Amerika Mürettebat (D) Vizesi

Amerika Mürettebat (D) Vizesi İşlemlerine Dair Bilinmesi Gerekenler

Amerika mürettebat vizesi, normal operasyon seyrinde ABD'den geçmesi gereken gemi ve uçak çalışanlarının, geçici süreyle ABD topraklarına giriş yapmasını sağlayan bir vize türüdür. Çoğunlukla deniz yolu mürettebatının başvurduğu bu vize türü, Amerika gemici vizesi olarak da bilinir.

Mürettebatın önce Birleşik Devletler'e seyahat etmesi ve ardından çalışacağı taşıta binmesi gerekiyorsa, Amerika transit vize (C1) ve mürettebat (D) vizesinin kombinasyonu olarak düzenlenen Amerika C1/D vizesinin alınması gerekmektedir.

Gemiciler ve hava yolu personeli için ABD vize işlemleri: 0850 241 1868

Kimler Amerika D Vizesi Alabilir?

Amerika D vizesi alabilecek kişiler aşağıda verilmiştir.

 • Ticari uçak pilotu veya ticari uçuş görevlisi
 • Gemi kaptanı veya gemide çalışan teknisyen ya da tayfa
 • Yolcu gemisinde görev yapan cankurtaran, garson, aşçı veya hizmet personeli
 • Eğitim gemisinde görev alan stajyer

ABD Mürettebat Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika mürettebat vizesi almak için öncelikle ceac.state.gov adresinden DS-160 vize başvuru formunu online olarak doldurun ve onay sayfasının çıktısını alın. DS-160 formu seyahat amacı bölümünde “Crewmember (D)” seçeneğini işaretleyin, altındaki kısımda ise Amerika'ya varış ve çıkış tarihleri, ilgili şehirler ve ulaşım bilgilerini belirtin.

ABD Mürettebat Vizesi Nasıl Alınır
ABD Mürettebat Vizesi Nasıl Alınır

D grubu vize başvuru harcını (160 $) ödedikten sonra Ankara veya İstanbul'daki ABD Konsolosluğu'ndan online vize randevusu alın ve daha sonra randevu onay maili çıktısını alıp gerekli diğer başvuru evraklarını eksiksiz olarak hazırlayın. Randevu tarihinde Konsolosluğa şahsen giderek D vize başvuru evraklarını teslim edin, vize memuru ile mülakat gerçekleştirin ve dijital parmak izi kaydı verin.

Vize randevusunun sonunda konsolosluk görevlisi ABD vizenizin onaylandığı veya reddedildiği bilgisini vermektedir. Onaylanan başvurudan sonra pasaport, başvuru yapılan dış temsilciliğin çalıştığı PTT merkezinden elden ya da kurye servisiyle teslim alınabilir.

Amerika Mürettebat Vizesi İçin Hangi Belgeler Sunulmalıdır?

Amerika mürettebat vizesi için ABD dış temsilcilikleri standart başvuru evraklarının yanında aşağıdaki belgeleri sunmanızı istemektedir.

 • Mürettebat işveren mektubu
 • Gemiciler için iş kontratı
 • Gemi adamı cüzdanı
 • Destekleyici vize evrakları*

* Amerika D vizesi başvurularında, kişinin finansal durumunu ve kendi ülkesi ile olan ailevi ve ekonomik bağlarını kanıtlamak üzere destekleyici evraklar sunulmalıdır. Destekleyici vize belgeleri, ABD vize evrakları sayfasından ilgili seçimler yapılarak açıklamalı şekilde listelenebilir.

Vize İçin Mürettebat İşveren Mektubu

Vize için mürettebat işveren mektubu; çalışma durumunuzu, planlanan ABD giriş-çıkış tarihlerini ve yerlerini belirten ve işveren tarafından şirketin antetli kağıdına yazılmış belgedir.

Geminin adı, ABD'de kalacağınız süre, giriş-çıkış tarihi ve limanı, görev tanımı ile iş pozisyonunuz ve ABD'deyken alacağınız maaş bilgileri ABD vizesi için işveren mektubu içinde yer almalıdır.

Amerika C1/D Vizesi İçin Ek Dilekçe

Amerika C1/D vizesi için ek dilekçe işvereninizin transit geçiş gerekliliğini belirttiği bir mektup olup vize başvurusunda sunulmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Amerika mürettebat vizesi başvuruları ve vize hamiline tanınan haklar konusunda danışmanlarımıza sıklıkla sorulan sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Amerika Mürettebat ve C1/D Vizesi Kaç Günlük Verilir?

Hem ABD mürettebat vizesi hem de transit vize işlevi gören Amerika C1/D vizesi 29 gün geçerlilik süresi ile verilmektedir. Bu süre boyunca Amerika'ya giriş yapılan liman veya havalimanından ayrılmanız mümkündür, ancak 29 günün sonunda ABD topraklarından çıkış yapmanız gerekir.

ABD Mürettebat Vizesi Yenilenebilir Mi?

Hayır, ABD mürettebat vizesi yenilenemez, 29 gün içinde ülkeyi terk etmeniz gerekir. Son D vizenizle ABD'den ayrıldıktan 6 ay sonra tekrar vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Amerika Gemici Vizesinin Geçerli Olmadığı Durumlar Nelerdir?

Amerika gemici vizesinin geçerli olmadığı durumlar aşağıda verilmiştir.

 • Tekne bir ABD limanına yanaşmış durumdayken onarım gibi kuru havuz görevlerini yerine getiriyor olmak
 • ABD'de bir operasyon üssü veya ana limanı olan bir balıkçı gemisinde bulunmak
 • Yedek kıyı görevlisi olmak
 • ABD'de 29 günden fazla demirleyecek özel bir yatta çalışıyor olmak
 • Dış Kıta Sahanlığına giden bir gemide mürettebat üyesi olmak

Yukarıda belirtilen durumlarda D vizesi yerine Amerika B1 vizesi alabilirsiniz. Ancak bir balıkçı teknesinde iseniz, H-2B vizesine başvurmanız önerilir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: