Green Card Başvuru Formu

Green Card (Çeşitlilik Vizesi) Başvuru Formu Doldurma Rehberi

Amerika green card başvuru formu, diğer adıyla DS-5501, ABD yeşil kart çekilişine katılmak ve çeşitlilik vizesi başvurusuna hak kazanmak için doldurulması gereken online bir formdur.

DS-5501 formu, green card başvuru formu, elektronik çeşitlilik vizesi başvuru formu veya giriş formu olarak da bilinmektedir. Elektronik Çeşitlilik Vizesi, aynı zamanda ABD Dışişleri Bakanlığı Green Card başvuru portalına da verilen resmi isimdir.

Elektronik Çeşitlilik Vize Giriş Formu Nereden İndirilir?

ABD elektronik çeşitlilik vize giriş formu, bilgisayara indirilmeden, tamamı online olarak doldurulması gereken bir formdur. Formu, ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait resmi web sitesi https://dvprogram.state.gov/ üzerinden doldurmanız gerekmektedir.

Green Card Başvuru Formu Sunan Sahte Siteler

ABD yeşil kart çekilişine kayıt başvuruları sadece dvprogram.state.gov adresinden ve başvuru için açık olan tarih aralığında toplanmaktadır. Bu site dışında internette rastladığınız herhangi bir green card başvuru sayfası resmi değildir ve mağduriyet yaşamamak için dikkate alınmamalıdır.

Elektronik Green Card Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Elektronik green card başvuru formunu doldurmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip etmelisiniz.

 • https://dvprogram.state.gov adresine girerek “Begin” seçeneğine tıklamalı ve güvenlik kodunu girmelisiniz.
Elektronik Green Card Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 1
Elektronik Green Card Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 1
 • İsim, cinsiyet, doğum tarihi, doğum yeri ve ülkesi bilgilerinin tümünü pasaportta yazıldığı şekliyle doldurmalısınız.
 • Ülkenizin başvuruya uygun olup olmadığını işaretlemelisiniz. Türkiye, uygun ülkelerden biri olduğu için “Yes” cevabını seçmelisiniz.
Elektronik Green Card Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 2
Elektronik Green Card Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 2
 • Son 6 ayda çekilmiş, uygun kriterleri sağlayan vize fotoğrafınızı dijital olarak eklemelisiniz.
 • E-mail adresinizi ve diğer iletişim bilgilerinizi girmelisiniz.
 • Eğitim seviyenizi işaretlemelisiniz.
Elektronik Green Card Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 3
Elektronik Green Card Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 3
 • Medeni durumunuzu seçmeli ve bilgi vermelisiniz.
 • Sahip olduğunuz çocuk sayısını eklemeli ve “Continue” kısmına tıklayarak devam etmelisiniz.
 • Aktarıldığınız sonraki sayfada, girdiğiniz tüm bilgileri kontrol etmeniz istenmektedir. Hata yapıp yapmadığınızı kontrol etmeli ve sonra “Submit” seçeneğine tıklamalısınız.
 • Açılan sayfada 16 haneli onay numaranız yer almaktadır; bu sayfanın çıktısını almalısınız. Kapattıktan sonra bu sayfaya ve onay kodunuza tekrar ulaşmanız mümkün değildir. Onay numaranızı 7-8 ay sonra, çekiliş sonucunuzu öğrenmek için kullanmanız gerekmektedir.
Elektronik Green Card Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 4
Elektronik Green Card Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 4

Yeşil Kart Başvuru Formu İçin Fotoğraf Özellikleri

Yeşil kart başvuru formu için fotoğrafın 24-bit renk yoğunluğunda olması, 300 dpi çözünürlükte taranması ve dosya boyutunun en fazla 240 KB olması gereklidir. Fotoğraf için kabul edilebilir en az genişlik 600 x 600 piksel ebatlarıdır.

Teknik özellikler dışında Amerika vize fotoğrafı pozlama, giyim, başörtüsü ve gözlük kullanımı gibi kurallara da uygun olmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Greeen card başvuru formu ile danışmanlarımıza sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Green Card Başvuru Formunu Türkçe Doldurulabilir Miyim?

Hayır, tüm soruların İngilizce dilinde yanıtlamanız gerekmektedir. İsimler ve adresler gibi alanlar da dahil olmak üzere formun genelinde Türkçe karakter kullanılmamalıdır.

Green Card Elektronik Başvuru Formu Ücretli Midir?

Hayır, yeşil kart çekilişine katılım ve başvuru formu doldurma işlemi için herhangi bir ücret ödemesi talep edilmemektedir.

ABD Green Card Başvuru Formu Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

ABD green card başvuru formu hakkında aşağıda verilen hususlara dikkat etmelisiniz.

 • Formu doldurmaya başlamadan önce eğitim ve mesleki yeterliliğe dair başvuru koşullarını karşıladığınızdan emin olmalısınız.
 • Her başvuru sahibi sadece bir kez form doldurma hakkına sahiptir. Çekiliş şansını arttırmak için iki ayrı pasaportla iki form dolduranlar tespit edilmekte ve diskalifiye edilmektedir.
 • Form, sizin adınıza bir başkası tarafından dolduruluyorsa formda verilen e-mail adresi mutlaka size ait olmalıdır.
 • Eş ve 21 yaş altı evli olmayan tüm çocukların, Amerika'ya sizinle gitmeyecek olsalar dahi, başvuruya eklenmesi gerekir. Bu kişilerin sonradan eşlikçi olarak vizeye başvurma hakları olur.
 • Ebeveynler ve kardeşler green card başvuru formuna eklenemezler.
 • Çekiliş sonuçları resmi makamlar tarafından hiçbir şekilde başvuru sahiplerine bildirilmemektedir. Green card çekilişini kazandınız! minvalindeki mailleri dikkate almayınız.
 • Çekiliş sonuçları sadece dvprogram.state.gov adresine girilerek Başvuru Durumu Kontrol sayfasından öğrenilebilir.

Green Card Başvuru Formu Doldurma Hizmeti Nereden Alabilirim?

Green card elektronik başvuru formu doldurma hizmeti, Amerika vize işlemlerinde akredite uzman desteği sağlayan Vizem.net üzerinden alabilirsiniz.

Form doldurma işleminden sonra onay numarası başvuru sahibine gönderilir, aynı zamanda Amerika vize danışmanlığı kapsamında ortalama 8 ay sonra açılan başvuru takip sistemi üzerinden çekiliş sonuçları takip edilir.

Detaylı bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: