Amerika Vize Ücreti

2023'te Amerika Vize Ücreti ve Başvuru Masrafları

Amerika vize ücreti, vizeye tabi ülke vatandaşlarının ABD vizesi başvurularında dış temsilciliklere ödenmesi gereken harç, değerli kağıt ve diğer hizmetlerin tamamını kapsayan ücretler toplamıdır. Vize türüne göre farklılaşan Amerika vize ücretleri ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenir ve duyurulur.

2023 yılında Amerika göçmen olmayan vize (turistik, iş, öğrenci, ziyaret vb.) türleri için başvuru harcı, seyahat sağlık sigortası, form doldurma ve danışmanlık ücreti dahil Amerika vize başvuru masrafları ortalama 280$ tutmaktadır.

Amerika vize danışmanlık hizmetleri için: 0850 241 1868

Amerika Vize Harç Ücretleri Ne Kadardır?

2023 yılında Amerika göçmen olmayan vize türleri için ödenmesi gereken başvuru harç ücretleri aşağıdaki gibidir.

Vize KoduVize TürüBaşvuru Harcı
BTuristik, ticari, aile ziyareti, medikal160 $
CTransit160 $
DMürettebat160 $
FÖğrenci160 $
IGazeteci160 $
JDeğişim programı160 $
MMesleki eğitim160 $
HGeçici işçi, staj190 $
LŞirket içi transfer190 $
OÜstün yetenek190 $
PSporcu, sanatçı190 $
QUluslararası kültürel değişim190 $
RDini çalışan190 $
ETüccar, yatırımcı205 $
KNişanlılık265 $

ABD Göçmen Vizeleri İçin Başvuru Ücretleri

ABD göçmen vizeleri için başvuru ücretleri aşağıda verilmiştir.

  • Aile birleşimi vizeleri: 325 $
  • İşveren sponsorlu çalışma vizeleri: 345 $
  • Çeşitlilik (yeşil kart çekilişi) vizesi: 330 $

ABD Vize Harcı Ne Zaman Ödenir?

Vize başvuru formu doldurma işleminden sonra ve Konsolosluk randevusu almadan önce ödeme işleminin tamamlanması gerekmektedir.

Harç ödemesini yapan başvuru sahibi, Amerika vize randevusu için gün ve saat seçimi adımına geçebilmektedir. Bu nedenle Amerika vize başvuru ücreti, Amerika vize randevu ücreti olarak da adlandırılır.

Randevu ekranının görseli aşağıda verilmiştir.

ABD Vize Harcı Ne Zaman Ödenir?
ABD Vize Harcı Ne Zaman Ödenir?

Amerika Vize Başvuru Ücreti Nereye Ödenir?

Amerika vize başvuru ücreti, göçmen olmayan vize türleri için Amerika Dışişleri Bakanlığı'na, göçmen vizeleri için ise Ulusal Vize Merkezi'ne (NVC) ödenir.

Vize başvuru ücretlerinin ödeme yöntemleriyle ilgili detaylı bilgi aşağıdaki başlıklarda bulunabilir.

Amerika Vize Ücreti Nasıl Ödenir?

Amerika vize ücreti için nakit veya kredi kartı ile ödeme seçenekleri bulunmaktadır.

Amerika vize randevusu alınan ais.usvisa-info.com adresinde nakit veya kredi kartı seçeneğini işaretleyerek ilgili ödeme talimatlarına ulaşabilir ve ödeme işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

ABD Vize Ücreti Nakit Ödeme İşlemi

ABD vize ücreti için nakit ödeme seçeneğini işaretledikten sonra "Cash payment instructions" adlı ödeme talimatı dökümanını indirmeli, incelemeli ve bir kopyasını banka şubesine götürmelisiniz. Bu belge üzerinde, ödenmesi gereken tam vize ücreti (dolar ve TL cinsinde), başvuru ödeme numarası (payment identification number- PIN) ve ödeme yapılacak hesap numarası verilmektedir.

Ödeme talimatı dökümanı oluşturulduktan sonraki 5 iş günü içerisinde Amerika vize ücretini yatırmalısınız.Bu süre içinde ödeme yapmazsanız, sisteme baştan giriş yapmanız ve talimat sayfasını yeniden oluşturmanız gerekmektedir.

Amerika vize ücreti için nakit ödeme talimatları sayfası aşağıda verilmiştir.

ABD Vize Ücreti Nakit Ödeme İşlemi
ABD Vize Ücreti Nakit Ödeme İşlemi

Amerika Vize Ücreti Hangi Bankaya Yatırılır?

ABD vizesi için başvuru ücretini nakit ödeme işlemi sadece Akbank şubelerinden ve TL cinsinden kabul edilmektedir. Ödeme işleminden sonra ödeme dekontunu mutlaka almanız gerekmektedir.

ABD Vize Ücreti Kredi Kartı İle Ödeme İşlemi

Amerika vize ücreti Mastercard ve Visa özellikli kredi kartları ile ödenebilmektedir. Kredi kartıyla ödeme seçeneğini işaretledikten sonra çıkan sayfada; fatura adresi ve kredi kartı bilgilerinizi girerek ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Amerika vize ücreti ve başvuru masrafları hakkında en sık aldığımız sorular aşağıda yanıtlanmıştır.

Amerika 10 Yıllık Vize Ücreti Ne Kadardır?

Amerika için turistik, ticari, ziyaret ve tıbbi tedavi gibi B grubu göçmen olmayan vize türleri 10 yıllık geçerlilik süresiyle verilmektedir ve başvuru harç ücreti 160 $'dır.

Amerika Vize Ücreti İadesi Hangi Durumlarda Yapılır?

Amerika vize ücretleri geri iadesiz olarak tahsil edilir. Vize başvurusunun reddi, geri çekilmesi ve iptali dahil herhangi bir durum için vize başvuru ücretinin geri alınabilmesi mümkün değildir.

Amerika SEVIS Ücreti Nedir?

Amerika SEVIS ücretinin, Amerika öğrenci (F1) vizesi, mesleki eğitim (M1) vizesi ve değişim programı (J1) vizesi için başvuru yapılmadan önce SEVIS (Öğrenci ve Değişim Ziyaretçisi Bilgi Sistemi) kaydı için ödenmesi gereklidir.

Amerika'da kabul alınan eğitim kurumundan I-20 formunu alarak SEVIS ücreti ödeme işlemlerini yapabilirsiniz.

Amerika Vize Danışmanlık Ücreti Ne Kadardır?

Amerika vize danışmanlık ücreti, başvurmak istediğiniz vize türüne ve danışmanlık hizmetinin kapsamına göre farklılaşmaktadır.

Vizem.net akredite acentesinin danışmanlık hizmeri kapsamında yapılan Amerika göçmen olmayan vize başvurularında; online işlemlerin tamamlanması, randevu alınması ve evrak kontrolünün yapılması işlemlerini içeren paketin ortalama ücreti 120 $'dır. Amerika vize danışmanlığı tutarları, seyahat sağlık sigortası yaptırılması ve yeminli tercüme işlemlerinin gerekmesi halinde artabilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: