Amerika Vizesi için Davet Mektubu

Amerika Vizesi için Davet Mektubu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Amerika vizesi için davet mektubu, Amerika Birleşik Devletleri'ne aile veya arkadaş ziyareti ya da ticari gezi gibi amaçlarla yapacağınız seyahatler için ABD'de ikamet eden bir kişi veya kurum tarafından yazılan ve vize görüşmesinde beyan etmeniz gereken bir evraktır.

Amerika'dan aldığınız davet mektubu, ABD vize başvurusu dışında, ülkeye girişiniz esnasında sınır kontrol memurları tarafından dikkate alınan bir belgedir. Davet mektubunu, Amerika'da bulunacağınız süre zarfında nerede kalacağınız ve ne yapacağınız konusunda bilgi vermesi açısından sınır geçişlerinde de sunmanız önerilir.

Davetiyeli ABD vize başvuruları için danışmanlık hizmetleri: 0850 241 1868

ABD Ziyaretleri İçin Vize Davetiyesi Gerekliliği

ABD Dışişleri Bakanlığı resmi web sitesinde verilen bilgiye göre kısa süreli ziyaret vizelerinde davet mektubu sunmanız zorunlu değildir. Vize başvurularını değerlendirme sürecinde, Amerika'dan davet almış olmanızdan önce kendi ülkenizle olan bağları ve geri dönüş niyetinizi kanıtlayıp kanıtlamadığınız incelenmektedir.

ABD dış temsilcilikleri tarafından yeterli destekleyici evrak sunmadan davet mektubu beyan edilen vize başvurularına şüpheyle yaklaşıldığı ve bu nedenle geçmişte ret kararı verilen örnekler olduğu bilinmektedir.

Seyahat amacınızı ve vize süresi sonunda ülkenize döneceğinizi destekleyici belgelerle kanıtlayıp davet mektubu beyan etmeniz, Amerika'da kalacağınız yer ve masrafların karşılanma şekli gibi konuları açıklamak açısından faydalı olabilmektedir.

Amerika Vize Davetiyesi Nasıl Yazılır?

Amerika vize davetiyesini ABD Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben resmi bir dille ve İngilizce yazmanız gerekir. Amerika vize davetiyesini bilgisayarda yazmanız tercih edilir ancak bu mümkün değilse elde ve okunaklı bir yazıyla yazabilirsiniz. Mail ile gönderilebilen Amerika vize davetiyesinin orijinalini sunmanız şart değildir.

Amerika vize davetiyesi; davetin amacını, vize başvuru sahibiyle ilişkiyi, seyahat süresini içermelidir. Seyahat masrafları davet eden kişi tarafından karşılanıyorsa Amerika vize davetiyesinde çalışma ve maddi duruma ilişkin bilgi verilmeli ve konaklama sağlanıyorsa adres bilgisi eklenmelidir.

Amerika'dan davet mektubu alarak vize başvurusu yapacaksanız, sizi davet eden kişi ile ilişkinizi kanıtlayabilmeniz önemlidir. Herhangi bir kişiden vize kolaylığı için davet mektubu almanız halinde Amerika vize başvurunuz reddedilebilir.

Davet Mektubuna Eklenmesi Gereken Belgeler

Amerika vizesi için davet mektubuna eklenmesi gereken belgeler aşağıda verilmiştir.

  • Ev sahibinin kimliğinin veya pasaportunun taranmış kopyası
  • Mali geçim araçlarının kanıtı
  • Ev sahipliği kanıtı veya kira sözleşmesi
  • Planlanan ziyaretin güzergahı
  • Ev sahibinin ziyaret için işten izin aldığı sürenin belgelenmesi

Davet Eden Kişinin Seyahate Sponsor Olması Durumunda

Amerika seyahati masraflarının, sizi ABD'ye davet eden kişinin karşılaması halinde I-134 formu, diğer adıyla finansal destek beyannamesi hazırlanmalıdır.

Finansal destek beyannamesi göçmen olmayan kişilerin Amerika'da geçici süreyle kalışlarını finanse etmek üzere Amerika vize sponsor dilekçesi şeklinde USCIS'e (Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri) beyan edilmelidir.

Sık Sorulan Sorular

ABD davetiye vizesi ile ilgili danışmanlarımıza sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Amerika Vizesi İçin Davetiye Örneği Nasıl Yazılır?

Amerika vizesi için davetiye örneği aşağıda verilmiştir.

Amerika Vizesi İçin Davetiye Örneği Nasıl Yazılır?
Amerika Vizesi İçin Davetiye Örneği Nasıl Yazılır?

Kurumsal Davetiye Talep Edilen ABD Vize Türleri Hangileridir?

Aşağıda verilen vize başvurularında Türkiye'deki ABD konsoloslukları tarafından kurumsal davet mektubu talep edilmektedir.

Amerika eğitim ve değişim programı vizeleri için davet mektubuna ilişkin özel bir format belirtilmemektedir. Davet mektubunun alındığı eğitim kurumu ve programın amacına bağlı olarak davetiye içeriği de değişebilir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: