Amerika Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

2023'te Amerika Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvuru İşlemleri

Amerika aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Birleşik Devletler vize rejimine göre vizeye tabi ülke vatandaşıysanız ve ABD'de ikamet eden bir aile üyesi veya arkadaşınızı ziyaret amacıyla Amerika'ya misafir olarak gitmek istiyorsanız almanız gereken vize türüdür.

Aile arkadaş ziyareti vizesi, ABD göçmen olmayan B2 (turist) vizesi kapsamında düzenlenir, bu nedenle ziyaret vizesine başvuru yapmak için öncelikle Amerika turistik vize şartları karşılanmalıdır.

ABD ziyaretçi vize danışmanlık hattı: 0850 241 1868

ABD Ziyaretçi Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika ziyaretçi vize başvurusu için öncelikle online DS-160 vize başvuru formunu doldurup daha sonra formun barkodlu onay sayfasını oluşturmalısınız. DS-160 vize formunu doldurduktan sonra B2 vize başvuru harcını ödeyip ABD Konsolosluğu’ndan (Ankara veya İstanbul) vize randevusu almanız gerekir. Hazırladığınız vize evraklarını ibraz edip, konsolosluk görevlisiyle vize mülakatı gerçekleştirdikten ve dijital parmak izi kaydınız alındıktan sonra ABD ziyaretçi vizesi başvuru işlemleriniz tamamlanır.

Amerika ziyaretçi vizeniz onaylanınca veya reddedilince size bilgi verilmektedir. Pasaportunuzu, başvurunuz onaylandıktan sonra ABD dış temsilciliğinin çalıştığı PTT merkezinden kurye servisiyle veya elden teslim alabilirsiniz.

Amerika Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Amerika ziyaretçi vizesi başvuruları için aşağıda listelenen evrakları vize mülakatında sunmanız gerekmektedir.

 • DS-160 formu onay sayfasının çıktısı
 • Randevu onay ve talimatlar sayfasının çıktısı
 • En az 6 ay geçerli ve hasarsız pasaport
 • 51x51 mm ölçülerinde biyometrik fotoğraf
 • Ziyaret edilecek kişinin ABD'deki statüsüne dair kanıt
  • Geçerli Amerika vizesi
  • Green Card veya
  • ABD vatandaşlık belgesi
 • Destekleyici başvuru belgeleri*
 • Varsa eski pasaportlar ve Amerika vizeleri
 • TC kimlik kartı

* ABD ziyaret vizesi başvurularınızda finansal yeterlilik ile vize süresi sonunda Türkiye'ye dönme gerekliliğini değerlendirmek üzere destekleyici belgeleri sunmanız istenir. Detaylı destekleyici belgeler listesine, ABD vize belgeleri sayfasından çalışma durumunuzla ilgili seçimleri yaparak ulaşabilirsiniz.

Amerika Misafir Vizesi İçin Davetiye Gerekliliği

Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği tarafından verilen bilgiye göre başvuru sahibinin, ABD'deki aile ve arkadaşlarından aldığı güvence yerine, kendi ikametgahı ve yurt dışındaki bağları temelinde vizeye sahip olması gerekir. Bu kapsamda ABD ziyaretçi vizesine başvurmak için bir davet mektubu veya destek beyanı gerekli değildir.

Mülakatınıza bir Amerika davet mektubu veya destek beyanı getirmeyi seçerseniz, bunun vizenin verilmesi veya reddedilmesine karar vermede kullanılan faktörlerden biri olmadığını unutmayınız.

Amerika Ziyaretçi Vizesi Talep Dilekçesi

Amerika ziyaretçi vizesi başvurularında vize talep dilekçesi beyanı ABD dış temsilcilikleri tarafından zorunlu tutulmamaktadır.

Seyahat detayları, ABD'de ziyaret edeceğiniz kişi, masrafların karşılanma şekli ve ülkeye geri dönme niyetiniz gibi temel konuları açıklamak üzere vize başvurusunu desteklemek için Amerika vize talep dilekçesi yazabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

ABD ziyaretçi vizesi ilgili danışmanlarımıza sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

ABD Ziyaret Vizesi İçin Randevu Nereden Alınır?

ABD arkadaş veya aile ziyareti vizesi için randevuyu Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu vize biriminden oluşturabilirsiniz. usvisa-info.com adresinden hesap oluşturduktan sonra adımları takip ederek ABD arkadaş ziyareti vizesi için randevu alabilirsiniz. 14-79 yaş aralığında iseniz ABD arkadaş ziyareti vizesi için randevu alıp konsoloslukta mülakata katılmanız gerekir.

Amerika Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Amerika aile ziyareti vizesi başvuru ücreti 2023 yılında 160 $ olup çevrimiçi randevu alma işlemi sırasında ödenir. Eğer yeminli tercüman hizmeti, seyahat sağlık sigortası ve danışmanlık hizmeti de alırsanız ABD aile ziyareti vizesi için ödemeniz gereken toplam miktar artar.

Aile Üyesinin Yanında Yaşamak İçin Alınabilecek ABD Vizeleri Hangileridir?

Aile üyenizin yanında yaşamak için alabileceğiniz ABD vize türleri aşağıda verilmiştir.

Yukarıda listelenen vize türleri, geçici süreyle Amerika göçmen olmayan vize türlerine (F,J,H) sahip aile üyesinin yanına gidecek eşler ve 21 yaş altındaki çocuklar için verilmektedir. ABD'de kalıcı oturum statüsüne sahip eş veya ebeveyniniz bulunuyorsa uygun koşulların sağlanması halinde Amerika aile birleşimi vizesi alma hakkınız bulunmaktadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: