Amerika'da Doğum

2023'te Amerika’da Doğum ve Vize Prosedürleri

Doğum yoluyla vatandaşlık veren ülkelerden biri olan ABD’de doğum yapmak, çok sayıda bebek bekleyen kişi tarafından tercih edilmektedir. ABD Göç Çalışmaları Merkezi’nin verilerine göre her yıl 36.000’den fazla kadının ABD’de doğum yapmak üzere seyahat ettiği tahmin edilmektedir; en sık Çin, Tayvan, Kore, Nijerya, Türkiye, Rusya, Brezilya ve Meksika ülkelerinden ABD’ye doğum amacıyla seyahat gerçekleştirilmektedir.

Vizem.net, Amerika'da doğum yapmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir akredite acente olarak yurt dışı doğum danışmanlığı hizmeti verir. Danışanlar için tüm doğum süreci Vizem.net tarafından organize edilir ve Türk vatandaşlarının ABD'de doğum yapmaları için gerekli Amerika vize başvuru işlemleri ile doğum belgesi ve pasaport alınması gibi tüm işlemler için profesyonel kadrosu ile danışmanlık hizmeti verir.

ABD'de doğum vize başvurusu ve danışmanlık hizmetleri: 0850 241 1868

Amerika Doğum İçin Vize Veriyor Mu?

Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından 2020 yılının Ocak ayında yapılan bir duyuruyla, seyahat amacının sadece Amerika'da doğum yapmak ve çocuğa Amerika vatandaşlığı almak olan kişilerin tespit edilmesi halinde vize başvurularınının reddedileceğini açıklamıştır.

Bu açıklama hamile kadınların ABD'ye vize başvurularının kabul edilmeyeceği anlamına gelmemektedir; ancak vize alabilmek için ülkelerine döneceklerine dair sağlam kanıtlarının bulunduğunun ve doğum turizmi adıyla vize ve göçmenlik dolandırıcılığı yapılmadığının kanıtlanması beklenmektedir.

Amerika'da doğum yapmak isteyen anne adayları için, doğum sonrasında Türkiye'ye dönüleceğine ve yeterli maddi imkana sahip olunduğuna dair evraklarla Amerika B2 turistik vize başvuru yapılabilmektedir.

Amerika Doğum Danışmanlığı Paketi Hangi Hizmetleri Kapsar?

Amerika doğum paketiyle bebek bekleyen ailelere sunulan hizmetler aşağıda listelenmiştir.

  • Amerika B2 vizesi için tüm başvuru ve takip işlemlerinin yapılması
  • Seyahat sağlık sigortası yaptırılması
  • Doğumu gerçekleştirecek olan doktor ve hastane ayarlamalarının tamamlanması
  • Konaklama şartlarının belirlenmesi
  • Amerika’da gerekecek tüm havaalanı transferlerinin ayarlanması
  • Doktor muayenelerinin ayarlanması ve doğum refakat hizmetleri
  • Doğum belgesi işlemlerinin yapılması
  • Amerikan pasaportu işlemlerinin yapılması
  • Çifte vatandaşlık başvuru işlemlerinin yapılması

Vizem.net doğum danışmanlık paketi, 2018 yılından beri anne adayı ve ailenin tüm konforu göz önüne alınarak planlanmış ve sizlere sunulmuştur.

Amerika'da Doğum İçin Vize İşlemleri

Amerika’da doğum için vize işlemleri, B2 turistik vizesi için yapılır. Türkiye'deki ABD dış temsilcilikler tarafından B2 vize başvuruları değerlendirilir ve onaylanır. Amerika B2 vizesi ile yabancı uyruklu anne adayları Amerika'da en fazla 6 ay süreyle kalabilir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Amerika doğum vizesi başvurularında, gerekli evrakların hazırlanması, vize başvuru takibi ve pasaport iadesi dahil tüm ilgili işlemler ülkelerin uzman danışmanları tarafından tamamlanır.

Doğum için ABD Seyahat Sağlık Sigortası

Geniş kapsamlı ve en iyi ücret teminatlı olarak doğum için Amerika seyahat sağlık sigortaları, Vizem.net aracılığıyla yapılabilir.

Doğum için gerekli hastane ve doktor masrafları, doğum amacıyla yaptırılan ABD seyahat sağlık sigortası ile karşılanabilmektedir.

Amerika'da Doğum İçin Refakatçi Hizmeti

Amerika’da doğum için refakatçi hizmeti, doğum danışmanlığı hizmetleri kapsamında sunulmaktadır; Amerika’da yaşayan ve Türkçe bilen farklı refakatçi adayları ile anne adayı doğum öncesinde tanışır ve yaptığı değerlendirme sonrasında anne adayı kendine uygun refakatçi seçimini yapar.

Amerika’da doğum yapacak anne adayının tercih ettiği refakatçi, kişinin Amerika’ya vardığı havalimanından kişiyi karşılar, doktor randevularına eşlik eder ve ulaşımı sağlar, bebeğin doğum belgesi ve pasaportu için gerekli işlemleri yürütür ve kişiye dönüş için havalimanına kadar eşlik eder.

ABD'de Doğum Belgesi Alma İşlemleri

ABD'de Doğum Belgesi Alma İşlemleri
ABD'de Doğum Belgesi Alma İşlemleri

ABD doğum belgesi işlemleri, bulunulan eyalete göre farklılaşmaktadır.

Vizem.net, doğum yapmak için ülkeye gelen kişilerin doğum belgesi alma prosedürünü, bulundukları eyaletin kurallarına uygun olarak yürütmektedir. Bu işlemleri başvuru sahibi adına seçmiş olduğu refakatçi yapar ve bebeğe ABD sosyal güvenlik numarası almak için gerekli kaydı da refakatçi oluşturur.

Amerika'da Doğan Bebek için ABD Pasaportu Alınması

Amerika’da doğan bebekler için ABD pasaportunu alma işlemleri, anne, baba veya yasal vasi tarafından şahsen yapılmalıdır; online veya posta yoluyla pasaport alınamamaktadır.

Vizem.net’in Amerika doğum danışmanlığı kapsamında tercih edilen refakatçi, bebeğin Amerikan pasaportu başvurusu ile ilgili tüm işlemlerde aileye eşlik eder, gerekli evrakları hazırlar ve kuruma ulaştırılmasını sağlar.

ABD'de Doğumdan Sonra Çifte Vatandaşlık Başvurusu

ABD’de doğumdan sonra çifte vatandaşlık başvuruları, ülkede bulunan Türkiye Cumhuriyeti konsolosluklarından randevu alınarak yapılır. Gerekli belgelerin hazırlanması ve çifte vatandaşlık için başvuru formunun doldurulmasının ardından, gerekli tüm evraklar ayarlanan randevu gününde dış temsilciliğe teslim edilir ve çifte vatandaşlık başvuruları tamamlanır.

Sık Sorulan Sorular

Amerika’da doğum ile ilgili danışmanlarımıza sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Doğum Yapmanın Maliyeti Ne Kadardır?

Amerika Birleşik Devletleri’nde doğum yapmanın maliyeti içerisinde, doğum danışmanlığı masrafları bulunmaktadır. Amerika doğum danışmanlığı paketindeki tüm giderler, Vizem.net danışmanlığında başvuru sahibine detaylı olarak açıklanmaktadır. 2023 yılında konaklama, hastane, doktor, avukat ve danışmanlık ücretleri dail olarak Amerika’da doğum masrafları, planlanan zamanda tamamlanan doğumlar için ortalama 32.000 ile 44.000 $ arasındadır.

Doğum için Amerika Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Doğum için Amerika vize başvuru ücreti arasında; vize başvuru harcı 160 $, danışmanlık hizmetleri 180 $, noter masrafları 435 Türk lirası ve yeminli tercüme masrafları 210 Türk lirası tutmaktadır.

Amerika’da doğum için danışmanlık hizmeti almak isteyenler, Amerika doğum vizesi başvurusu masrafları haricinde danışmanlık hizmetleri için ödeme yapmak durumundadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: