Amerika Vize Talep Dilekçesi

Amerika Vize Talep Dilekçesi İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amerika vize talep dilekçesi, vize başvuru dosyasının bir özeti olarak işlev gören ve Konsolosluk görevlisinin başvuru sahibinin Amerika'ya gitme niyetini değerlendirmesine yardımcı olan destekleyici bir vize başvuru belgesidir.

Vize talep dilekçesi, Amerika vizesi almak için zorunlu olan evraklar arasında sayılmamakla birlikte maddi yeterliliğinizi, ülkeye dönme gerekliliğinizi ve göçmen olmama niyetinizi açıklamak açısından yazılması önem taşımaktadır.

ABD Vize Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

ABD vize başvuru dilekçesini, başvuruyu yapacapınız ABD dış temsilciliğine (ABD Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu) hitaben, resmi bir dille, İngilizce veya Türkçe olarak hazırlamalısınız. Dilekçenin tercihen bilgisayarda yazılması önerilse de, mümkün olmayan hallerde elde ve okunaklı bir yazıyla yazılması da kabul edilmektedir. Vize talep dilekçesini mutlaka ıslak imzalı olarak beyan etmelisiniz.

Vize başvuru dilekçesi içerisinde, seyahatin amacı ile seyahatin detaylarını anlaşılır bir dilde aktarmalı ve gereksiz uzatmalardan kaçınmalısınız. Vize dilekçesi içeriğinde verdiğiniz tüm bilgiler, beyan ettiğiniz diğer belgeler ile uyumlu olmalıdır.

Amerika Vize Dilekçesinde Hangi Bilgilere Yer Verilir?

Amerika vize dilekçesinde, seyahatin amacı ile tarih ve yer adlarını içerecek şekilde detaylı seyahat planının aktarılması gerekmektedir. Örneğin turistik veya iş gezisi amaçlı seyahatler için Amerika B1B2 vize dilekçesinde; hangi eyalet ve şehirlerde, nerede ve ne kadar süre için kalınacağı bilgileri verilmelidir. ABD seyahati esnasında başka ülkelere geçiş yapılacaksa, bu yolculuklara ilişkin bilgiler de dilekçeye eklenebilir. Amerika'da bir fuar, konferans veya benzeri bir etkinliğe katılım sağlanacaksa bu etkinliğin detaylarının da dilekçede yer alması önem taşımaktadır. Vize dilekçesinde gidiş ve dönüş tarihleri net şekilde verilmiş ve başvuruda sunulan ulaşım ve konaklama rezervasyonları ile tutarlı olmalıdır.

ABD vize dilekçesinde en önemli kısım başvuru sahibinin vize süresi sonunda ülkesine dönme gerekliliğini açıklamasıdır. Bunun için çalışılan kurumla ilgili bilgiler, eğitim alınan okul ve program bilgileri, sahip olunan taşınmazlar, bakmakla yükümlü olunan aile bireyleri gibi kişinin ülkesiyle ekonomik, sosyal ve ailevi her türlü bağını açıklaması önem taşımaktadır.

Seyahat boyunca yapılacak harcamaların nasıl karşılanacağı ve bunun için başvuruya ilgili belgelerin eklendiği bilgisi dilekçede yer almalıdır. Seyahat masraflarının başka bir kişi tarafından karşılanması halinde, sponsor ile olan bağ belirtilmeli ve sponsorun çalışma ve maddi durumuyla ilgili açıklama yapılmalıdır.

Amerika Vize Talep Dilekçesi Örneği (İngilizce)

ABD vize talep dilekçesi örneği aşağıda verilmiştir.

Amerika Vize Talep Dilekçesi Örneği
Amerika Vize Talep Dilekçesi Örneği

ABD Vizesi İçin Sponsor Dilekçesi Hangi Durumlarda Gerekir?

ABD vizesi için sponsor dilekçesi, seyahat masraflarının vize başvuru sahibi dışında bir kişi tarafından karşılanması halinde sunulmalıdır. Başvuranın öğrenci, ev hanımı veya işsiz olması durumunda, Amerika'da yeterli maddi kaynağa sahip olacağını ve vize sonunda ülkeye döneceğini garanti eden bir dilekçenin yazılması gerekir.

Sponsor dilekçesi, sponsor kişinin finansal kaynaklarını gösteren evraklarla birlikte sunulmalıdır. Bunun yanında ABD sponsorlu vize başvuruları için vize türüne göre belirli formların doldurulması gerekebilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: