Amerika Vizesi için Sağlık Raporu

Amerika Vizesi için Sağlık Raporu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amerika vizesi i̇çin sağlık raporu, vize başvuru sahibinin halk sağlığını ciddi şekilde etkileyebilecek bir bağımlılık veya hastalık taşımadığına dair tıbbi uzman beyanını içeren bir dökümandır.

Sağlık raporunun, ABD'de kalıcı olarak yaşamak amacıyla yapılan tüm Amerika vizesi başvuruları için beyan edilmesi zorunludur.

Kimler ABD Vizesi İçin Sağlık Raporu Sunmak Zorundadır?

Yaştan bağımsız olarak tüm Amerika göçmen vizesi başvuru sahiplerinin sağlık raporu sunmaları zorunludur.

Amerika Vizesi İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Amerika Büyükelçiliği Konsolosluk Birimi, ABD vize adaylarının tıbbi muayenelerini yapmaları için Ungan Aile Hekimliği sağlık merkezini belirlemiştir. ABD vize başvurularında sadece bu merkezden alınan sağlık raporları sunulabilir, farklı uzmanlardan alınan raporlar kabul edilmemektedir.

Ungan Aile Hekimliği sağlık merkezinin website görseli aşağıda verilmiştir.

Amerika Vizesi İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?
Amerika Vizesi İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Ungan Aile Hekimliği adres ve iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir.

Adres: Atatürk Bulvarı, No: 237, Kat: 4, Daire No: 44-45, Ankara

Email adresi: drungan@doctorun.com

Telefon numarası: +90 850 532 84 72

Faks numarası: +90 850 532 62 27

Sağlık Raporu Alınabilecek Doktorlar

ABD vizesi için sağlık raporu alınabilecek doktorlar, Prof. Dr. Mehmet Ungan ile Uzm. Dr. Handan Ungan olarak belirlenmiştir.

Hafta içi her gün 09:00-19:00 ve cumartesi günleri 09:00-13:00 saatleri arasında sağlık raporu alınması mümkündür.

Amerika Vize Sağlık Raporu Ne Zaman Alınmalıdır?

Amerika vize sağlık raporunun, Amerika DS-260 vize başvuru formu doldurulduktan sonra ve vize randevu tarihinden önce alınmış olması gerekmektedir.

Sağlık raporu randevunuzu, Büyükelçilik ile olan görüşmenizden en erken 30 gün önce alabilirsiniz. Sağlık raporu için randevu alınması vize başvuru sahibinin sorumluluğunda olup, Büyükelçiliğin bu süreçte bir yetkisi yoktur.

Sağlık Raporu İçin Randevu Nasıl Alınır?

Sağlık raporu için randevu, www.doctorun.com sitesi üzerinden alınmaktadır.

Yanınızda dosya numaranızı (case number), Büyükelçilikle olan randevu tarihinizi, pasaportunuzu ve geçerli bir e-posta adresini hazır bulundurmalı ve bilgilerinizi pasaportunuzda yazdığı biçimde sisteme aynen girmelisiniz. Ailenizdeki tüm bireyler için ayrı ayrı randevu alınması gereklidir ve randevu almaya çocuklar ile başlanmalıdır.

Sağlık raporu randevu alma ekranı aşağıda verilmiştir.

Sağlık Raporu İçin Randevu Nasıl Alınır?
Sağlık Raporu İçin Randevu Nasıl Alınır?

Muayeneye Giderken Hazırlanması Gerekenler

Muayeneye giderken aşağıdaki evrakları hazırlamalısınız.

 • Geçerli pasaportunuz
 • DS260 formunun onay sayfasının çıktısı (K-visa için DS160 formunun)
 • Konsolosluktan gelen davet mailinin çıktısı
 • COVID-19 aşı belgeniz
 • Varsa Türkçe veya İngilizce orijinal aşı belgeleriniz
 • Geçmişinizde bir hastalığınız, kronik bir hastalığınız veya önemli bir ameliyat geçmişiniz varsa tıbbi belgeleriniz veya tedavi planlarınız
 • Düzenli kullandığınız ilaçlarınızın isim ve doz bilgileri
 • Psikiyatrik tedavi için sakinleştirici veya rahatlatıcı ilaç kullanıyorsanız tedavi planınız
 • Gözlük kullanıyorsanız gözlükleriniz
 • Eğer anne iseniz, çocuklarınızın doğum tarihi bilgileri
 • Muayene randevusu aldıktan en az 4 gün sonra size ulaşan onay mektubu

Getireceğiniz Türkçe veya İngilizce dillerinde değilse, belgelerin İngilizceye tercüme edilerek ibraz edilmesi gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

ABD vizesi sağlık raporu ile ilgili danışmanlarımıza sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

ABD Vizesi Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadardır?

ABD vizesi sağlık raporu ücreti 2023 yılında 270 $'dır. Bu ücrete fiziki muayene, değerlendirme, kan testi, idrar testi ve göğüs röntgeni dahildir. Başvuru sahibinin aşı olması gerekiyorsa, muayene ücretinden ayrı olarak her aşı için 20 ile 220 $ arasında bir ücret ödemesi gerekebilir. Başvuru sahibi için gerekebilen aşılar, kişinin yaşına, sağlık durumuna ve aşı geçmişine göre belirlenmektedir ve her aşının ücreti farklıdır.

Amerika vizesi sağlık raporu için ücretler başvuru sahibi tarafından Türk lirası veya Amerikan doları olarak ödenebilmektedir.

ABD Vize Sağlık Raporu Kaç Günde Çıkar?

ABD vize sağlık raporu için sonuçlar en az 2 iş günü içinde çıkmaktadır. Muayene randevunuz öğlen 12'den önce ise sonucunuzu 2 iş günü içerisinde alabilirsiniz. Sorun yaşamamak adına muayene randevunuz ile elçilik randevunuz arasında en az 2 iş günü bırakmanızı öneririz.

Sağlık Raporunun Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Sağlık raporu, eğer “Class B (TB)” olarak işaretlenmiş ise doktor tarafından imzalandığı tarihten itibaren 3 ay geçerlidir. “No Apparent disease or defect (Herhangi bir hastalığı ya da defekti yoktur)” olarak işaretlenen sağlık raporları ise 6 ay süre ile geçerlidir.

Amerika vize başvurunuz için idari işlem gerekiyorsa, bu işlem süresi içerisinde sağlık raporunuzun geçerlilik süresi dolabilmektedir. bu halde, Büyükelçilik randevunuza giderken yenilenmiş bir sağlık raporu ibraz etmeniz gerekebilir.

Göçmenlik vizesinin geçerlilik tarihi, sağlık raporunuzun geçerlilik tarihi ile sınırlıdır. Sağlık raporunuzun geçerli olduğu tarihlerden daha ileri bir tarihte ABD’ye giriş yapmak istiyorsanız, Ungan Aile Hekimliği üzerinden yeni bir sağlık raporu almanız gerekmektedir.

Hangi Amerika Vizeleri İçin Sağlık Raporu İstenir?

Aşağıda listelenen Amerika göçmenlik vizeleri için sağlık raporu beyan etmeniz gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: