Amerika Üstün Yetenek Vizesi

Amerika Üstün Yetenek (O) Vizesi İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amerika üstün yetenek vizesi, sanat, bilim ve spor gibi alanlarda ayrıcalıklı bir başarı elde etmiş kişilere, Amerika Birleşik Devletleri'nde kendi uzmanlık alanında geçici bir süre için çalışma olanağı veren bir vize türüdür.

Vize sınıfı “O” olarak belirlenen ABD üstün yetenek vizesi, göçmen olmayan Amerika çalışma vizesi türlerinden biridir. Amerika O vizesi başvurularının Amerika'daki bir işveren veya temsilci tarafından ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik İdaresi'ne (USCIS) başvurarak başlatılması gerekmektedir.

Amerika Yetenek Vizesi Türleri

Amerika yetenek vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • O-1A: Bilim, eğitim, iş veya atletizmde olağanüstü yeteneğe sahip kişilere verilir.
 • O-1B: Sanatta olağanüstü bir yeteneğe ya da sinema veya televizyon endüstrisinde olağanüstü başarıya sahip kişiler için düzenlenir.
 • O-2: Belirli bir etkinlikte veya performansta yardımcı olması için bir O-1 sanatçısına veya sporcuya eşlik edecek kişiler için düzenlenir.
 • O-3: O-1 ve O-2 vize sahiplerinin eşi veya çocukları için verilir.

Amerika O1 Vizesi İçin Yetenek Değerlendirme Kriterleri

Amerika üstün yetenek vizesi başvuruları için yetenek değerlendirmesi uzmanlık alanınıza göre farklı kriterlere dayanmaktadır.

Bilim, eğitim, ekonomi ve spor alanlarında uzmansanız aşağıdaki şartları sağlamanız beklenmektedir.

 • Ulusal veya uluslararası geçerliliği olan ödüllere sahip olmak
 • Uzmanlık alanına ilişkin derneklere üye ve çalışan olmak
 • İlgili alanda jüri üyeliği yapmış olmak
 • İlgili mesleki dergilerde ve/veya ulusal gazetelerde başvuran hakkında yayın bulunması
 • Başvuru sahibinin tanınmış dergilerde yayınlarının bulunması
 • Uzmanlık alanına patent vb. önemli katkılar sunmuş olmak

Sanat alanında uzmansanız aşağıdaki kriterleri karşılamanız gerekmektedir.

 • Ünlü yapımlarda veya etkinliklerde liderlik pozisyonunda yer almış olmak
 • İlgili sanat dalında uluslararası veya ulusal tanınırlığa sahip olmak
 • Sanatsal bir kuruluşta yönetici veya kritik bir konuma sahip olmak
 • Uzmanlık alanında ticari başarı veya eleştirel beğeni elde etmiş olmak
 • İlgili sanat kuruluşları, devlet kurumları veya uzmanlar tarafından tanınır olmak

ABD Üstün Yetenek Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika üstün yetenek vizesi başvuru süreci, ABD'de bulunan bir işveren veya temsilci aracılığıyla USCIS'e başvuru yaparak başlatılmalıdır. İşveren veya temsilci, Amerika göçmen olmayan işçi dilekçesini, diğer adıyla I-129 formunu doldurup gerekli şartları sağladığınızı gösteren belgelerle başvuru yapmalıdır. Amerika O1 vizesi için USCIS'ten I-129 formu onayı alındıktan sonra formun orijinalini almanız gerekir.

Ceac.state.gov adresine girerek, I-129 formunda verilen bilgilerle DS-160 vize başvuru formunu online olarak doldurmanız gerekmektedir. DS-160 formunun seyahat bilgileri kısmında “Alien With Extraordinary Ability- O” seçimi yapmalı; Application Receipt/ Petition Number alanına ise I-129 formu üzerinde yazan 13 haneli makbuz numarasını girmelisiniz. Online formun son adımında dijital biyometrik fotoğrafınızın yüklemesini yapıp, ardından barkodlu form onay sayfasının çıktısını almalısınız.

Amerika Üstün Yetenek Vizesi Başvuru Formu
Amerika Üstün Yetenek Vizesi Başvuru Formu

DS-160 formunu tamamlayıp usvisa-info.com adresinden 190 $'lık vize başvuru harcını ödedikten sonra Amerika dış temsilciliğinden randevu almanız gerekir. Randevu tarihinde Amerika konsolosluğu vize birimine gerekli başvuru evraklarını teslim edip biyometri kaydı verdikten sonra son aşamada konsolosluk görevlisi ile mülakata girmeniz gerekir ve böylece başvuru süreci tamamlanmış olur. Görüşme sonunda Amerika vize başvurusunun onaylanıp onaylanmadığının bilgisi size verilir.

Amerika Yetenek Vizesi İçin USCIS'e Dilekçe Verebilecek Kişiler

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir işvereniniz bulunuyorsa, USCIS başvurusu bu işveren tarafından yapılmalıdır. İşveren başvurularında, taraflar arasında imzalanmış iş sözleşmesinin sunulması istenmektedir.

ABD'li bir işverene sahip değilseniz veya serbest çalışansanız USCIS başvurusunun ABD'li bir temsilci, menajer veya ajans tarafından yapılması gerekmektedir.

Amerika'da birden fazla işveren için çalışacaksanız, örneğin; moda fotoğrafçıları için dergiler, müzisyenler için konser organizatörleri vb, USCIS I-129 dilekçe başvurusu yine bir temsilci veya ajans aracılığıyla yapılmalıdır.

USCIS Üstün Yetenek Sınıfı Başvurusunda Sunulması Gereken Belgeler

USCIS üstün yetenek sınıfı başvurusu için aşağıdaki belgeleri sununuz.

 • Bir akran grubundan (iş örgütleri dahil) veya yetenek alanınızda uzmanlığa sahip bir kişiden yazılı bir tavsiye görüşü
 • Siz ve dilekçe sahibi arasındaki herhangi bir yazılı sözleşmenin bir kopyası veya istihdam edileceğiniz sözlü sözleşmenin şartlarının bir özeti
 • Etkinliklerin açıklaması, başlangıç ​​ve bitiş tarihleri ​​ve varsa bir tur veya bir dizi etkinlik için herhangi bir güzergahın kopyası
 • Bilim, sanat, ticaret, eğitim veya atletizmdeki olağanüstü yeteneğinizi veya sinema endüstrisindeki olağanüstü başarınızı gösteren kanıt

Sık Sorulan Sorular

Amerika üstün yetenek vize başvuruları hakkında uzmanlarımıza en sık yöneltilen sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Amerika Yetenek Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Amerika yetenek vizesi başvurularında standart ABD vize belgelerinin yanında USCIS'ten alınmış orijinal Amerika I-129 formunu beyan etmelisiniz. Amerika O1 vizesi için ayrıca vize geçerlilik süresi sonunda kendi ülkenize döneceğinizi belirten ve finansal yeterliliğinizi kanıtlayan ek evraklar sunmalısınız.

O1 vizesi için tam ve açıklamalı evrak listesine, ABD vize belgeleri sayfasından ilgili seçimleri yaparak ulaşabilirsiniz.

Amerika O1 Vizesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Amerika O1 vizesi için geçerlilik süresi 3 yıla kadardır. Ancak O1 vizesi belirli bir olayı, üretimi veya faaliyeti kapsamak üzere verilirse daha az süre ile düzenlenebilir. Amerika O1 vizesi 1 yıl süreyle uzatılabilir ancak asıl vizenin verildiği aynı pozisyon veya faaliyete devam ediyor olmanız gerekmektedir.

Amerika O1 Vizesi İle P1 Vizesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Amerika O vizesi genellikle ABD'de performans sergilemek veya bir şirkette çalışmak isteyen kişiler için uygunken, P vizesi daha çok ABD'de performans sergilemek isteyen sanatçı veya sporcu grupları için uygundur.

ABD'de yarışmak ve yalnızca para ödülü değil, aynı zamanda bir ABD kaynağından başka tazminatlar da almak isteyen sporcular için Amerika P1 vizesi daha uygun vize kategorisidir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: