Amerika Mevsimlik Tarım İşçisi (H2A) Vizesi

Amerika Mevsimlik Tarım İşçisi (H2A) Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amerika H2A, diğer adıyla mevsimlik tarım işçisi vizesi, Amerika Birleşik Devletleri'nde geçici süre için tarımsal faaliyetlerde çalışmanıza izin veren bir vize türüdür.

H-2A vizesi, belirli şartları sağlayan çiftlik işletmecisi ve tarımsal üretici birliği gibi ABD'li bir işverenin, sezonluk iş pozisyonlarını doldurmak için yabancı uyruklu çalışan istihdam etmesine olanak sağlar. H2A vize başvuruları için diğer Amerika geçici işçi vizesi türlerinin aksine yıllık kota uygulaması veya başvuru tarihi sınırlaması bulunmamaktadır.

ABD mevsimlik işçi vize danışmanlık hizmetleri için: 0850 241 1868

Amerika Geçici Tarım İşçisi Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika geçici tarım işçisi (H2A) vize sürecinde hem işverenin hem de sizin tamamlamanız gereken işlemler bulunmaktadır. H2A vize başvuru sürecinin ilk adımında Amerika'daki işverenin ABD Çalışma Bakanlığı'ndan yabancı çalışan istihdam edebileceğine dair sertifika alması gerekmektedir. Çalışma Bakanlığı onayı alan işverenler sonraki adımda ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu'na (USCIS) başvurarak I-129 formu, diğer adıyla göçmen olmayan işçi dilekçesi onayı alır ve formu size gönderir.

I-129 formunun orijinalini aldıktan sonra, online DS-160 formunu eksiksiz olarak doldurmalı ve onay sayfasının çıktısını almalısınız. Online form doldurma işleminin ardından usvisa-info.com adresinden başvuru ücreti ödemesi ve konsolosluk randevusu alma işlemlerini sırasıyla tamamlayınız. Randevu tarihinde konsolosluk vize birimine şahsen giderek, gerekli başvuru evraklarını teslim edip parmak izi kaydı verin ve vize memuru ile mülakat gerçekleştirin. Mülakat sonunda H2A vize başvurusunun onaylanıp onaylanmadığı size bildirilecektir.

Amerika H2A Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Amerika H2A vize başvurusu için aşağıda listelenen evrakları hazırlayınız.

  • Pasaport (bulunuyorsa eski pasaport ve ABD vizesi)
  • İşverenden alınan orijinal Amerika I-129 formu
  • Amerika vize başvuru formu onay sayfası
  • Mülakat randevusu onay maili çıktısı
  • H2A vizesi için destekleyici belgeler*
  • Güncel biyometrik fotoğraf
  • Kimlik kartı

* Amerika H-2A vizesi başvurularında, vize sürenizin sonunda Türkiye'ye döneceğinizi ve maddi durumunuzu değerlendirmek üzere ek belgeler sunmanız istenmektedir. Kapsamlı ve açıklamalı H2A evrak listesini, Amerika vizesi başvuru evrakları sayfasından geçici çalışma vizesi ve H2A seçimi yaparak görüntüleyebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Amerika H2A vize başvuruları ve vize hamiline tanınan haklar konusunda danışmanlarımıza sıklıkla sorulan sorular aşağıda cevaplanmıştır.

ABD Geçici Tarım İşçisi Vize Ücreti Ne Kadardır?

Amerika geçici tarım işçisi (H2A) 2023 vize başvuru ücreti 190 $'dır. H2A vize başvuru ücretinin ödemesini, randevu almadan önce usvisa-info.com adresinden yapabilirsiniz.

H2A vizesinin ABD’de devam edecek olan işlem sürecinde Form I-129 için 460 $ olan başvuru ücreti dahil ödenmesi gereken harçlardan işveren sorumludur.

Amerika Mevsimlik Tarım İşçisi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Amerika mevsimlik tarım işçisi vizesi için ABD Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu'ndan randevuyu, harç ödemeleri bittikten sonra I-129 formunda yer alan makbuz numarası ile usvisa-info.com adresinden çevrimiçi olarak alabilirsiniz.

Amerika H2A vize başvuru randevusunu tahmini bekleme süresi Ocak 2023 itibariyle Ankara Büyükelçiliği için 70 gün, İstanbul Başkonsolosluğu için 205 gündür.

Sezonluk Tarım İşçisi Vizesi İle ABD'de Ne Kadar Süre Çalışabilirim?

Sezonluk tarım işçisi vizesi ile ABD’de 1 yıl süreyle çalışabilirsiniz. Ancak işi tamamlamamış olmanız ve işverenin ihtiyacı olması veya başka bir işveren bulmanız durumunda H-2A vizesi uzatılabilir.

Uzatmalar bir yıllık artışlarla yapılır ve H-2A vizesi ile ABD'de kalabileceğiniz toplam süre üç yıldır. Bu bağlamda Amerika'da vize uzatma işlemini H-2A vizesi için toplamda 2 kere yapabilirsiniz. Bu üç yıldan sonra, H-2A çalışanı olarak tekrar vize başvurusunda bulunmaya hak kazanabilmek için kendi ülkenize dönüp orada kesintisiz 3 ay kalmanız gerekir.

Tarım Dışı Sektörlerde Çalışmak İçin Hangi ABD Vizesina Başvurmalıyım?

Tarım dışı sektörlerde çalışmak için H-2B vizesi almanız gerekir.

Amerika tarım dışı işçi vizesi (H2B), Amerika Birleşik Devletleri'nde geçici süreyle tarım dışı bir sektörde çalışmanıza imkan sağlayan bir vize türüdür. Amerika H2B vizesi programı dahilinde birtakım kriterleri karşılayan ABD'li işverenler, yabancı uyruklu çalışanları tarım dışı geçici iş pozisyonlarını doldurmak için istihdam edebilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: