Amerika I-130 Formu

Amerika I-130 Formu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amerika I-130 formu, diğer adıyla Yabancı Akraba Dilekçesi, Amerika Birleşik Devletleri'nde yasal oturum statüsü (yeşil kartı) bulunan veya ABD vatandaşı olan kişilerin, yabancı ülkelerdeki akrabalarını kalıcı olarak Amerika'ya getirmek için doldurmaları gereken bir formdur.

I-130 formu, Amerika aile birleşimi vizesi başvuru sürecinin ilk adımında Amerika'da ikamet eden sponsor tarafından doldurularak, Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi'ne (USCIS) sunulmalıdır.

I-130 formunun onaylanması, USCIS'e başvuru yapan sponsorla akrabalığınızın tanınması ve aile birleşimi için hak kazanmanız anlamına gelir.

Amerika vize danışmanlık hizmetleri için: 0850 241 1868

I-130 Yabancı Akraba Dilekçe Başvurusu Nasıl Yapılır?

I-130 yabancı akraba dilekçe başvurusunu uscis.gov üzerinden online olarak ya da mail ile yapabilirsiniz. Form I-130'unuzun dosyalama yeri, nerede yaşadığınıza ve aynı zamanda Form I-485'i doldurup doldurmadığınıza bağlıdır.

I-130 Formu Nasıl Doldurulur?

I-130 formu, .pdf formatında indirildikten sonra bilgisayarda doldurulabilen 12 sayfalık bir formdur. ABD'ye gelecek her bir aile üyesi için ayrıca I-130 formu doldurulmalıdır.

I-130 formunun tamamında hem ABD'deki sponsor hem de yabancı ülkedeki aile üyesine ait istenen tüm bilgilerin detaylı ve eksiksiz olarak verilmesi gerekmektedir. İki taraf arasındaki akrabalık bağına ilişkin bilgiler de verildikten sonra, formun 9. sayfasındaki ilgili kısım sponsor tarafından mutlaka ıslak imzalanmalıdır.

I-130 formu aşağıda gösterilmiştir.

 I-130 Formu Nasıl Doldurulur?
I-130 Formu Nasıl Doldurulur?

Amerika I-130 Formu İle Birlikte Sunulması Gereken Belgeler Nelerdir?

USCIS'e Amerika I-130 formu ile birlikte akrabalığın kanıtı olarak aşağıdaki evrakların sunulması gerekmektedir.

  • ABD vatandaşlığına dair kanıt (kimlik kartı, pasaport vb.) veya ABD yasal oturum statüsü kanıtı (green card fotokopisi)
  • Eşler için evlilik belgesi
  • Çocuklar için doğum sertifikası
  • Eş başvurularında evliliğin gerçekliğine dair kanıt
  • Ortak finansal kaynaklar
  • 3. kişiler tarafından verilen yeminli beyannameler
  • Ortak kira sözleşmesi
  • Ortak tapu belgesi

ABD I-130 Dilekçe Başvurusu Ücreti Ne Kadardır?

ABD I-130 dilekçe başvuru ücreti 535 USD’dir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: