Amerika Kültürel Değişim (Q1) Vizesi

Amerika Kültürel Değişim (Q1) Vize Başvuru Sürecinde Bilinmesi Gerekenler

Amerika kültürel değişim vizesi, ABD İç Güvenlik Bakanlığı denetimindeki uluslararası kültürel değişim programlarında yer almak üzere başvuru yapmanız durumunda verilen bir vize türüdür.

Amerika Q1 vizesi olarak da adlandırılan uluslararası kültürel değişim vizesi, ABD'de çalışırken kendi ülkenizin tarihi ve kültürel yönlerini değişim programları yoluyla paylaşabilmeniz amacıyla tasarlanmış, Amerika geçici çalışma vizesi türlerinden biridir. Q1 vizesi başvuru süreci, ABD'de kültürel değişim programları yürüten ve gerekli şartları sağlayan sponsor işverenlerin, Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik İdaresi'ne (USCIS) başvuru yapmalarıyla başlamakta ve Türkiye'deki ABD dış temsilciliklerinde tamamlanmaktadır.

ABD değişim vizesi için danışmanlık hattı: 0850 241 1868

ABD Q1 Değişim Vizesi Kimlere Verilir?

Amerika Q1 vizesi ile kültürel değişim programı kapsamında çalışacak olmanız durumunda en az 18 yaşında olmalı; hizmet, işçilik veya eğitim alanlarında çalışmak için nitelikli olmalı ve ülkenizin kültürel nitelikleri hakkında bilgi vermek için etkili bir şekilde iletişim kurabilmelisiniz.

Q göçmen olmayan vize sınıflandırmasının amacı, uluslararası kültürlerin paylaşımını kolaylaştırmaktır. Q1 vizesi, istihdam odaklı bir programdır ancak kültürel unsur da görevlerinizin vazgeçilmez ve ayrılmaz bir parçası olmalıdır.

Kültürel Değişim Programı Kriterleri

ABD kültürel değişim programının bileşeni, bir bütün olarak, katılımcının vatandaşı olduğu ülkenin tutumunu, geleneklerini, tarihini, mirasını, felsefesini, geleneklerini ve diğer kültürel özelliklerini (sanat, edebiyat, dil) sergilemek veya açıklamak için tasarlanmalıdır. ABD kültürel değişim programı faaliyetleri, Amerikan halkının veya ortak kültürel ilgiyi paylaşan bir kesimin yapılandırılmış programın parçası olarak yabancı bir kültürün özelliklerini taşıyan bir okulda, müzede, işletmede veya başka bir kuruluşta gerçekleştirilmelidir.

Amerika Q1 Kültürel Değişim Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika Q1 kültürel değişim vize başvurusu için aşağıdaki adımları izleyiniz.

 • Amerika'daki sponsor işverenden I-129 formu alın.
 • Online ABD vize başvuru formunu (DS-160) doldurun.
 • Amerika Q1 vizesi için gerekli evrakları hazırlayın.
 • Vize başvuru harcını ödeyin ve dış temsilcilikten randevu alın.
 • Randevuda parmak izi işlemleri ve vize görüşmesi ile başvuruyu tamamlayın.

USCIS Başvurusu ve I-129 Formu Alma İşlemi

Amerika Q1 vizesi sponsoru olacak işveren tarafından bir USCIS ofisine, göçmen olmayan çalışma vizesi için dilekçe ile başvuru yapılması ve geçici çalışma izni onayı alınması gerekmektedir.

Amerika Q1 vizesi sponsorunun I-129 formunu doldurup sponsorluğa uygun olduğunu ve kültürel değişim programı şartlarını sağladığını gösteren belgelerle başvurması gerekir. Çalışma izni onayı alan işveren Amerika I-129 formu orijinalini başvuru yapmanız için size göndermelidir.

Amerika DS-160 Vize Formu Doldurma İşlemi

Amerika'dan geçici çalışma izni onayı aldıktan sonra Q1 vizesi başvurusu için öncelikle ceac.state.gov adresi üzerinden DS-160 vize formunu doldurmanız gerekir. DS-160 formunun seyahat amacı kısmında “Cultural Exchange Visitor (Q1)” seçeneğinini işaretlemeniz, devamında ise çalışma tarihleri, konaklama bilgileri ve seyahat masraflarının karşılanma şekli gibi bilgileri eksiksiz olarak vermeniz gerekir.

Amerika DS-160 Vize Formu Doldurma
Amerika DS-160 Vize Formu Doldurma

DS-160 formu doldurma işlemini tamamladıktan sonra dijital biyometrik fotoğrafınızı başvuru sistemine yükleyiniz. Online başvurunun son aşamasında barkodlu DS-160 onay sayfası oluşturup çıktısını alınız.

ABD Kültürel Değişim (Q1) Vize Evraklarının Hazırlanması

Amerika kültürel değişim (Q1) vizesi almak için aşağıdaki başvuru evraklarını hazırlayınız.

 • Güncel pasaport (varsa eski pasaport ve vizeler)
 • Amerika I-129 formu orijinali
 • DS-160 başvuru formu onay çıktısı
 • Biyometrik fotoğraf
 • Kimlik kartı
 • Destekleyici vize evrakları*
 • Randevu onay maili çıktısı

* Amerika değişim vizesi başvurularında, maddi yeterliliği ve değişim programı tamamlandığında menşe ülkeye döneceğinizi kanıtlamak üzere destekleyici Amerika vize evrakları sunmanız talep edilir.

Amerika Vize Harcı Ödemesi ve Randevu Alma İşlemi

2024 yılı için Amerika uluslararası kültürel değişim (Q1) vizesi başvuru harcı 210 $'dır ve başvuru harcını vize randevusunu almadan önce ödemeniz gerekmektedir. usvisa-info.com adresinden Q1 vize harcı ödemesini yaptıktan sonra, Form I-129 üzerinde yazan makbuz numarası ile size uygun olan ABD dış temsilciliğinden randevu alınız.

Amerika Konsolosluğu'nda Q1 Vizesi Mülakatı

Amerika Q1 kültürel değişim vize başvurusunun tamamlanması için randevu aldığınız ABD dış temsilciliğinde (Ankara veya İstanbul) vize mülakatına katılmanız gerekmektedir.

Randevuya şahsen gidip hazırladığınız Q1 vize evraklarını sunun, parmak izi kaydı verin ve ardından konsolosluk görevlisi ile vize mülakatı gerçekleştirin.

Mülakat sonunda Q1 vize başvurusunun onaylanıp onaylanmadığı size bildirilmektedir. Onaylanan vize başvuruları için pasaport takibini https://ceac.state.gov adresi üzerinden yapabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

ABD Q1 vizesi ile ilgili danışmanlarımıza sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Amerika Uluslararası Değişim Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Amerika uluslararası değişim vizesi başlangıçta 15 aylık bir süre için verilir. Q1 kültürel değişim programınızı tamamladıktan sonra, Amerika Birleşik Devletleri'nden ayrılmanız için 30 gününüz olur. Amerika Q1 vizesine yeniden başvuru yapabilmeniz için ABD dışında 1 yıl geçirmeniz gerekir.

Q1 Vizesi Hamilinin Aile Üyeleri ABD'ye Gidebilir Mi?

Hayır, Amerika Birleşik Devletleri'ne girmek isteyen herhangi bir eş veya çocuk, bağımsız olarak göçmen olmayan bir sınıflandırmaya hak kazanmalıdır.

ABD Kültürel Değişim İle Ziyaretçi Değişim Vizeleri Arasındaki Fark Nedir?

Q göçmen olmayan sınıflandırması, İç Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen uluslararası kültürel değişim programlarının katılımcıları içindir.

Amerika Birleşik Devletleri ile diğer ülkeler arasında eğitim ve kültür alışverişini teşvik etmek için tasarlanmış J1 vizesi ise Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenen değişim programlarının katılımcıları içindir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: