Amerika Vize Politikası

ABD Vize Politikası ve Diğer Ülkelere Giriş Şartları

ABD vize politikası, yabancı uyruklu kişilerin Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat etmeleri, girmeleri ve orada kalmaları için gerekliliklerden oluşur.

ABD göçmenlik yasaları; Amerika'ya gitmek için gerekenler, tüm yolcuların ülke sınırlarından giriş ve çıkışları, kimlerin girebileceği, ne kadar kalabilecekleri ve ne zaman ayrılmaları gerektiğini belirleyen göçmenlik konularında yetki sağlar. ABD anayasasının 8. başlığında yer alan Göçmenlik ve Vatandaşlığa Kabul Yasası (INA), değişiklikleriyle birlikte göçmenlik yasasının temelini oluşturur.

Amerika'ya Vizesiz Gidilebilir Mi?

Amerika'ya vizesiz giriş için ABD Vize Muafiyet Programı kapsamında olan ülkelerden birinin vatandaşı olmanız gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, sahip oldukları pasaport türünden bağımsız olarak ABD'ye giriş için vize almakla yükümlüdürler.

ABD Vize Muafiyeti Tanınan Ülkeler

ABD Vize Muafiyet Programı kapsamında olan ülkelerin vatandaşları ile Bermuda ve Kanada vatandaşları, turizm veya iş amaçlı seyahat etmeleri halinde 90 gün veya daha kısa süreli geçici konaklamalarda ABD'ye vizesiz seyahat için Gümrük ve Sınır Koruma Dairesi'nden (CBP) bir ESTA (Seyahat İzni için Elektronik Sistem) alabilirler. ESTA yetkilendirme belgesi, yolcuyu VWP anlaşmasında katılımcı bir ülkenin vatandaşı olarak sınıflandırır.

ABD Vize Muafiyet Programı kapsamındaki ülkeler Andorra, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brunei, Şili, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Monako, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Polonya, Portekiz, San Marino, Singapur, Slovakya, Slovenya, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan ve Birleşik Krallık’tır.

Schengen Vizesi İle Amerika'ya Gidilebilir Mi?

Hayır, Schengen vizesi Amerika'ya giriş hakkı tanımamaktadır. Ancak daha önce Schengen vizesi almış kişilerin Amerika vize başvurusunda daha avantajlı oldukları bilinmektedir.

Kanada Vizesi İle Amerika'ya Gidilebilir Mi?

Hayır, Kanada vizesi ile Amerika Birleşik Devletleri'ne giriş yapmak mümkün değildir.

Amerika Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Geçerli bir ABD geçici (göçmen olmayan) vizesine sahip bir TC vatandaşı iseniz Meksika ile ABD yönetimine bağlı U.S. Virgin Adaları, Porto Rico ve Hawaii’ye Amerika vizesi ile giriş yapabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Amerika vize uygulamaları ve vize politikası hakkında bizlere sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Amerika Vizesi İle Meksika'ya Gidebilir Miyim?

Amerika vizesi ile Meksika vizeniz yoksa dahi Meksika’ya giriş yapabilirsiniz. Geçerli bir ABD vizesi ile Meksika’ya giriş yaparken Meksika sınır görevlisi pasaportunuzu damgalar ve seyahat sürenizi belirler. Ayrıca Meksika’ya hava yolu ile seyahat etmeniz halinde uçuş biletlerinizi sınırda beyan etmeniz gerekir.

ABD Vizesi İle Kanada'ya Gidebilir Miyim?

Amerika'da kalıcı oturum statüsünde bulunuyorsanız geçerli bir pasaport ve yeşil kart beyan ederek Kanada'ya vizesiz seyahat edebilirsiniz. Göçmen olmayan ABD vizesi sahibi iseniz Kanada'ya giriş için geçerli bir Kanada ziyaretçi vizesi almanız gerekir.

Amerika Vizesi İle İngiltere'ye Gidebilir Miyim?

Amerika vizesi, Birleşik Krallığa vizesiz giriş hakkı tanımamakta olup İngiltere'ye seyahat etmek için geçerli bir Birleşik Krallık vizesine sahip olmanız gerekir.

Ancak Birleşik Krallık vize politikası uyarınca, İngiltere havalimanlarından aktarma yapmanız gerekiyorsa ve geçerli bir ABD vizeniz varsa transit vizeye ihtiyacınız olmaz.

Amerika Vizesi İle Avrupa Ülkelerine Gidebilir Miyim?

T.C. vatandaşı olarak Amerika vizesi ile Avrupa Birliği ülkelerine giriş yapmanız mümkün değildir.

Pasaport türü ve seyahat edeceğiniz Avrupa ülkesine göre geçerli bir Schengen vizesi sahibi olmanız gerekir.

Yeşil Kart İle Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler Hangileridir?

Yeşil kart (kalıcı oturum izni) ile aşağıdaki ülkelere vizesiz seyahat edebilirsiniz.

  • Kanada
  • Meksika
  • Kosta Rika
  • Gürcistan
  • Britanya Virjin Adaları
  • Aruba
  • Curaçao
  • Balkanlar
  • Singapur
  • Peru
Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: