Amerika Vizesi için Hesap Dökümü

2023'te Amerika Vizesi için Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Amerika vize başvurularının değerlendirilme sürecinde, öncelikle incelenen konular arasında başvuru sahibinin ABD'deki seyahat masraflarını nasıl karşılayacağı yer almaktadır. Vize türünden bağımsız olarak Amerika vize başvuruları için seyahat masraflarını karşılayabilecek maddi güce sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir.

Amerika İç Güvenlik Bakanlığı Konsolosluk İşleri Bürosu tarafından ABD vizesi için banka teminatı ile ilgili net bir rakam duyurulmamıştır. Her vize başvurusunda; seyahat amacı, süresi ve Amerika'da ziyaret edeceğiniz şehirler gibi değişkenler özel olarak incelenir ve yeterli mali kaynağa sahip olup olmadığınız değerlendirilir.

ABD vize danışmanlık hizmetleri: 0850 241 1868

Amerika Vizesi İçin Banka Hesap Dökümü Özellikleri

Amerika vizesi için banka hesap dökümü banka şubesinden alınmış, ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır. Amerika vizesi için banka hesap dökümünde son 12 aylık para giriş-çıkışlarının görünmesi gerekir ve aynı zamanda banka yetkilisi tarafından hesabın açılış tarihi, hesap sahibinin bilgileri, güncel hesap bakiyesi, son 12 aylık para yatırma/çekme miktarı ortalaması bilgilerini içeren bir beyan yazılmalı ve imzalanmalıdır.

ABD vize başvuru tarihine yakın bir tarihte banka hesabına yüklü miktarda bir para girişi yapılmışsa, bu transferin nedeni ve kaynağı beyan yazısında açıklanmalıdır. ABD dış temsilcilikleri, hesap dökümlerinde olağandışı para transferleri ve miktarları konusunda titizlikle inceleme yapmaktadır.

Amerika Turist Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

Amerika turist vizesi başvuruları için banka hesabında bulundurmanız gereken bakiye ile ilgili resmi makamlar tarafından net bir alt veya üst limit verilmemektedir. Tüm seyahat süresi için; Amerika'ya gidiş, konaklama, yeme- içme, alışveriş ve Amerika'dan dönüş gibi temel harcama kalemleri için yeterli bakiyeyi içeren bir banka hesap dökümü sunmanız beklenir. Son dönemde Türkiye'den yapılan ABD turistik vize başvurularında, 2 haftalık bir seyahat için kişi başı 10.000-15.000 $ arasında bir hesap bakiyesinin yeterli görüldüğü bilinmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri'ne girdikten sonra sınırda aynı kaynak belgesi veya belgelerini ayrıca pasaport memuruna da ibraz etmeniz gerekir. ABD’ye girerken yanınızda en fazla 10.000 USD veya eşdeğer bir meblağ nakit para taşımanıza izin verilir. Yanınızda 10.000 USD’den daha fazla para taşıyabilmeniz için CBP yetkilileri ile görüşmeniz ve FinCEN Form 105 doldurmanız gerekir.

Amerika Öğrenci Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalıdır?

ABD'deki eğitim kurumundan alınan I-20 formu, diğer adıyla göçmen olmayan öğrenci statüsü uygunluk sertifikası üzerinde Amerika'daki eğitim ücretleri ve yaşam masrafları belirtilmektedir.

Banka hesabında en az I-20 formunda belirtilen tutar kadar bakiyeyi Amerika F1 vizesi başvurusunda göstermeniz gerekir.

ABD Vize Başvurusu İçin Diğer Finansal Kaynaklar

Amerika vize başvurularında finansal kaynak olarak sunabileceğiniz diğer belgeler aşağıda verilmiştir.

  • Maaş bordrosu
  • Vergi kayıtları
  • Kredi kartı limiti

Amerika vize işlemlerinde gelir kaynaklarını belgeleme yöntemi seyahatin amacına, sponsorlu olup olmamasına ve talep edilen vize türüne göre değişiklik gösterir. Doğru finansal evraklarla desteklenmeyen vize başvurularında, ABD göçmenlik yasaları doğrultusunda Amerika'da kamuya maddi yük olacağınız kanısına varılabilir ve bu durumda ABD vize reddi alma olasılığınız yüksektir.

Amerika Vizesi İçin Başvuru Sahibine Ait Maddi Kaynak Yoksa

Amerika vizesi için kendi adınıza yeterli finansal kaynak sunamamanız halinde sponsor göstererek başvuru yapabilirsiniz.

Vize türüne göre uygun formu doldurarak Amerika sponsorlu vize başvurusu yapmalı ve sponsorun tüm seyahat masraflarını karşılayabileceğine dair gelir belgelerini beyan etmelisiniz.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: