Amerika Work and Travel Vizesi

Amerika Work and Travel Vizesi 2023 Yılı Başvuru Rehberi

Amerika work and travel vizesi, uluslararası üniversite öğrencilerine yaz tatilleri boyunca vasıfsız mevsimlik veya geçici işlerde çalışırken ABD kültürünü deneyimleme olanağı sağlayan bir geçici vize türüdür.

Amerika WAT olarak da anılan work and travel vizesi, Amerika değişim programı vizesi kapsamında verilmektedir ve başvurudan önce ABD Dışişleri Bakanlığı onaylı bir değişim sponsorluk kuruluşundan kabul alınması gerekmektedir.

Amerika work and travel vize danışmanlık hizmeti: 0850 241 1868

Türkiye İçin 2023 Work and Travel Katılım Tarihleri

ABD Eğitim ve Kültür İşleri Bürosu tarafından 21 Kasım 2022 tarihinde açıklanan listeye göre, Türkiye'den başvuru yapacak üniversite öğrencileri için Amerika Work and Travel programına katılım tarih aralığı 15 Mayıs - 1 Ekim 2013 olarak belirlenmiştir.

ABD Work and Travel Programı İçin Katılım Kriterleri

ABD work and travel programı için katılım kriterleri aşağıda verilmiştir.

 • İngilizce konuşulan bir ortamda etkileşimde bulunmak için İngilizce yetkinliği
 • ABD dışında lise öğrenimini tamamlamış olmak
 • En az bir yarıyıl veya lise sonrası akademik çalışmanın eşdeğerini başarıyla tamamlamış olmak
 • ABD’ye girişten önce bir işe yerleştirilmiş olmak
 • Üniversite başlangıç ​​tarihinden önce kendi ülkesine dönecek olmak

Amerika Work and Travel Vizesi Nasıl Alınır?

Work and travel ile Amerika'ya gitmek istiyorsanız öncelikle ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylı bir sponsor kurum belirlemeniz gerekmektedir. WAT sponsoru, özelliklerinize göre Amerika'da geçici olarak çalışabileceğiniz bir işveren belirler ve iş sözleşmesi hazırlar. Sponsor kurumdan DS-2019 formu (Değişim Programı Statüsü için Uygunluk Sertifikası) aldıktan sonra online olarak SEVIS (Öğrenci ve Değişim Ziyaretçisi Bilgi Sistemi) ücretini ödemeniz gerekir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra Amerika work and travel vize başvuru sürecine başlayabilirsiniz.

Work and travel vize başvurusu için Amerika online vize başvuru formunu (DS-160) doldurmalı, sonrasında usvisa-info.com adresinden vize harcını ödeyerek dış temsilcilik randevusu almalısınız. Randevu gününde başvuru evraklarını teslim ederek, biyometri (parmak izi) kaydı vererek ve konsolosluk görevlisi ile vize görüşmesi yaparak work and travel vize başvuru sürecini tamamlarsınız. Work and travel vizenizin onaylanıp onaylanmadığı mülakat sonunda bildirilmektedir.

Amerika Work and Travel Sponsorları

Work and travel program sponsorluğu için, ABD Eğitim ve Kültür İşleri Bürosu'nun Değişim Programları resmi web sitesinde (https://j1visa.state.gov/) Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış 38 kurum listelenmektedir.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylı değişim sponsorları arasından kendiniz için uygun bir kurum belirleyip gereklilikleri karşıladıktan sonra work and travel programı kapsamında ABD'de herhangi bir yere yerleştirilebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

ABD work and travel ile ilgili bizlere sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

ABD Work and Travel Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Amerika work and travel vizesi için standart vize başvuru evraklarına ek olarak hazırlamanız gerekenlar aşağıda listelenmiştir.

 • Work and travel iş sözleşmesi
 • DS-2019 formu
 • SEVIS I-901 ücreti dekontu
 • Resmi transkript
 • Güncel CV
 • Davet mektubu
 • Maddi yeterliliğe ilişkin kanıt
 • Askerlik durumuna dair belge

Amerika Work and Travel Ücretleri Ne Kadardır?

ABD work and travel vize başvurusundan önce ödemeniz gereken SEVIS I-901 ücreti 220 $ ve vize başvuru harcı 160 $ olmak üzere toplam vize başvuru ücreti 380 $'dır.

Vize ücreti dışında, Amerika'da WAT iş yerleştirmesi ve DS-2019 formu almak için ödemeniz gereken ücretler, değişim sponsoru olan kuruma göre değişiklik gösterir.

Amerika'da Work and Travel Vizesi İle Ne Kadar Süre Kalabilirim?

Work and travel vizesi ile Amerika’da en fazla 4 ay kalabilirsiniz. Work and travel vize süreniz uzatılamaz ve program sonunda eğitiminize devam etmek üzere ülkenize dönmeniz gerekir.

Work and travel programı kapsamında Amerika'ya gidip gerekli şartları sağlamaya devam etmeniz halinde, sonraki yaz dönemleri için tekrar başvuru yapma hakkınız bulunur.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: