Amerika H2B (Tarım Dışı İşçi) Vizesi

Amerika H2B (Tarım Dışı İşçi) Vizesi Hakkında Önemli Hususlar

Amerika H2B, diğer adıyla tarım dışı işçi vizesi, yabancı ülke vatandaşlarının Amerika Birleşik Devletleri'nde tarım dışı bir sektörde geçici süreyle çalışmalarına izin veren bir vize türüdür. H-2B vize programı ile belirli gereklilikleri karşılayan ABD'li işverenler, tarım dışı geçici iş pozisyonlarını doldurmak için yabancı uyruklu çalışanları istihdam edebilmektedir.

H2B vizesi almak istiyorsanız, öncelikle Amerika'da bulunan bir işverenle sözleşme imzalamış olmanız ve vize işlemlerinizin işverenin sponsorluğunda Amerika'da başlatılması gerekmektedir. Amerika H2B vizesi ile ilgili temel bilgiler ve başvuru sürecinde dikkat etmeniz gereken noktalar aşağıdaki başlıklarda paylaşılmıştır.

ABD H2B vize danışmanlık işlemleri: 0850 241 1868

ABD Tarım Dışı İşçi Vizesi İçin Sağlanması Gereken Kriterler Nelerdir?

ABD'de tarım dışı bir sektörde geçici süreyle yabancı işçi istihdam edecek işverenlerin sağlaması gereken kriterler aşağıda sıralanmıştır.

 • İşverenin, iş için ABD'li çalışan aradığını ancak yeterli olmadığını kanıtlaması gerekir.
 • Yabancı işçilerin işe alınması ile ABD'li çalışanların ücretlerinin ve çalışma koşullarının olumsuz etkilenmeyeceğini kanıtlamaları gerekir.
 • Yabancı işçilerin geçici pozisyonları dolduracağını göstermelidir.

Amerika tarım dışı geçici işçi vizesi almak için çalışan olarak sağlamanız gereken özellikler aşağıda listelenmiştir.

 • ABD'li bir işverenden iş teklifi almanız gerekir.
 • Vize süresi sona erdiğinde menşe ülkeye dönme niyetini kanıtlamanız gerekir.
 • Teklif edilen iş pozisyonunda vasıflı işçi olduğunuzu kanıtlayarak H-2B vizesine hak kazanmanız gerekir.

Amerika H2B Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika H-2B tarım dışı çalışma vizesi almak için işveren ile birlikte aşağıda verilen adımları sırasıyla tamamlamanız gerekmektedir.

 • İşveren ABD Çalışma Bakanlığı'ndan yabancı çalışan istihdam sertifikası alır.
 • İşveren USCIS'e başvurarak I-129 formu onayı alır.
 • Online başvuru formunu doldurursunuz.
 • Vize başvuru ücretini ödeyerek Amerika Konsolosluğu'ndan randevu alırsınız.
 • Amerika H2B vizesi için gerekli belgeleri hazırlarsınız.
 • Randevu gününde parmak izi kaydı ve vize görüşmesi yaparak başvuruyu tamamlarsınız.

ABD Çalışma Bakanlığı'na Yabancı İşçi Başvurusu

ABD Çalışma Bakanlığı'na Yabancı İşçi Başvurusu
ABD Çalışma Bakanlığı'na Yabancı İşçi Başvurusu

Amerika Birleşik Devletleri'nde yabancı işçi istihdam etmek isteyen işverenin Çalışma Bakanlığı'na (Department of Labor- DOL) başvuru yaparak çalışma sertifikası (Labor Condition Application- LCA) alması gerekmektedir.

LCA sertifikası için başvuru yapan işveren, ABD Çalışma Bakanlığı'nın tanımladığı şartları sağladığını, yabancı çalışan için ona denk diğer çalışanlarla eşit maaş ve çalışma koşullarını sağlayacağını garanti etmektedir. İşveren, Bakanlıktan çalışma sertifikası aldıktan sonra Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu'na (USCIS) başvurarak süreci devam ettirebilir.

USCIS'e I-129 Formu Başvurusu

USCIS'e I-129 Formu Başvurusu
USCIS'e I-129 Formu Başvurusu

ABD Çalışma Bakanlığı'ndan LCA sertifikası alan işverenlerin, işyerinin kayıtlı olduğu eyalete göre yetkili USCIS ofisine, göçmen olmayan çalışma vizesi için dilekçe (Form I-129) ile başvuru yapması gerekmektedir.

“Nonimmigrant worker petition” olarak adlandırılan bu süreçte işveren, I-129 formunu doldurur ve tarım dışı bir sektörde geçici olarak yabancı çalışan istihdam şartlarını sağladığını gösteren belgelerle USCIS'e başvuru yapar. USCIS başvurusu onaylanan işveren, Amerika I-129 formu orijinalini vize başvurusu yapacak çalışanına göndermelidir.

ABD Geçici Çalışma Vizesi Başvuru Formu

H2B vizesi için Amerika'da işverenin I-129 formu onayı almasından sonra, vize başvurusu için Türkiye'de tamamlanması gereken adımlara geçilmelidir. Bunun için öncelikle ceac.state.gov adresi üzerinden DS-160 online vize başvuru formunu doldurulmalı ve barkodlu form onay sayfasının çıktısını almalısınız.

Amerika tarım dışı geçici işçi vizesi için DS-160 formunun seyahat bilgileri kısmında sırasıyla “Temporary Worker- H” ve “Nonagricultural Worker- H2B” vize türünü işaretleyiniz. “Application Receipt/Petition Number” alanına ise I-129 formu üzerindeki 13 haneli başvuru numarasını giriniz.

ABD Geçici Çalışma Vizesi Başvuru Formu
ABD Geçici Çalışma Vizesi Başvuru Formu

DS-160 formunun sonraki sayfalarında Amerika'da çalışma tarihleri, konaklama bilgileri ve seyahat masraflarının karşılanma şekli gibi bilgileri eksiksiz olarak belirtiniz. DS-160 online form doldurma işleminin son aşamasında dijital biyometrik fotoğrafınızı sisteme yükleyiniz.

Amerika H-2B Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Amerika H2B vize başvurusunda beyan etmeniz gereken temel belgeler aşağıda sıralanmıştır.

 • Güncel ve hasarsız pasaport
 • Bulunuyorsa eski pasaport ve Amerika vizesi
 • Amerika I-129 formu (orijinal)
 • Vize başvuru formu (DS-160) onay çıktısı
 • H2B vizesi için destekleyici evraklar*
 • 1 adet güncel biyometrik fotoğraf
 • TC kimlik kartı
 • Randevu onay maili çıktısı

* Amerika H-2B vizesi başvurularında, vize sürenizin sonunda Türkiye'ye döneceğinizi, finansal durumunuzu ve mesleki yeterliliğinizi kanıtlamak üzere ek evraklar sunmanız talep edilir. Kapsamlı ve açıklamalı evrak listesine Amerika vizesi başvuru belgeleri sayfasından geçici çalışma vizesi ve H2B seçimi yaparak ulaşabilirsiniz.

Amerika vizesi başvuru belgeleri => ilgili makale

Amerika H2B Vize Harç Ücreti Ödemesi ve Randevu Alma

2023 yılı itibarıyla Amerika tarım dışı geçici işçi (H2B) vize başvuru harcı 190 $’dır ve başvuru harcını usvisa-info.com adresinden vize randevusunu almadan önce ödemeniz gerekir.

Harç ödeme işlemini tamamladıktan sonra, I-129 formunuzda yazan makbuz numarası ile ABD Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu'ndan online randevu almanız gerekmektedir. Ocak 2023 itibarıyla Amerika H2B vize başvuruları için randevu bekleme süresi; Ankara Büyükelçiliği'nde ortalama 70 gün, İstanbul Başkonsolosluğu'nda ise ortalama 205 gündür.

Amerika Konsolosluğu H2B Vize Görüşmesi

Türkiye'den yapılan Amerika H2B vize başvuruları için Konsolosluk görevlisi ile mülakata katılmanız zorunlu bir süreçtir. Randevu aldığınız ABD Konsolosluğuna şahsen giderek dijital parmak izi kaydını verip hazırlanan vize başvuru evraklarını sunarak konsolosluk görevlisi ile vize görüşmesi gerçekleştirmeniz gerekir. Vize şartlarının sağlanıp sağlanmadığını anlamaya yönelik soruların sorulduğu mülakatın sonunda ise başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığı bilgisi verilmektedir.

H2B vize başvurusunun onaylanması halinde https://ceac.state.gov adresinden pasaport takibi yapabilirsiniz. Pasaportu teslim alma süreniz, vize başvurusu yaptığınız Amerika dış temsilciliğinin yoğunluğuna göre değişmektedir.

Amerika H2B Tarım Dışı Çalışma Vizesi Kaç Yıllık Verilir?

Amerika H2B tarım dışı çalışma vizesi genel olarak USCIS tarafından geçici çalışma sertifikasında izin verilen süreye kadar verilir. H-2B vizesi, nitelikli istihdam için her biri 1 yıla kadar olan artışlarla uzatılabilir. H-2B vizesi ile maksimum kalış süresi 3 yıldır.

Toplam 3 yıl boyunca H-2B göçmen olmayan statüsüne sahip olduktan sonra, H-2B göçmen olmayan biri olarak yeniden kabul edilmeden önce Amerika Birleşik Devletleri'nden ayrılmalı ve 3 aylık kesintisiz olarak ABD dışında kalmalısınız.

Sık Sorulan Sorular

Amerika H-2B vize başvuruları hakkında danışmanlarımıza en sık yöneltilen sorular aşağıda yanıtlanmıştır.

Yıllık Amerika H2B Vize Kotası Nedir?

Yıllık Amerika H2B Vize Kotası Nedir?
Yıllık Amerika H2B Vize Kotası Nedir?

Bir mali yıl boyunca H-2B vizesi verilebilecek veya başka bir şekilde H-2B statüsü verilebilecek vatandaş olmayanların toplam sayısına ilişkin yasal bir sayısal sınır vardır.

Kongre, mali yılın ilk yarısında (1 Ekim - 31 Mart) işe başlayan işçiler için 33.000 ve mali yılın ikinci yarısında (1 Nisan - 30 Eylül) işe başlayan işçiler için 33.000 olmak üzere mali yıl başına 66.000 H-2B vize kotası belirlemiştir.

Hangi İşler İçin Amerika Tarım Dışı Çalışma Vizesi Alabilirim?

H-2B vize işleri, talep dalgalanmaları yaşayan ve ek geçici işçilere ihtiyaç duyan bazı belirli sektörler için tasarlanmıştır. Amerika tarım dışı çalışma vizesi alabileceğiniz sektörler aşağıda listelenmiştir.

 • Konaklama
 • Yolcu gemileri
 • Tatil köyleri ve tema parkları
 • İnşaat
 • Kayak merkezleri
 • Golf sahaları
 • Bakım ve temizlik
 • Peyzaj
 • Su parkları
 • Depolar
 • Restoran ve barlar
 • Perakende mağazalar
 • Spor ve atletizm

Ailem Benimle Birlikte Amerika'ya Gelebilir Mi?

Evet, aileniz tarım dışı işçi vizesi sahibi iseniz sizinle Amerika’ya gelebilir.

Eşiniz ve 21 yaşın altındaki çocuklarınız H4 vize olarak bilinen ABD işçi ailesi vizesi ile Amerika’da size eşlik etmeye hak kazanırlar.

H2B Vize Başvurum Hangi Nedenlerle Reddedilebilir?

H2B vize başvurunuz aşağıdaki sebeplere bağlı olarak reddedilebilir.

 • İş pozisyonu için yeterince ABD'li işçi varsa
 • İşveren, ABD çalışanlarının ücretlerini ve çalışma koşullarını etkilemişse
 • İşveren, belgeleri gereken süre içinde dosyalamamışsa
 • İşveren, ABD'li işçileri işe almak için yeterli işe alım çabası göstermemişse
 • İşveren daha önce H-2B hüküm ve koşullarını ihlal etmişse

H2B vize başvurunuz reddedildiyse itiraz yapma hakkınız yoktur ancak Amerika vize reddi nedenlerini ortadan kaldırdıktan sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: