Amerika Vize Yenileme ve Uzatma

Amerika Vize Yenileme ve Uzatma İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amerika vize yenileme ve uzatma işlemleri, gerekli şartların sağlanması halinde başvuru sahibi tarafından talep edilebilen ve sahip olunan ABD vize statüsünde değişiklik yapılmasını öngören işlemlerdir.

Amerika göçmen olmayan vize türleri için yenileme ve süre uzatma şartları ile başvuru süreçleri aşağıda detaylandırılmıştır.

ABD vize yenileme danışmanlık hizmetleri için: 0850 241 1868

ABD Vize Yenileme İşlemleri

Geçerlilik süresi dolmuş veya dolmak üzere olan bir Amerika vizesine sahip olan kişiler, Amerika Birleşik Devletleri konsolosluklarına başvuru yaparak vize yenileme talebinde bulunabilmektedir.

Vize yenilemek için standart vize başvuru prosedürlerinin (form doldurma, randevu alma, vize mülakatı gibi) izlenmesi gerekir. Ancak belirli durumlarda vize yenileme talebinde bulunan kişilerin sınırlı sayıda evrakla ve vize mülakatına gitmeden, posta yoluyla başvuru yapması da mümkündür.

Amerika Vize Süresi Bitmeden Yenileme İşlemi Yapabilir Miyim?

Evet, Amerika vize süresi bitmeden vize yenileme işlemi yapabilirsiniz.

Kimler ABD Vize Yenileme İşleminde Vize Görüşmesinden Muaftır?

ABD vize yenileme işleminde vize görüşmesinden muaf olma durumu, vize randevusu alma işlemi esnasında cevaplanması gereken sorulara verilen cevaplara göre tespit edilir; vize görevlileri vize yenileme işlemi yapan kişilerin mülakat yapmasını her durumda talep edebilme hakkına sahiptir.

ABD vize yenileme işlemlerinde aşağıdaki kriterlere uyan kişiler, şahsen mülakata katılmaktan muaf tutulabilmektedir.

 • Başvuru sahibinin Türk vatandaşı veya Türkiye’de oturum izni sahibi bir kişi olması
 • Aynı vize tipi için başvuru yapılması
 • ABD vizesinin halen geçerli olması veya vize bitiş tarihinden sonra geçen sürenin 48 aydan fazla olmaması
 • Önceki vize alındığında başvuru sahibinin 14 yaşından büyük olması ve başvuru esnasında 10 parmak için parmak izini vermesi
 • Pasaportta bulunan ad, doğum yeri ve doğum tarihi gibi kişisel bilgilerin değişmemiş olması

Küba, Irak, İran, Libya, Kuzey Kore, Somali, Sudan, Suriye, Venezuela ve Yemen vatandaşı olan ya da çifte vatandaş olarak bu ülkelerden birinin de vatandaşı olan kişilerin, şahsen vize mülakatına katılmaları zorunludur.

Amerika Vizesi Yenileme Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Amerika vizenizi yenileme başvurularınızda aşağıda sayılan gerekli belgeleri sunmalısınız.

 • En az 6 ay daha geçerli pasaportunuz
 • DS-160 formunun barkodlu onay sayfası
 • Bir önceki ABD vizesini içeren orijinal pasaportunuz
 • 5 cm x 5 cm ölçülerinde son 6 ayda çekilen güncel fotoğrafınız
 • Ek olarak;
  • Transit mürettebat (C1/D) vizeleri için; iş sözleşmeniz ile gemi adamı cüzdanınız
  • Eğitim (F,M,J) vizeleri için; doldurduğunuz geçerli I-20 veya DS-2019 formu
  • Geçici çalışma (H,L,O,P,Q,R) vizeleri için; doldurduğunuz I-129 formu
  • 14 yaş altındaysanız; T.C. kimlik fotokopisi ve ebeveynlerinizin geçerli B1/B2 vizelerinin fotokopisi

Yukarıda sayılan evrakları, vize yenileme başvurularınız için iletmeniz yeterli olup, dış temsilciliğe ek olarak başka evrakları göndermemeniz gerekmektedir. Ek olarak sunulan belgeler iade edilmez ve başvurunuzun daha geç sonuçlanmasına neden olabilir.

Vize Yenileme İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Vize yenileme işlemleri, posta yoluyla yapılıyorsa, kısıtlı personel sebebiyle dış temsilcilik yoğun olduğu için 4 ile 6 hafta arasında sürmektedir. Pasaport gönderildikten sonra işleme alınana kadar, pasaportunuzun bulunduğu aşama hakkında tarafınıza bilgi verilmez.

Vize yenileme belgeleri gönderildikten ya da vize mülakatına katılım sağlandıktan sonra, başvuru durumunuzu https://ceac.state.gov/CEAC adresinden takip edebilirsiniz.

Amerika Vizesi Yenileme Ücreti Ne Kadardır?

Amerika vizesi yenileme ücreti, yenileme başvurusu yapılan vize türüne göre standart vize harç ücretleri olarak uygulanır.

ABD vize başvuru formu doldurulduktan sonra https://ais.usvisa-info.com/ adresinden verilen direktifler doğrultusunda Amerika vize ücreti ödemesi yapılabilmektedir.

Amerika Vize Uzatma İşlemleri

Amerika Vize Uzatma İşlemleri
Amerika Vize Uzatma İşlemleri

Göçmen olmayan vize türlerinden biriyle Amerika'ya giden ve Amerika'daki kalış süresini uzatmak isteyen kişiler, vize süresi sona ermeden önce ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Daresi (USCIS)'e vize uzatma başvurusunda bulunabilmektedir. Vize uzatma başvurusu, ABD'ye girişte verilen I-94 formu, diğer adıyla giriş-çıkış kartı üzerinde yazan son kalış tarihinden önce yapılmalıdır.

Amerika transit vize (C), mürettebat vizesi (D) ve nişanlılık vizesi (K) türleri dışındaki tüm ABD vizeleri için, gerekli şartların sağlanması halinde süre uzatma talebi yapabilirsiniz.

Hangi Durumlarda ABD Vize Uzatma Başvurusu Yapılabilir?

ABD vize uzatma başvurusunu aşağıdaki hallerde yapabilirsiniz.

 • ABD’ye göçmen olmayan bir vize türü ile yasal olarak giriş yapılması
 • Göçmen olmayan vizenin halen geçerli olması
 • Vize almaya engel bir suçun işlenmemesi
 • Kabul koşullarının ihlal edilmemesi
 • Pasaportun tüm kalış süresi için geçerli olması

Amerika'da Vize Uzatma Talebi Nereye Yapılır?

Amerika’da vize uzatma talebi, posta yoluyla başvurulması veya I-94 formundaki son kullanma tarihinden önce USCIS’in https://myaccount.uscis.gov/ websitesini çevrimiçi olarak başvurulması ile yapılabilir.

Posta yoluyla yapılan başvurularda USCIS adresleri vizenin türüne göre değişmektedir. Konaklama süresi sona ermeden en az 45 gün önce vize uzatma işlemleri için başvuru yapılmalıdır. Vize uzatmaya geç başvuru yapılması sadece sınırlı hallerde USCIS tarafından kabul edilir. Vize uzatma işlem sürelerine www.uscis.gov adresinden ulaşılabilir.

Amerika Vize Uzatma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika geçici çalışma vizesi türlerinden birine sahip kişilerin, kalış sürelerini uzatmak için başvuru işverenleri tarafından yapılmaktadır. Bunun için işveren, vize başvurusu yapılırken olduğu gibi USCIS'e I-129 formu ile yabancı çalışan dilekçesi başvurusunda bulunmalıdır.

Amerika turist vizesi, ticari vize, öğrenci vizesi ve diğer tüm vize türleri için süre uzatma işleminin vize sahibi tarafından yapılması gerekir. Vize hamili, I-539 formunu doldurarak USCIS'e uzatma talebinde bulunmalıdır. Vize uzatma formuna ek olarak, vize türüne göre ek belge sunulması gerekebilmektedir. Uzatma başvurusu alındıktan sonra başvuru sahibine parmak izi randevusu verilir ve randevu tarihinde ilgili USCIS ofisine gidilerek parmak izi kaydı verilmelidir.

Vize uzatma başvurusu için gerekebilen I-539 formu görseli aşağıda verilmiştir.

Amerika Vize Uzatma Başvurusu Nasıl Yapılır?
Amerika Vize Uzatma Başvurusu Nasıl Yapılır?

ABD Vize Uzatma İşlem Ücreti Ne Kadardır?

ABD vize uzatma işlem ücreti 370 $’dır ve tüm başvuru sahiplerinin biyometri işlemleri için ayrıca 85 $ ödemesi gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: