Amerika Vize Randevusu

Amerika Vize Randevusu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amerika Birleşik Devletleri'ne yapılacak vize başvurularının tamamlanması için dış temsilcilikten randevu alınması ve randevu tarihinde vize mülakatına katılarak, biyometri işlemleri ve evrak teslimi tamamlanmalıdır. Türkiye'de Amerika vizesi için randevu alınabilecek dış temsilcilikler ABD Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğudur.

Kimler Amerika Vize Randevusu Almalıdır?

Amerika vize randevusunu 14 ila 79 yaş arasındaki tüm başvuru sahipleri almalıdır.

ABD Vize Başvurusu İçin Randevu Ne Zaman Alınır?

ABD vize başvurusu için randevu alma işlemlerine online vize başvuru formu doldurulduktan sonra geçilmelidir. Amerika vize randevusu oluşturulurken öncelikle başvuru ücreti ödenir, ardından randevu gün ve saati belirlenir.

Konsoloslukların iş yükü fazla olduğu için randevuların mümkün olduğunca erken tarihte ayarlanmasını öneririz.

2023'te Amerika Vize Randevusu İçin Bekleme Süreleri

ABD Dışişleri Bakanlığı web sitesi üzerinden güncel randevu bekleme süreleri görüntülenebilmektedir.

Başvuru yapacağınız ABD konsolosluğu ve vize türünü seçerek, her hafta dış temsilcilikler tarafından güncellenen Amerika vize randevu bekleme süresi tablosunu kontrol edebilirsiniz.

Randevu bekleme sürelerini gösteren tablo örneği aşağıda verilmiştir.

 2023'te Amerika Vize Randevusu İçin Bekleme Süreleri
2023'te Amerika Vize Randevusu İçin Bekleme Süreleri

Amerika Vize Randevusu Nereden Alınır?

Amerika vize randevuları, ABD Dışişleri Bakanlığı Vize Randevu Servisi resmi websitesinden online olarak alınmaktadır. Göçmen olmayan vize türleri (iş, turizm, ziyaret, eğitim) için başvuru formu doldurulduktan sonra ais.usvisa-info.com/en-tr/niv adresi üzerinden randevu alınmalıdır.

Göçmen olmayan vize türleri için randevu ekranı aşağıdaki gibidir.

Amerika Vize Randevusu Nereden Alınır?
Amerika Vize Randevusu Nereden Alınır?

Amerika göçmen vizesi (aile birleşimi, çalışma, yeşil kart) başvuruları için randevu tarihi ABD Ulusal Vize Merkezi tarafından belirlenir. Ancak vize başvuru sahibinin ais.usvisa-info.com/en-tr/iv adresine giriş yaparak, kendisine atanan randevu için kayıt oluşturması ve pasaport teslim noktasını belirlemesi gerekir.

Göçmen vizesi türleri için randevu ekranı aşağıdaki gibidir.

Amerika Göçmen Vize Randevusu Nereden Alınır?
Amerika Göçmen Vize Randevusu Nereden Alınır?

Amerika Birleşik Devletleri Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Amerika vize randevusu almak için izlemeniz gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır.

 • ais.usvisa-info.com adresine girin.
 • Bir kullanıcı hesabı oluşturun.
 • Kaydınızı tamamlamak için bilgilerinizi girin.
 • Vize başvurusunda bulunan her başvuru sahibi için DS-160 onay numarasını girin.
 • Konsolosluk bölümünden belgelerinizi almak istediğiniz bir adres girin veya bir yer seçin.
 • Göçmen olmayan vize (MRV) başvuru ücretlerini, ikamet ettiğiniz ülkede mevcut olan ödeme yöntemlerinden birini kullanarak ödeyin.
 • Konsolosluk bölümünden randevunuzu planlayın.
 • Tüm işlemleri tamamladıktan sonra, Amerika vizesi onay ve talimatlar sayfası olarak bilinen bir onay mektubu almanız gereklidir.

ABD vizesi randevu alma ekran görseli aşağıda verilmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri Vize Randevusu Nasıl Alınır?
Amerika Birleşik Devletleri Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Amerika Vizesi İçin Acil Randevu

Amerika vizesi acil randevu almak için ilk olarak ABD Dışişleri Bakanlığı’nın resmi vize başvuru hizmetleri sitesi olan https://ais.usvisa-info.com/ adresinden hesabınıza giriş yapmalı ve uygun olan ilk vize randevusunu almalısınız.

Devamında “Ek İşlemler” menüsü altında bulunan “Acil Randevu Talebi” sayfasına gitmeli ve Amerika acil vize randevusu almak için aciliyet sebebinizi, medikal bir acil durum, acil veya beklenmedik bir seyahat gerektiren insani durum gibi uygun şekilde açıklamalısınız.

Amerika Vizesi İçin Aile Randevusu

Aile başvuruları gibi birden fazla kişinin aynı anda Amerika vizesine başvurduğu durumlarda, her kişi için ayrı ayrı başvuru formu doldurulmalı ve Amerika vizesi aile başvurusu için her kişiye ayrı randevular oluşturulmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

ABD vize randevusu ile danışmanlarımıza sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Amerika Vize Randevusu Değişiklik ve İptal İşlemlerini Nereden Yapabilirim?

Amerika vize randevusu değişiklik işlemleri için; https://ais.usvisa-info.com/ adresinden hesabınıza giriş yapmalı, “Devam” seçeneğine tıklamalı ve "Randevu Yeniden Planla" seçeneğini seçmelisiniz.

Görüntülenen randevu takvimi, vize sınıfınıza ve diğer kriterlere göre uygun randevuları içerir ve planlı randevunuzdan daha erken bir randevu olup olmadığınız bu takvimden görebilirsiniz. Tercih ettiğiniz randevu tarihini ve saatini seçtikten sonra “Yeniden Planla” seçeneğine tıklamalı, değişikliğinizi onaylamalı ve güncellenmiş bir Onay ve Talimatlar sayfasına ulaşmalısınız. Randevunuzu değiştirmek istemiyorsanız “Kapat” seçeneğine tıklayarak değişiklik yapmaktan vazgeçebilirsiniz.

ABD Konsolosluk Randevusuna Hangi Belgeler Götürülmelidir?

ABD Konsolosluk randevusuna şahsen gidecekseniz, görüşme onay mektubunuzu ve vize başvuru belgelerinizin orijinallerini yanınızda götürmelisiniz.

Belgelerinizi kurye ile göndermeye uygunsanız, mevcut geçerli pasaportunuzu, varsa en son verilen ABD vizesini içeren önceki pasaportunuzu, DS-160 onay sayfasını ve diğer destekleyici Amerika vize evrakları kopyalarını göndermelisiniz.belgelerin kopyalarını göndermelisiniz.

Amerika Vize Randevusunda Hangi İşlemler Yapılır?

Amerika vize randevusunda bir konsolosluk görevlisi, ziyaretçi vizesi almaya uygun olup olmadığınızı belirlemek için sizinle bir görüşme yapacaktır. Vize almak için ABD yasalarına göre istenen gereksinimleri karşıladığınızı kanıtlamanız gereklidir.

Vize randevusunda dijital olarak Amerika vizesi için parmak izi kaydı işlemleri de yapılmaktadır.

Konsolosluk görevlisi Amerika vize mülakatı sonrasında başvurunuzun daha fazla idari işlem gerektirdiğine karar verebilir ve bu konuda sizi bilgilendirir.

Amerika Vize Randevusuna Gitmezsem Ne Olur?

Mülakat randevunuzu kaçırdıysanız, hesabınıza giriş yapıp "Devam"a tıklayın, "Randevumu Kaçırdım" bağlantısını seçin ve talimatları izleyin. Başvuru sahiplerinin kaçırdıkları bir randevunun yerine yeniden randevu onayı talep edebilmeleri için 24 saat beklemeleri gerekmektedir.

ABD Vize Randevuları İçin 2023 Büyükelçilik Duyuruları Nelerdir?

2023 yılı için Büyükelçiliğin vize randevuları hakkındaki duyuruları aşağıdaki gibidir.

 • Personel ve ziyaretçilerin sağlığı ve güvenliği için 2 yaşından büyük tüm kişilerin maske takmaları zorunludur. Maskeyi tıbbi bir sebeple takamıyorsanız, randevunuzdan en az 1 iş günü önce Konsolosluk ile iletişime geçmelisiniz.
 • Son 14 gün içinde ateş, nefes darlığı veya sürekli öksürük gibi soğuk algınlığı veya grip benzeri semptomlar yaşadıysanız, randevunuzu yeniden planlamalısınız.
 • ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, 1 Eylül 2022 tarihinden itibaren yeni yeri olan Çukurambar Mahallesi, 1480. Sokak, No: 1, 06530, Çankaya, Ankara'da hizmet vermektedir.
 • Güncel olarak Ankara'daki ABD Büyükelçiliği, tüm göçmen vizesi kategorileri için göçmen vizesi işlemlerini yeniden başlatmıştır. Göçmen olmayan vize hizmetleri; diplomatik ve resmi vizeler, acil tıbbi veya önemli insani sorunları içeren durumlar ve önemli ABD hükümeti veya ekonomik çıkar durumlarıyla sınırlandırılmıştır. Ankara için önceden planlanan göçmen olmayan vize randevuları, İstanbul'daki ABD Başkonsolosluğu için yeniden planlanma sürecindedir.
 • 1 Ekim 2022 tarihinde veya sonrasında yapılan tüm göçmen olmayan vize başvuru ücreti (MRV ücreti) ödemeleri, MRV ücretinin ödenmesine ilişkin makbuzun düzenlendiği tarihten itibaren 365 gün geçerlidir. Başvuru sahipleri, bu 365 günlük süre içinde bir görüşme randevusu planlamalı veya bir görüşmeden feragat başvurusu sunmalıdır.
Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: