Amerika Nişanlılık Vizesi

Amerika Nişanlılık (K1) Vizesi Başvuru Rehberi

Amerika K1 nişanlılık vizesi, bir ABD vatandaşı ile nişanlı olup, evlenmek ve kalıcı oturum statüsü almak üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne gidecek yabancı ülke vatandaşlarına verilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde evlenme hakkı veren K1 vizesi, Amerika evlilik vizesi olarak da anılmaktadır. K1 vizesi için başvuru süreci, ABD vatandaşının yabancı nişanlısına sponsor olacağına dair Amerika'da USCIS'e (Vatandaşlık ve Göçmenlik İdaresi) başvuru yapmasıyla başlatılmaktadır.

Amerika K1 vize danışmanlık işlemleri için: 0850 241 1868

Amerika Nişanlılık Vizesi İçin Uygunluk Durumu

Amerika nişanlılık vizesi için uygunluk durumu aşağıda belirtilmiştir.

 • Bir ABD vatandaşı ile nişanlı olmak
 • ABD'ye girdikten sonraki 90 gün içinde evlenme niyeti taşımak
 • Nişandan önceki ilişkinizin kanıtını sunabilmek
 • Evliliğin, gerçekleşeceği ABD eyaletinin yasalarına göre yasal olarak mümkün olması
 • ABD vatandaşı nişanlıyla son 2 sene içinde en az bir kere yüz yüze görüşmüş olmak
 • Daha önceki evliliklerin yasal olarak sonlandırılmış olması

Amerika Evlilik Vizesi Başvuru Adımları Nelerdir?

Türkiye'den yapılacak K1 vizesi başvuruları için Amerika'daki kişi ve nişanlısı tarafından ayrı ayrı tamamlanması gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır.

 • ABD vatandaşı, USCIS'e I-129F dilekçesi ile başvuru yapar.
 • Ulusal Vize Merkezi'nden başvuru mektubu alınır.
 • Nişanlılık vizesi için gerekli evraklar hazırlanır.
 • Amerika Büyükelçiliği'nden vize görüşmesi için randevu alınır.
 • Görüşme gününde evrak teslimi, parmak izi kaydı ve vize mülakatı tamamlanır.

ABD Nişanlı Vizesi İçin I-129F Dilekçe Başvurusu

ABD nişanlı vizesi için I-129F dilekçe başvurusunu ABD’deki nişanlınız yaşadığı bölgede hizmet veren USCIS ofisine yapmalıdır. I-129F dilekçesinin ABD içinden yapılması gerekir, yurt dışından başvuru kabul edilmez.

I-129 dilekçe görseli aşağıda verilmiştir.

ABD Nişanlı Vizesi İçin I-129F Dilekçesi
ABD Nişanlı Vizesi İçin I-129F Dilekçesi

I-129F formu ile birlikte USCIS'e aşağıdaki belgelerin sunulması gerekmektedir.

 • ABD vatandaşlığına dair kanıt (kimlik kartı, pasaport, doğum belgesi vb.)
 • Son 30 günde çekilmiş, her iki tarafa ait birer biyometrik fotoğraf
 • Amerika'da 90 gün içinde evlenileceğine dair kanıt
 • Son 2 yıl içinde yüz yüze görüştüğünüze dair kanıt

I-129F dilekçesi USCIS'e ulaştığında, yetkililer dilekçeyi inceler ve ilişkinin kanıtlarını, evlenmeyi düşünüp düşünmediğinizi ve uygunluk kriterlerini karşılayıp karşılamadığınızı gözden geçirir. ABD vatandaşı nişanlınızla birlikte şartları yerine getirmeniz halinde USCIS dilekçeyi onaylar.

Ulusal Vize Merkezi'nden K1 Vizesi Başvuru Mektubu Alınması

USCIS I-129F dilekçesini onayladıktan sonra dilekçe, Ulusal Vize Merkezi’ne (NVC) gönderilir. NVC, ABD vatandaşına bir dosya numarası verir ve dilekçeyi Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'ne gönderir.

NVC, dosyayı ABD Büyükelçiliği’ne gönderdikten sonra ABD’deki nişanlınıza mail gönderir ve bu noktada nişanlınızın K-1 vizesine başvurmak ve görüşmeye hazırlanmak için gerekli işlemleri başlatmanız adına sizi bilgilendirmesi gerekir.

Amerika Nişanlı Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Amerika nişanlı vizesi için hazırlamanız gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Amerika DS-160 online vize formu onay sayfası
 • Geçerli ve güncel pasaport
 • Varsa geçmiş ABD vizesinin bulunduğu pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (5x5 mm)
 • Nişanlılığa dair kanıt belgeleri
 • Finansal duruma dair evraklar veya I-134 Sponsorluk Beyannamesi
 • Sağlık raporu
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği aslı ve her aile bireyi için birer fotokopisi
 • Adli sicil kaydı
 • Varsa mahkeme kayıtları (yargılanma, evlat edinme, isim değişikliği vb. davalar için)
 • Önceden evli olanlar için boşanma belgesi veya ölüm kayıt örneği
 • Askerlik belgesi (veya muafiyet belgesi)

Konsolosluk memuru, ABD vatandaşı nişanlınızla ilişkinizin gerçek olduğuna dair fotoğraflar ve diğer kanıtlar gibi ek bilgiler isteyebilir. Başvurunun yapıldığı ülkenin dili dışındaki yabancı dillerdeki belgelerin tercümesi yapılmalıdır. ABD nişanlılık vizesi görüşmesine doğum ve boşanma belgeleri gibi sivil belgelerin net, okunaklı fotokopileri ve çevirilerini getirmelisiniz. Orijinal belgeler ve çeviriler daha sonra iade edilir.

K1 Vizesi İçin Sağlık Raporu

K1 vizesi için görüşmeye hazırlanırken tıbbi muayeneden geçmeniz gerekir.

Yetkili heyet doktorları hakkında bilgiler de dahil olmak üzere, Amerika vizesi için sağlık raporu hakkında ABD Elçiliği'nden ilgili talimatlar verilir.

Evlilik Vizesi İçin Adli Sicil Kaydı

ABD evlilik vizesi için ikamet ettiğiniz ülkeden ve 16 yaşından beri altı ay veya daha uzun süredir yaşadığınız tüm ülkelerden aldığınız adli sicil kaydını sunmalısınız.

Hem mevcut hem de arşivlenmiş kayıtların Amerika vizesi için sabıka kaydı üzerinde gösterilmesini özellikle talep etmeniz gerekir.

Finansal Duruma Dair Evraklar

K1 vizesi için, anayasanın INA 212(a)(4) bölümü gereğince kamuya yük olunmayacağını belirten finansal duruma ilişkin evraklar konsolosluk yetkilisine sunulmalıdır.

ABD nişanlılık vizesi için ABD’de yaşayan nişanlının banka hesap dökümleri, mali birikimlerine dair belgeler ibraz edilebilir. ABD’deki nişanlınız Amerika I-134 formu (Maddi Destek Beyannamesi) doldurarak ve gerekli belgeleri sunarak sizin ABD’ye mali yük olmayacağınızı garanti eder.

Amerika K1 Vizesi İçin Randevu Alma İşlemi

Amerika K1 vizesi için randevunuzu tüm belgeleri hazırladıktan ve vize ücretini ödedikten sonra alabilirsiniz. K1 vizesi için vize görüşmesi öncesinde pasaportun alınacağı PTT şubesini de seçmeniz gerekir.

Amerika K1 vizesi için ücret ödemenizi, randevu tarihi belirleme işleminizi ve PTT seçiminizi https://ais.usvisa-info.com/en-tr/iv adresinden yapabilirsiniz. K1 vizesi için randevular sınırlı sayıda verilmekte olup yeni randevu alabilmek için siteyi düzenli olarak kontrol ediniz. Görüşmenize katılamayacaksanız ve yeniden randevu almak istiyorsanız usvisa-info.com adresinden yeni bir randevu alınız.

ABD Nişanlılık Vizesi Büyükelçilik Görüşmesi

ABD nişanlılık vizesi büyükelçilik görüşmesi için vize başvuru evraklarını ve pasaportu teslim almak için seçtiğiniz PTT şubesini gösteren randevu kayıt makbuzunu yanınızda götürünüz.

Evrakları teslim ettikten ve parmak izi kaydı verdikten sonra Büyükelçilik görevlisi sizinle K1 vize mülakatını gerçekleştirir. Amerika vize görüşmesinde sorulan sorular ABD vatandaşıyla ilişkiniz ve geçmişinizle ilgili diğer ayrıntılardan oluşmaktadır.

K1 Vize Ücreti Ne Kadardır?

2024 yılında Amerika K1 vizesi için başvuru harcı 280 $, Büyükelçilik onaylı klinikten alınacak sağlık raporu ücreti 290 $'dır. ABD vatandaşı sponsorun, vize işlemlerinden önce USCIS'e yapacağı başvuru ücreti ise 560 $'dır.

K1 vize ücreti toplamı, evraklar için yeminli tercüme gerekmesi durumunda ve danışmanlık hizmeti alınması halinde artabilmektedir.

Amerika Nişanlılık Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Amerika nişanlılık vizesi başvurunuzdan sonra dosyanız eksiksiz ise 7 ila 10 iş günü içerisinde vizeniz çıkarılır ve pasaport ile vizeniz, pasaport teslim noktasına teslim edilmek üzere PTT'ye verilir.

Bazı başvuru sahipleri, vizenin verilmesinden önce ek idari işlemler gerektirebilir ve bu süreç birkaç ay sürebilir. Amerika vizesi idari inceleme işlemi tamamlandıktan sonra dosya numarası web sitesinde yayınlanır ve e-posta ile bilgilendirilirsiniz. Son incelemeden sonra, başvurunuz eksiksiz ise, pasaportunuz alındıktan sonra beş ila on iş günü içinde pasaportunuz ve vize paketiniz Türkiye'de seçtiğiniz PTT şubesine gönderilir.

İdari sürecin tamamlanmasını beklerken muayenenizin süresi dolabilir, bu durumda tıbbi muayeneyi yenilemeniz gerekecektir.

ABD Nişanlı Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

ABD Nişanlı Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir
ABD Nişanlı Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir

ABD nişanlı vizesi veriliş tarihinden itibaren en fazla 6 ay geçerlidir. Amerika Birleşik Devletleri'ne girişinizden sonraki 90 gün içinde ABD vatandaşı nişanlınızla evlenmelisiniz.

Sık Sorulan Sorular

Türkiye'den yapılacak Amerika nişanlılık vizesi başvuruları ve vize hamiline tanınan haklar konusunda merkezimize sıklıkla iletilen sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Nişanlılığa Dair Kanıt Belgeleri Nelerdir?

ABD nişanlılık vizesi için ABD’de yaşayan nişanlınızın ilişkinize dair kanıt sunması gerekir. Birlikte yer aldığınız fotoğraflar, beraber seyahate çıktığınız yolculuk biletleri, arama kayıtlarınız, e-posta veya mektup yazışmalarınız başta olmak üzere ilişkinizin gerçek ve sürekliliği olan bir ilişki olduğuna dair kanıtların ABD nişanlılık vizesi için sunulması gerekir.

Amerika'da Evlilik İşlemleri İçin Gerekenler Nelerdir?

Amerika’daki eyaletlerin evlilik işlemleri için farklı prosedürleri bulunmaktadır. Bazı ABD eyaletleri sizin ve nişanlınızın eyalette ikamet etmesini gerektirirken bazılarında evlilik cüzdanının verilmesi ile evlenebileceğiniz zaman arasında bir bekleme süresi vardır. ABD’de evlilik işlemleri için yaş gereksinimleri de değişmektedir. ABD’de evlenmek için doğum belgenizin veya diğer önemli kayıtlarınızın bir kopyasına ihtiyacınız olabilir.

Evlilik gereklilikleri için ABD eyalet yönetimleri sayfasından ilgili eyaleti seçerek bilgi alabilirsiniz.

K1 Vizesi İle 90 Gün İçinde Evlenemezsek Ne Olur?

K1 vizesi ile 90 gün içinde evlenmezseniz 90 gün sonunda ABD’yi terk etmeniz gerekir, aksi takdirde ABD göçmenlik yasasını ihlal etmiş sayılırsınız. ABD göçmenlik yasasını ihlal etmek sınır dışı edilme ile sonuçlanabilir ve gelecekte ABD göçmenlik yardımlarından yararlanma haklarını etkileyebilir.

Amerika'da Evlendikten Sonra Nasıl Green Card Alabilirim?

Amerika'da Evlendikten Sonra Nasıl Green Card Alabilirim?
Amerika'da Evlendikten Sonra Nasıl Green Card Alabilirim?

K1 vizesi ile ABD’de yaşayan kişi ile evlendikten sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde yasal daimi ikamet statüsü (Yeşil Kart) için başvuru yapabilirsiniz.

Daimi İkamet Kaydı Başvurusu olan I-485 Formunu doldurarak Yeşil Kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu durumda Yeşil Kart başvurusu için eşinizle birlikte görüşmeye katılmanız beklenir. I-485 Formu onaylandığında iki yıldan daha az evliyseniz USCIS, şartlı daimi ikamet statüsü ve 2 yıl geçerli bir Yeşil Kart verir. Green Card'ın süresinin dolmasından 90 gün önce Form I-751'i doldurarak ikametle ilgili koşulları kaldırmanız gerekir.

Çocuklar Amerika Evlilik Vizesi Başvurusuna Dahil Edilebilir Mi?

21 yaşın altındaki ve evli olmayan çocuklarınız, Form I-129F'nin onayına dayanarak K-2 vizesine başvurabilir, ancak ABD vatandaşı nişanlınızın çocukları dilekçede listelemiş olması gerekir. Her K-2 vize başvuru sahibi için ayrı vize başvurusu yapılmalı ve her başvuru sahibi K vize başvuru ücretini ödemelidir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: