Amerika Sponsorlu Vize Başvurusu

ABD Sponsorlu Vize Başvurusu ve Sponsor Dilekçesi Hazırlığı

Amerika vize başvurusunda bulunacak kişilerin, seyahat masraflarını karşılamak için yeterli maddi kaynağa sahip olmaması halinde vize başvurusu, tüm giderlerini üstlenen bir sponsor eşliğinde yapılmalıdır. Çalışmayanlar, ev hanımları ve öğrenciler gibi düzenli geliri bulunmayan başvuru sahiplerinin Amerika vize başvurularını sponsor göstererek yapmaları gerekmektedir.

Amerika vizesi için sponsor eşliğinde başvuru yapılıyorsa, vize türüne göre gereken başvuru evraklarına ek olarak sponsor olan kişiye ait gelir belgelerinin de vize görüşmesinde beyan edilmesi gerekmektedir.

ABD sponsorlu vize danışmanlık hizmetleri: 0850 241 1868

Amerika Vizesi İçin Kimler Sponsor Olabilir?

ABD vize sponsoru, sizinle yakınlığını belgeleyebilen bir şahıs olabileceği gibi, çalıştığınız şirket veya sizi ABD'ye davet eden bir kurum da olabilir. Vize sponsorunun bir şahıs olması durumunda, ABD dış temsilciliklerinin öncelikli tercihi vize başvuru sahibinin eşi, annesi veya babasının sponsor olmasıdır.

Amerika vize sponsoru olarak birinci dereceden bir akrabanızın bulunmaması veya yeterli finansal kaynağa sahip olmaması halinde, bu durumla ilgili açıklama yapılarak bir aile yakını veya arkadaşınızı da sponsor olarak gösterebilirsiniz. Ancak bu durumda sponsorun vize başvuru sahibiyle yakınlığı detaylı şekilde incelemeye tabi tutulur.

Sponsorluğun inandırıcı olması ABD dış temsilcilikleri tarafından dikkate alınan bir konudur, bu nedenle özellikle çalışmayanlar için Amerika vizesi başvurularında birinci dereceden bir akrabanın veya eşin sponsor gösterilmesini önermekteyiz.

ABD Vize Sponsorunun Sunması Gereken Evraklar Nelerdir?

Amerika vize başvurularında sponsorun beyan etmesi gereken temel evraklar; vize sponsorluk dilekçesi ve vize başvuru sahibiyle yakınlığı gösteren bir nüfus kayıt örneği veya evlilik cüzdanıdır. Bunlara ek olarak, sponsor kişiye ait gelir durumunu gösteren ve ABD seyahat masraflarını karşılayabildiğini kanıtlayan evraklar sunulmalıdır.

ABD vize sponsorunuzun çalışma durumuna göre hazırlaması gereken evraklar aşağıda verilmiştir.

Sponsorunuz SGK'lı çalışan ise;

 • İşveren mektubu
 • Son 12 aylık banka hesap dökümü
 • Maaş bordroları
 • Barkodlu SGK işe giriş bildirgesi

Sponsorunuz şirket sahibi ise;

 • 12 aylık banka hesap dökümü
 • Şirket faaliyet belgesi
 • Ticaret sicil gazetesi kopyası
 • Güncel vergi levhası kopyası

Sponsorunuz emekli ise;

 • Emeklilik belgesi
 • Emekli maaşını gösteren banka hesap dökümü
 • Ek finansal belgeler (tapu, kira geliri vb.)

Vize Sponsorunun ABD'de Yaşaması Durumunda

Amerika vize başvurusu için sponsor olan kişinin ABD'de ikamet etmesi halinde, I-134 formunu doldurup imzalayarak vize başvuru sahibine göndermesi gerekmektedir.

I-134 formu, diğer adıyla Amerika maddi destek beyannamesi yanında aşağıda verilen sponsora ait evrakların 2'şer adet kopyasının da vize başvurusunda beyan edilmesi gerekir.

 • ABD'deki yasal statüye dair kanıt (kimlik veya green card fotokopisi)
 • İşveren mektubu
 • Son 12 aylık şahsi banka hesap dökümü
 • Banka yetkilisinden alınmış, hesap bilgilerini gösteren yazı
 • Güncel vergi beyannamesi veya W2 formları
 • Güncel maaş bordroları

I-134 formu görseli aşağıda verilmiştir.

Amerika I-134 Formu Görseli
Amerika I-134 Formu Görseli

Amerika Vize Sponsor Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Amerika vize sponsor dilekçesi, sponsor kişi tarafından başvuru yapılan ABD dış temsilciliğine hitaben resmi bir dille yazılmalıdır. Dilekçe içeriğinde Amerika seyahatine ilişkin masrafların sponsor tarafından üstlenildiği açıkça beyan edilmeli, ayrıca sponsorun vize başvuru sahibine olan yakınlığı açıklanmalıdır. Sponsor ABD'de ikamet eden bir kişi ise yasal statüsü hakkında (ABD vatandaşı veya kalıcı oturum statüsü sahibi gibi) bilgi verilmelidir.

Amerika Vizesi İçin Sponsor Dilekçe Örneği

Amerika vizesi için sponsorluk dilekçesi örneği aşağıda verilmiştir.

Amerika Vizesi İçin Sponsor Dilekçe Örneği
Amerika Vizesi İçin Sponsor Dilekçe Örneği

Amerika Göçmenlik Sponsorluğu

Amerika Birleşik Devletleri göçmenlik yasası uyarınca ABD'ye göçmen olarak gidecek tüm kişilerin, ABD vatandaşı veya yasal oturum kartı sahibi bir kişiden ya da ABD'li bir kurumdan sponsorluk almaları gerekmektedir.

Amerika göçmenlik mevzuatı kapsamında sponsorluk kavramı, sponsorun başvuru sahibinin finansal destekçisi olmasının yanında, Amerika göçmen vizesi alabilmesi için USCIS'e istek yapan kişiyi de ifade etmektedir. İstihdam dayanaklı göçmenlik vizelerinde sponsorunuzun Amerikalı bir firma olması, aile göçmenliği başvuruları için ise sponsorun Amerikan vatandaşı ya da green card sahibi bir aile üyesi olması gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: