Amerika Vizesi için İşyeri İzin Yazısı

Amerika Vizesi için İşyeri İzin Yazısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amerika vizesi için işyeri izin yazısı, Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat etmek üzere vize başvurusunda bulunan kişilerin, düzenli bir işte çalıştıklarını ve seyahat tarihlerinde izinli olduklarını beyan eden resmi bir dilekçedir.

İşyeri izin yazısı, Amerika'ya iş gezisi, turistik gezi veya geçici çalışma gibi amaçlarla yapılacak seyahatlerde, sabit bir geliriniz olduğunu ve vize süresi sonunda ülkenize döneceğinizi göstermek açısından önemli bir belgedir.

İşyeri İzin Belgesi Hangi Durumlarda Gerekir?

İşyeri izin belgesinin, çalışan başvuru sahipleri için tüm göçmen olmayan vize başvurularında sunulması gerekmektedir.

Göçmen vizesi başvurularında başvuru sahibinin ABD'deki işvereninden alınmış dilekçe beyan edilmelidir. Bu durumda dilekçe, bir izin onayı olarak değil, kişinin ABD'de geçerli bir işe alındığını beyan etmek amacıyla yazılmaktadır. Başvuru sahibinin durumuna göre geçmişte çalışılan şirketten alınmış işveren mektubu da beyan edilebilir.

ABD Vizesi İçin İşveren Mektubu Nasıl Yazılır?

ABD vizesi için işveren izin mektubu, çalıştığınız şirkette imza yetkisi bulunan bir kişi tarafından, şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır ve ıslak imzalı olmalıdır. İngilizce veya Türkçe yazılabilen işveren mektubunun noter onaylı olması şart değildir. Başvuru yapılacak dış temsilciliğe hitaben (Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu), resmi bir dil kullanarak yazılmalıdır.

ABD Büyükelçiliği tarafından işveren mektubu için hazırlanan bir kılavuz yoktur; çalışanlar için Amerika vizesi başvurularında son 4 ile 6 hafta içinde yazılmış ve imzalanmış işveren mektubunun sunulması yeterlidir.

İşveren İzin Yazısında Yer Alması Gereken Bilgiler

İşveren izin yazısında yer alması gereken bilgiler aşağıda liste olarak verilmiştir.

  • Mektubun yazıldığı tarih
  • Çalışanın adı
  • Çalışanın pozisyonu ve iş unvanı
  • İstihdam başlangıç tarihi
  • Çalışanın tam veya yarı zamanlı olmak üzere çalışma durumu
  • Çalışanın yıllık maaşı veya saatlik ücreti
  • İşin kalıcı veya geçici olma durumu
  • ABD’ye seyahat tarihleri
  • Kişinin işe döneceği tarih

Amerika Vizesi İçin İşveren Dilekçe Örneği

Amerika vizesi için işveren dilekçesi örneği aşağıdaki gibidir.

Amerika Vizesi için İşveren Dilekçe Örneği
Amerika Vizesi için İşveren Dilekçe Örneği
Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: