Amerika İşveren Sponsorlu Çalışma Vizesi

Amerika İşveren Sponsorlu Çalışma Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amerika işveren sponsorlu çalışma vizesi, diğer adıyla göçmen çalışma vizesi, Amerika Birleşik Devletleri'nde iş bulan ve kalıcı olarak Amerika'ya yerleşecek kişilere verilen bir göçmenlik vizesi türüdür. Kalıcı çalışma vizesi olarak da bilinen göçmen çalışma vizesi sahibi olduğunuzda, Amerika'da süresiz oturum izni (Green Card), eğitim alma, mülk satın alma, ehliyet alma ve ABD'ye serbest giriş çıkış hakkına sahip olursunuz.

Amerika göçmen çalışma vizesi başvuruları ABD'de faaliyet gösteren işverenin ve vize başvuru sahibinin ayrı ayrı işlemleri tamamlamasıyla yürüyen bir süreçtir. Bu süreçte ABD Çalışma Bakanlığı (DOL), Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi (USCIS), Ulusal Vize Merkezi (NVC) ve Amerika Ankara Büyükelçiliği çalışma sertifikası alımından vize mülakatına kadar farklı işlemlerin yürütülmesinden sorumlu kuruluşlardır.

Kimler ABD Göçmen Çalışma Vizesi Alabilir?

ABD göçmen çalışma vizesi alabilecek kişiler aşağıda verilmiştir.

İstihdam İlk Tercih (E1): Öncelikli işçi ve olağanüstü yetenekli kişiler, seçkin profesörler ve araştırmacılar, bilim, sanat, atletizm, iş veya eğitim alanlarında olağanüstü yeteneklere sahip kişiler ve son 3 yıldır bir ABD şirketinin yurt dışı şubesinde çalışmış üst düzey yöneticiler

İstihdam İkinci Tercih (E2): İleri dereceye sahip profesyoneller ve sanatta, bilimde veya ticarette olağanüstü yeteneklere sahip olanlar

İstihdam Üçüncü Tercih (E3): 2 yıldan fazla deneyime sahip vasıflı işçiler, yüksek öğrenim derecesine sahip profesyoneller, 2 yıldan az deneyime sahip vasıfsız işçiler

İstihdam Dördüncü Tercih (E4): Dini kuruluşlarda, kamu veya devlet sektöründe veya

uluslararası kuruluşlarda çalışan belirli özel göçmenler

İstihdam Beşinci Tercih (E5): ABD ekonomisine 500.000 $ ile 1.000.000 $ arasında yatırım yapan, istihdam yaratan ve ekonomik kalkınmayı artıran göçmen yatırımcılar

Yukarıda sıraladığımız EB (employment based) vize kategorilerinin her birinde başvuru şartları ve prosedürleri farklılık göstermektedir. Örneğin, olağanüstü yeteneklilere verilen E1 vize grubu için başvuru sahibi kendisi USCIS başvurusu yapabilirken, vasıflı çalışanlara verilen E3 vize grubu için USCIS başvurusunun işveren tarafından yapılması gerekir.

Makalenin geri kalan kısmında daha kapsayıcı bir vize grubu olan E3 (nitelikli çalışanlar, profesyoneller, vasıfsız işçiler) çalışma vizesi ele alınmıştır.

Amerika Kalıcı Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika kalıcı çalışma vize başvurusu için aşağıda verilen adımların sırasıyla takip edilmesi gerekmektedir.

 • ABD'deki işveren sizin için Çalışma Bakanlığı'ndan çalışma sertifikası almalı.
 • İşveren USCIS'e I-140 formu ile göçmen çalışan dilekçe başvurusu yapmalı.
 • USCIS başvuruyu Ulusal Vize Merkezi'ne (NVC) gönderdikten sonra başvuru mektubu beklenmeli.
 • NVC mektubunu aldıktan sonra göçmen vizesi başvuru ücretini ödenmeli.
 • ceac.state.gov adresine girerek DS-260 kodlu göçmen vizesi başvuru formu doldurulmalı.
 • Talep edeceğiniz EB vize grubuna göre gerekli evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalı.
 • NVC size bir randevu tarihi verdikten sonra, ais.usvisa-info.com adresinden pasaport teslim noktanız belirlenmeli.
 • ABD Büyükelçiliği onaylı klinikten sağlık raporu alınmalı.
 • Amerika Büyükelçiliğine giderek gerekli evraklar teslim edilmeli ve vize mülakatına girilmeli.

Vize mülakatı tamamlandıktan sonra vizenizin onay durumu tarafınıza bildirilir. Onaylanan başvurularda ABD seyahatiniz öncesinde online olarak 220 $ olan USCIS göçmenlik (Green Card) harcını ödemeniz gerekecektir. Göçmen vizesi ile Amerika’ya giriş yapmanızdan sonra 90 günlük süre içinde oturum kartınız USCIS tarafından size postalanacaktır.

DOL Çalışma Sertifikası

DOL çalışma sertifikası, yabancı bir işçiyi işe almak isteyen ABD'li işverenlerin, iş için uygun bir ABD'li işçi bulamadıklarını gösteren, ETA9089 formu ile Çalışma Bakanlığı'ndan alınan belgedir. DOL çalışma sertifikası; mevcut ücretle teklif edilen pozisyonu doldurmak için yeterli sayıda mevcut, kalifiye ve istekli ABD’li işçi bulunmadığını ve yabancı bir işçiyi işe almanın benzer şekilde istihdam edilen ABD'li işçilerin ücretlerini ve çalışma koşullarını olumsuz etkilemeyeceğini teyit eder.

Örnek DOL çalışma sertifikası aşağıda verilmiştir.

DOL Çalışma Sertifikası
DOL Çalışma Sertifikası

USCIS I-140 Formu

USCIS I-140 formu, DOL çalışma sertifikası alındıktan sonra işveren tarafından yabancı işçi için doldurulmalıdır. EB-5 yatırımcı kişiler için ise I-526 formunun doldurulması gereklidir. Bu dilekçe ile işveren USCIS'e söz konusu çalışana sponsor olmak istediğini ve vize kriterlerini karşıladığını bildirir. ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi tarafından dilekçe işleme koyulduktan sonra karar verilir ve bu karar işverene bildirilir. Onay durumunda Ulusal Vize Merkezi başvuru dosyasını alacaktır.

USCIS I-140 form örneği aşağıda verilmiştir.

USCIS I-140 Formu
USCIS I-140 Formu

Amerika Süresiz Çalışma Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Amerika göçmen çalışma vizesi için vize görüşmesinde sunulması gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • DS-260 vize formu onay sayfası
 • Güncel ve hasarsız pasaport
 • Güncel tarihli iş teklifi mektubu
 • Sağlık raporu
 • Arşiv kayıtlı adli sicil kaydı
 • Nüfus kayıt örneği aslı
 • Evli kişiler için orjinal evlilik cüzdanı
 • Geçmiş evlilikler için boşanma veya ölüm kayıt belgesi
 • Askerlik durumu veya muafiyet belgesi)
 • Varsa yargılanma, isim değişikliği, evlat edinme vb. davalar için mahkeme kayıtları
 • Varsa geçmiş ABD vizeleri
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Randevu kaydı çıktısı

ABD Göçmen Çalışma Vizesi Ücretleri Ne Kadardır?

2023 yılı itibariyle, Amerika istihdam dayanaklı göçmen vizesi için ödenmesi gereken başvuru ücretleri aşağıdaki gibidir.

 • Çalışma sertifikası başvurusu 3300 $, işveren tarafından ödenir
 • USCIS I-140 başvurusu 700 $, işveren tarafından ödenir
 • Vize başvuru harcı 345 $
 • Sağlık raporu 270 $
 • USCIS göçmenlik (green card) harcı 220 $

ABD göçmen çalışma vizesi masrafları, gerekli evraklar için yeminli tercüme veya noter onay işlemlerinin gerekmesi halinde ve vize başvurusu için danışmanlık hizmeti alınması halinde daha yüksek olabilmektedir.

Çalışma Vizesi İşlemleri Ne Zaman Sonuçlanır?

Çalışma vizesi işlemleri için yıllık sınırlar bulunduğu için işlem süreleri uzundur. Sizden önce kaç kişinin başvurduğuna göre, vize işlemlerinin tamamlanması birkaç aydan 3 yıla kadar sürebilmektedir.

Göçmen Çalışma Vizesiyle ABD'ye Girişten Sonrası

Göçmen çalışma vizesi ile Amerika Birleşik Devletleri'ne girişten sonra, USCIS tarafından göçmen ücretini ödediğinizi doğrulanacaktır ve sonraki 90 gün içerisinde vize görüşmeniz esnasında bildirmiş olduğunuz adrese green card belgeniz ulaştırılacaktır.

Açıklanan durum, tüm ABD göçmen vizesi türleri için geçerlidir.

Sık Sorulan Sorular

Amerika'da istihdam dayanaklı göçmenlik hakkında uzmanlarımıza sıkça iletilen sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Amerika'ya Gittikten Sonra Çalışma İzni Almam Gerekir Mi?

Amerika’ya gittikten sonra göçmen çalışma vizesi ile istihdam yetki belgeniz (EAD) olmasa da çalışabilirsiniz. EAD, yalnızca H-1B vizesi veya benzeri göçmen olmayan çalışma vizeleriyle ABD'de çalışanların alması gereken belgedir.

Eşim ve Çocuklarım Göçmen Vizesi Alabilir Mi?

Eşiniz ve 21 yaşından küçük bekar çocuklarınız sizinle birlikte göçmen vizesi için başvurabilir. Sizin gibi onlar da gerekli başvuru formlarını doldurmalı, gerekli belgeleri almalı, gerekli ücretleri ödemeli ve tıbbi muayenelerden geçmelidir.

Çalışma Vizelerinde Göçmenlik Kotası Var Mı?

Çalışma vizelerinde göçmenlik kotası bulunmaktadır. Her mali yılda (1 Ekim – 30 Eylül), ABD Göçmenlik Yasası hükümleri uyarınca, kalifiye başvuru sahipleri için yaklaşık 140.000 istihdam temelli göçmen vizesi sunulur.

EB-1, EB-2 ve EB-3 vizelerinin her biri, 140.000 yıllık çalışma vizesinin %28,6'sını alır ve bu, her yıl yaklaşık 40.000 kişinin vize aldığı anlamına gelir. EB-4 ve EB-5 vizelerinin her biri toplamın %7,1'ini veya vize türü başına yaklaşık 10.000 vizeyi alır.

ABD'de Kalıcı Bir İş Kurmak İçin Hangi Vizeyi Almalıyım?

ABD’de kalıcı bir iş kurmak için, E5 vizesi almalısınız. Amerika Göçmenlik Yasası, Amerikan ekonomisinde yeni iş fırsatları yaratacak ticari işletmeler için yatırımda bulunmak üzere gelmek isteyen kişilere göçmen yatırımcı vizesi sunmaktadır ve bu vize kategorisine başvuran yatırımcılar, tüm dünyada her yıl için verilen istihdam dayanaklı göçmen vizelerinin %7,1’ini almaktadır.

Başvuru koşulları ve süreci ile ilgili Amerika göçmen yatırımcı vizesi sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: