Amerika Girişimci (Startup) Vizesi

Amerika Girişimci (Startup) Vizesi: ABD'de İş Kurmak İçin Vize Seçenekleri

Amerika Birleşik Devletleri, direkt olarak start-up programı dahilinde bir vize türü uygulamamaktadır ancak ABD’de yatırım yapmak veya şirket kurmak isteyen girişimciler için çoğu göçmen olmayan vize kategorilerinde yer alan mevcut vize türleri bulunmaktadır. ABD’ye start-up çalışanı olarak gitmek için ABD’de bir şirket kurmak ve ilgili şirket ile işçi-işveren ilişkisi kurmak gerekir.

Start vize danışmanlık hizmetleri: 0850 241 1868

Yabancı Ülke Vatandaşları Amerika'da Şirket Kurabilir Mi?

Amerika Birleşik Devletleri'nde kurulan bir şirketin yabancı mülkiyetinde herhangi bir kısıtlama yoktur. Yabancı bir vatandaşın ABD'de şirket kurma prosedürü, ABD'de ikamet edenlerle aynıdır. Şirket sahibi olmak için ABD vatandaşı olmak veya yeşil kart sahibi olmak gerekmez.

Girişimciler İçin Amerika Vizesi İmkanları Nelerdir?

Start-up ekosistemindeki girişimcilerin Amerika’da iş kurmak veya işlerini genişletmek amacıyla başvurabileceği vize türleri aşağıda verilmiştir.

Vize seçenekleriVize süresiKimler alabilir?
E2 Yatırımcı Vizesi2 yıllık oturum hakkı ile en fazla 5 yılYeni bir start-up girişimi veya mevcut olan bir iş için yatırım yapan kişiler
L1 Şirket İçi Transfer Vizesi7 yılABD dışındaki bir şirketin Amerika şubesini açacak kişiler
H1B Nitelikli Çalışan Vizesi6 yılABD'de şirket kurup bu şirketin çalışanı olarak gidecek profesyoneller
O1 Olağanüstü Yetenek Vizesi3 yılBilim, spor, sanat veya işletme alanında olağanüstü başarı gösteren kişiler
EB5 Göçmen Yatırımcı VizesiKalıcı göçmen statüsüABD'de bölgesel yatırım yapan ve istihdam yaratan kişiler

E2 Yatırımcı Vizesi

E2 yatırımcı vizesinin temel konsepti, bir ABD işine para yatırmanıza ve işi yürütmenize izin vermesidir. ABD E2 vizesi, yalnızca belirli ülkelerden gelen kişiler için geçerlidir, bu nedenle vatandaşı olduğunuz ülkenin Amerika Birleşik Devletleri ile bir E2 anlaşması olmalıdır.

E2 yatırımcı vizesi ayrıca eşinizin ve çocuklarınızın ABD göçmenlik avantajlarından yararlanmasına da izin verir. Amerika E2 vizesi ile eşiniz çalışma izni alabilir ve çocuklarınız ABD okullarına gidebilir.

L1 Şirket İçi Transfer Vizesi

L1 şirket içi transfer vizesi, göçmen olmayan bir vize türü olup yabancı bir şirketin ABD'ye bağlı bir şirkete yönetici transfer etmesine izin verir. ABD şirketinin yabancı şirketle nitelikli bir ilişkisi (bir ana şirket/yan kuruluş ilişkisi, şube ofisi veya iştirak ilişkisi vb) olmalıdır.

H1B Nitelikli Çalışan Vizesi

H1B nitelikli çalışan vizesine uygun olmak için Amerika’da yapılacak mesleğin en az lisans diplomasına sahip olmanız, bir iş teklifinin bulunması ve bir işçi-işveren ilişkisi gerekmektedir.

Girişimci olarak Amerika H1B vizesi başvurusu yapabilmeniz için öncelikle Amerika’da bir iş kurmalı, daha sonra bu şirketin çalışanı olarak ABD’ye gitmelisiniz.

O1 Olağanüstü Yetenek Vizesi

O1 olağanüstü yetenek vizesi spor, bilim, sanat ve işletme alanlarında olağanüstü başarıya sahip olmanız halinde düzenlenmektedir.

O1 olağanüstü yetenek vizesi için Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi’nin (USCIS) yayınlamış olduğu sekiz kriter bulunmakta olup vizeye uygunluk sağlayabilmek için bu kriterlerden en az üçünü karşılayabilmeniz gerekir. Kriterleri karşılamanız ve alanınızla ilgili bir start-up fikrine sahip olmanız durumunda en fazla 3 yıl süreyle verilen Amerika O1 vizesi başvurusu yapabilirsiniz.

EB5 Göçmen Yatırımcı Vizesi

EB5 göçmen yatırımcı vizesi birkaç farklılık dışında genel anlamda E2 vizesiyle benzerlik gösterir. EB-5 vizesinin temel konsepti, bir ABD şirketine yatırım yaparak ABD'de istihdam yaratma koşuluyla kendinize, eşinize ve 21 yaşından küçük çocuklarınıza yeşil kart almanıza olanak sağlamasıdır.

E2 vizesinden farklı olarak EB-5 vizesi Amerika göçmen yatırımcı vizesi kategorisinde olup yeşil kart almanıza olanak sağlar. EB-5 vizesi, E2 vizesinden daha yüksek bir minimum yatırım miktarı gerektirir.

Sık Sorulan Sorular

Amerika'da şirket kurmak ve girişimciler için vize işlemleri hakkında en sık sorulan sorular aşağıda cevaplanmıştır.

ABD Uluslararası Girişimci Kuralı (IEP) Nedir?

ABD Uluslararası Girişimci Kuralı (IEP), girişimcilere ABD’ye giriş hakkı verip ABD’de start-up imkanı ile çalışma hakkı sağlamaktadır. ABD Uluslararası Girişimci Kuralı’na uygun olmak için son 5 yıl içinde ABD’de kurulan önemli bir start-up işinde büyük bir hisse payına sahip olmak, işletmenin başarısında ve ilerlemesinde merkezi ve aktif bir rol oynamak, girişimci rolüyle ABD’de kayda değer bir kamu yararı sağlamak gerekir.

IEP, E-2 ve EB-5 vizeleri de dahil olmak üzere diğer yatırımcı vizeleri tarafından tam olarak ele alınmayan bir boşluğu doldurmaktadır. IEP, E-2 vizesinde olduğu gibi başvuranın anlaşmalı bir ülkenin vatandaşı olmasını veya işin en az yarısına sahip olmasını gerektirmez veya EB-5 vizesi ile E-2 vizesinde olduğu gibi önemli bir kişisel yatırım gerektirmez. IEP, H-1B vizesinde olduğu gibi işveren-çalışan ilişkisi veya L-1 vizesinde olduğu gibi yabancı bir ticari kuruluş gerektirmez. IEP, çoğunluk mülkiyetini elinde tutmayı beklemeyen ve işe önemli kişisel fonlar yatırmamış, ancak girişimin hızla büyümesini bekleyen girişimciler için tasarlanmıştır.

Amerika Girişimci Vizesi İçin Türkiye'de Bir Şirketim Olması Gerekir Mi?

Amerika girişimci vizesi için Türkiye’de bir şirket sahibi olmanız her vize türü için gerekli değildir. E-2 yatırımcı vizesi, H-1B vizesi, O-1 olağanüstü yetenek vizesi, EB-1 vizesi veya EB-5 vizesi ile doğrudan ABD’de şirket kurabilirken L-1 vizesi ile minimum 1 yıl ABD dışında faaliyet gösteren bir şirket varlığı gerekmektedir.

İş Ortaklarım ve Çalışanlarım da Amerika'ya Gelebilir Mi?

İş ortaklarınız ve çalışanlarınızın ABD’ye gelmesine bazı vize türleri izin vermektedir. E-2 vizesi ile sizinle aynı vatandaşlığa sahip çalışanlarınız için de vize düzenlenebilirken IEP programı ile bir start-up üzerinden sizinle birlikte 3 girişimci daha yararlanabilir.

ABD'de Şirket Kurma Yoluyla Green Card Alabilir Miyim?

ABD’de şirket kurma yoluyla Green Card alabilmek, vize türünün göçmen vize olup olmamasına bağlı olmaktadır. ABD göçmen vizeleri Green Card almaya hak kazandırır, örneğin EB-5 vizesi ile şirket kurarak Green Card başvurusu yapabilirsiniz.

Çifte niyet içeren göçmen olmayan ABD vizeleri de vize türünün düzeltilmesi ile Green Card hakkı sağlayabilir. L-1, O-1 ve H-1B vizeleri ile ABD’ye giriş yaptıktan sonra Amerika'da göçmen statüsüne geçiş yaparak vize statünüzü değiştirebilir ve Green Card’a hak kazanabilirsiniz.

Amerika'da İş Kurmak Konusunda Nereden Resmi Bilgi Alabilirim?

Amerika’da iş kurmak konusunda resmi bilgi almak için 2011 yılında Barack Obama tarafından kurulan ve ABD’de yatırım yapma avantajlarını anlatarak yabancı şirketlere ücretsiz danışmanlık sağlayan Select USA Programı kullanılabilir.

ABD’de yatırım yapmak veya ABD’deki mevcut işinizi büyütmek istiyorsanız SelectUSA programı ile gerekli prosedürlere ilişkin detaylı bilgi almanız mümkündür.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: