Amerika I-20 Formu

Amerika I-20 Formu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amerika I-20 formu, Amerika Birleşik Devletleri'nde eğitim alacak uluslararası öğrencilere verilen ve öğrencinin ABD'de yasal olarak öğrenci statüsünde olduğunu kanıtlayan resmi bir dökümandır. I-20 formunun resmi adı “göçmen olmayan öğrenci statüsü uygunluk sertifikası (Certificate of Eligibility for Nonimmigrant Student Status)”dır.

Amerika'da eğitim almak üzere I-20 formu aldıysanız, bu formu hem Amerika öğrenci vizesi başvurusunda hem de ABD sınır kontrolü sırasında beyan etmeli, aynı zamanda eğitim süreniz boyunca muhafaza etmelisiniz. ABD'de okuyan yabancı öğrencilerin, ehliyet veya sosyal güvenlik numarası almak için I-20 formunu sunması gerekmektedir.

Amerika vize danışmanlık hizmetleri için: 0850 241 1868

I-20 Formu Hangi Durumlarda Alınır?

Amerika'da lise, lisans, yüksek lisans ve dil eğitimi alacaksanız F1 öğrenci vizesine; mesleki eğitim alacaksanız M1 vizesine başvurabilmeniz için I-20 formunu almış olmanız gerekmektedir.

Amerika öğrenci vizesi sahibi iseniz ve aile üyeleriniz de sizinle birlikte ABD'ye gelecekse, onlar için de ayrı ayrı I-20 formu alınmalıdır.

ABD I-20 Formu Nereden Alınır?

I-20 formu, Amerika Birleşik Devletleri'nde kabul aldığınız SEVP (Öğrenci ve Ziyaretçi Değişim Programı) onaylı eğitim kurumundan alınmaktadır.

SEVP Nedir?

Öğrenci ve Ziyaretçi Değişim Programı (SEVP), Öğrenci ve Değişim Ziyaretçisi Bilgi Sistemini (SEVIS) yöneten İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) programıdır ve devlet kurumlarının göçmen olmayan öğrenciler ve ziyaretçi değişimi ile ilgili temel verilere sahip olmasını sağlar.

F ve M göçmen olmayan öğrencileri kaydetmek için yetkili olan okullara onay ve gözetim sağlayan Amerika Öğrenci ve Değişim Ziyaretçisi Programı (SEVP), hem okullara hem de öğrencilere statülerini koruma gereklilikleri hakkında rehberlik eder.

Sık Sorulan Sorular

ABD I-120 formu hakkında bizlere sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Amerika I-20 Formunda İstenen Bilgiler Nelerdir?

Amerika I-20 formu içeriğinde; SEVIS kayıt numarası, kişisel bilgileriniz, vize türü, eğitim alacağınız kurum, eğitim başlangıç tarihi ve eğitim masrafları yer almaktadır. Amerika I-20 formunun, ilgili okul görevlisi ve sizin tarafınızdan imzalanması gerekmektedir. 18 yaşından küçükseniz I-20 formu ebeveynleriniz tarafından imzalanmalıdır.

Amerika I-20 formu aşağıda gösterilmiştir.

Amerika I-20 Formu Görseli 1
Amerika I-20 Formu Görseli
Amerika I-20 Formu Görseli 2
Amerika I-20 Formu Görseli 2

I-20 Formunu Aldıktan Sonra Yapmam Gereken Nedir?

I-20 formunu, gitmeyi planladığınız okuldaki yetkili bir okul yetkilisinden aldıktan sonra I-901 Öğrenci ve Değişim Ziyaretçisi Bilgi Sistemi (SEVIS) ücretini ödemeniz gerekir.

SEVIS ücretini ödemek için Form I-20'deki bilgiler gerekmektedir. Öğrenci vizesine başvurmadan ve ABD'ye girmeden önce Amerika I-901 SEVIS ücreti ödemesini yapmanız zorunludur.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: