin I-539 formuna Supplement A (Ek A) eklemesi gerekmektedir.

Vize Statü Değişikliğinden Sonra Uluslararası Seyahat Edebilir Miyim?

Vize statü değişikliği sadece ABD'deki statünün değişmesi anlamına gelir ve mevcut vizeniz iptal edilmez. Statü değiştikten sonra ABD dışına çıkıp sonra tekrar ülkeye girmek için, eğer mevcut vizenizin geçerlilik süresi devam ediyorsa aynı vizeyle giriş yapılabilir; ancak statü değişikliğiniz iptal olur. Diğer bir deyişle, vize statüsünü değiştirip, ABD dışına çıktığınızda statünüzü terk etmiş olursunuz ve Amerika'ya aynı statüde girmek için konsolosluktan vize almanız gerekir.

Amerika'da Göçmen Statüsüne Geçiş Yapabilir Miyim?

Evet, Amerika’da göçmen statüsüne geçiş yapılabilir.

ABD göçmenlik yasası, geçici bir ziyaretçinin ABD'ye yasal olarak girmesi ve belirli gereksinimleri karşılaması durumunda statüsünü daimi ikamet eden kişi olarak değiştirmesine izin verir. Statü ayarlaması ile göçmen olmayan vize ile Amerika'da green card almak mümkündür ve Amerika Birleşik Devletleri'ne göçmen vizesi (yeşil kart) almanın iki yolundan biridir. Başvuru sahibi bu işlem için uygun değilse, konsolosluk üzerinden işlem yapmalıdır.

Amerika'da göçmen statüsüne geçiş için I-485 formu ile USCIS'e başvuru yapılması gerekir.

I-485 Formu Nedir?

I-485 formu, diğer adıyla daimi ikamet kaydı veya statü düzenleme başvuru formu, Amerika'da göçmen olmayan vize hamilinin göçmenlik statüsüne geçerek kalıcı oturum, yani green card alması için doldurulan formdur. I-485 formu yanında ABD'deki bir aile üyesi veya işveren gibi bir sponsorun da USCIS'e ilgili göçmenlik kategorisi doğrultusunda başvuru yapması gerekir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: