Amerika Öğrenci Ailesi Vizesi

Amerika Öğrenci Ailesi (F2) Vizesi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Amerika F2 vizesi, ABD'ye F1 öğrenci vizesi alarak giden kişilerin bakmakla yükümlü oldukları aile üyelerine verilen ve bu kişilerin Amerika'da geçici olarak yaşamalarını sağlayan bir vize türüdür.

F2 vize başvurusu ancak Amerika F1 vizesi alan kişilerin eşleri ve 21 yaşından küçük evli olmayan çocukları tarafından yapılabilmektedir.

Amerika F vizeleri danışmanlık işlemleri için: 0850 241 1868

Öğrenci Ailesi İçin ABD Vize Başvurusuna Uygunluk

Öğrenci aile üyesi olarak ABD vize başvurusunda bulunmak istiyorsanız SEVIS'e (Öğrenci ve Değişim Ziyaretçileri Bilgi Sistemi) kaydolmalı, SEVP'den (Öğrenci ve Değişim Ziyaretçileri Programı) bireysel I-20s Formu almalı ve vize başvurusu yapmalısınız.

F2 vizesi, F1 vizesi sahibinin sahip olduğu şartlarla doğrudan ilgilidir. F2 vizesi almak için gereklilikleri yerine getirmeniz ve başvuru prosedürlerini tamamlamanız gerekir.

F2 Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika F2 vizesi almak için ceac.state.gov adresinden göçmen olmayan vize başvuru formunu (DS-160) online olarak doldurunuz. DS-160 formunun seyahat bilgileri kısmında sırasıyla “Academic or Language Student (F)” ve “Spouse/ Child of an F1 (F2)” seçeneklerini işaretleyiniz. Aynı bölümün devamında ise esas F1 vizesi sahibinin adı ve soyadını belirtiniz.

ABD F2 vize başvurusu için ekran görseli aşağıda verilmiştir.

ABD F2 Vize Başvuru Formu
ABD F2 Vize Başvuru Formu

DS-160 başvuru formu doldurma işleminden sonra 160 $'lık F grubu vize harç ücretini ödeyip Ankara veya İstanbul'daki ABD konsolosluklarından online vize randevusu oluşturunuz. Vize ücreti ödemesini ve randevu alma işlemlerini ais.usvisa-info.com/en-tr/niv adresinden tamamlayınız.

Randevu tarihinde Konsoloslukta vize başvuru evraklarını teslim edip biyometri kaydını vererek ve Konsolosluk görevlisiyle mülakat gerçekleştirerek F2 vize başvuru sürecini tamamlamış olursunuz.

Sık Sorulan Sorular

Amerika öğrenci yakını (F2 vizesi) hakkında uzmanlarımıza sıklıkla iletilen sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Amerika F2 Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Amerika öğrenci ailesi vizesi için standart vize başvuru belgelerinin yanında aşağıdaki belgeleri sununuz.

  • Orijinal I-20 formu
  • F1 vize sahibinin vizesinin fotokopisi
  • F1 vizesi sahibinin I-20 formunun fotokopisi
  • F1 tipi vize sahibinin eşi iseniz evlilik cüzdanı
  • F1 tipi vize sahibinin çocuğu iseniz doğum belgesi
  • Eşinizin/ebeveyninizin pasaport fotokopisi

Öğrenci Aileleri F2 Vizesi İle ABD'de Ne Kadar Süre Kalabilirim?

F2 vizesi, F1 vizesi ile doğrudan ilgili olduğu için aynı geçerliliğe sahip olur. Bu bağlamda F1 vizesi sahibi aile üyeniz ABD’de 2 yıl süreyle kalacaksa siz de ABD’de 2 yıl kalabilirsiniz.

Amerika'da F2 Vizesi Yenileme İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Amerika’da F1 vizesi sahibinin yeni bir I-20 Formu alarak kalış süresini uzatması durumunda, bakmakla yükümlü oldukları kişi olarak siz de bir yenileme alırsınız.

F2 vizenizin yenilenmesi için Göçmen Olmayan Statüyü Uzatma/Değiştirme başvurusu olan I-539 Formunu doldurmanız gerekir. F1 vizesi sahibi ile ilişkinizin kanıtını ve konaklamanızı karşılayacak kadar paranız olduğuna dair mali kanıtları ABD vize yenileme işlemi için sunmalısınız.

F2 Vizesi İle Amerika'da Eğitim ve Çalışma Hakları Var Mıdır?

F-2 eşi olarak, tam zamanlı eğitime katılamazsınız ve F-2 çocuğu yalnızca tam zamanlı ilkokul veya ortaokul (anaokulundan on ikinci sınıfa kadar) eğitimine katılabilir. hakkı vermez ve ABD'deyken ücretli bir işe giremezsiniz.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: