Amerika P Vizesi

Sanatçılar ve Sporcular İçin Amerika P Vizesi Başvuru Önerileri

Amerika P vizesi, uluslararası alanda tanınan sporcuların, sanatçıların ve gösteri gruplarının Amerika Birleşik Devletleri'nde geçici süreyle çalışmalarına imkan veren bir göçmen olmayan vize türüdür.

ABD hükümetinin sanat, spor, performans ve kültür alanlarında çalışanların çeşitliliğini desteklemek için tasarladığı P vize kategorisi, göçmen olmayan ABD çalışma vizesi kapsamında verilmektedir. Türkiye'den Amerika P vizesi için başvuru yapacaksanız, Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan bir sponsor kişi veya kurum tarafından desteklenmeniz gerekmektedir.

Amerika P vize danışmanlık hizmeti: 0850 241 1868

Amerika P Vize Türleri Nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri yabancı uyruklu sanatçılar, sporcular ve gösteri grubu üyelerine aşağıda listelenen vize türlerini vermektedir.

  • Amerika P1 vizesi
  • Amerika P2 vizesi
  • Amerika P3 vizesi

Amerika P1 Vizesi

Amerika P1 vizesi, bir atlet veya bir eğlence grubunun üyesi olarak belirli bir atletik yarışmada performans sergilenmesi için verilen vize türüdür. Amerika P1 vizesi, uluslararası kabul görmüş bir sürdürülebilir performans seviyesi gerektirir ve performans sahiplerine gerekli hizmetleri sağlayan kişilere de verilir.

Amerika P1 vize kategorisi kendi içinde aşağıdaki alt türlere ayrılmaktadır.

  • Amerika P-1A vizesi: Uluslararası kabul görmüş sporcular veya atletik takımlar için verilir.
  • Amerika P-1B vizesi: Uluslararası kabul görmüş bir eğlence grubunun üyeleri veya bireyleri için verilir.

Amerika P2 Vizesi

Amerika P2 vizesi, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir kuruluş ile başka bir ülkedeki kuruluş arasındaki karşılıklı değişim programı kapsamındaki performans sanatçıları ve bu kişileri desteklemek için gerekli hizmetleri sağlayan kişiler adına düzenlenir.

Amerika P3 Vizesi

Amerika P3 vizesi kültürel olarak benzersiz veya etnik, kültürel, müzikal, tiyatro veya sanatsal bir program kapsamında performans sergileyen, öğreten veya koçluk yapan ya da bu kişilere hizmet sağlayan kişiler için verilmektedir.

Sanatçılar ve Sporcular İçin Amerika P Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika P vizesi başvuru süreci, ABD'deki işveren veya temsilci aracılığıyla ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi'ne (USCIS) başvuru yaparak başlatılmalıdır. İşveren veya temsilci, Amerika I-129 formu ve vizeye başvuran kişinin gerekli şartları sağladığını gösteren belgelerle USCIS'e başvuru yapmalıdır. USCIS'ten Amerika P vizesi için göçmen olmayan çalışan onayını aldıktan sonra sponsor, formun orijinalini size gönderir.

Amerika'dan I-129 formunu aldıktan sonra ceac.state.gov adresine girerek göçmen olmayan vize başvuru formunu (DS-160) online olarak doldurunuz. DS-160 formunun seyahat bilgileri kısmında sırasıyla “Internationally Recognised Alien- P” ve talep edilen vize alt türüne göre uygun seçimleri yapınız. Application Receipt/ Petition Number alanına ise I-129 formunda yazan 13 haneli makbuz numarasını giriniz. Online formun son adımında, başvuru sistemine dijital biyometrik fotoğrafınızı yükleyip, sonrasında barkodlu DS-160 onay sayfasının çıktısını alınız.

Sanatçılar ve Sporcular İçin Amerika P Vizesi Başvuru Formu
Sanatçılar ve Sporcular İçin Amerika P Vizesi Başvuru Formu

DS-160 formunu doldurduktan sonra, usvisa-info.com adresinden vize başvuru harcını ödeyin ve Amerika dış temsilciliğinden mülakat randevusu alın. Randevu tarihinde Amerika dış temsilciliği vize birimine hazırlanan başvuru belgelerini sunun, dijital parmak izi kaydı verin ve vize mülakatına girin. Mülakat sonunda Amerika P vizesi başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığı bilgisi size verilir.

Sık Sorulan Sorular

ABD sanatçı ve sporcu vizeleri ile ilgili danışmanlarımıza sıklıkla sorulan sorular aşağıda yanıtlanmıştır.

Amerika P Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Amerika P vizesi için standart evraklar ile birlikte USCIS’ten temin edilen Amerika I-129 formunun orijinalini sunmalısınız. Amerika P vizesi için ayrıca vize süresi bittikten sonra ülkenize geri döneceğinizi ve finansal olarak yeterli olduğunuzu ek evraklar sunarak kanıtlamanız gerekir.

P vizesi için tam ve açıklamalı evrak listesini, Amerika vizesi için gerekli belgeler sayfasından ilgili seçimleri yaparak görüntüleyebilirsiniz.

Amerika P Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

2023 yılı itibarıyla Amerika P vizesi başvurularında ödemeniz gereken harç ücreti 190 $'dır. Başvuru harç ücretini, usvisa-info.com adresinden vize randevusunu almadan önce ödemelisiniz.

Vize başvurusunda pasaport teslimi için kurye servisi ve danışmanlık hizmeti almanız halinde bu tutar artmaktadır.

Sporcular ve Sanatçılar İçin ABD Geçici Çalışma Vize Süresi Ne Kadardır?

ABD geçici çalışma vizesi bireysel sporcular için; Amerika'da gerçekleşecek etkinliği, yarışmayı veya performansı tamamlamak için gereken süre kadar ve en fazla 5 yıl için verilmektedir. P1A vizesine sahip bireysel sporcuların vize süresini 5 yıl daha uzatma hakları bulunmaktadır.

ABD geçici çalışma vizesi ABD'ye takım halinde giden sporcular, gösteri grubu üyeleri ve bireysel sanatçılar için; Amerika'da gerçekleşecek etkinliği, yarışmayı veya performansı tamamlamak için en fazla 1 yıl uzatma hakkı ile gereken süre kadar ve en fazla 1 yıl için verilmektedir.

Amerika P4 Vizesi Nedir?

Amerika P4 vizesi, Amerika Birleşik Devletleri'ne P1, P2 veya P3 vizelerinden birini alarak gidecek kişilerin aile üyeleri için verilen bir vize türüdür. P4 vizesine başvurabilecek aile üyeleri, vize hamilinin eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları olarak kabul edilir. Amerika P4 vize başvurusu için, P (1,2,3) vizesi işlemlerinde olduğu şekilde ABD'den I-129 formu onayı alınması gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: