Amerika Vizesi için Pasaport

Amerika Vizesi için Pasaport Süresi ve Özellikleri

Amerika vize başvuruları için pasaport, sunulması zorunlu evraklardan biridir.

Kriterlere uygun bir pasaportunuz bulunmuyorsa Amerika vize başvurusu yapmadan önce pasaport almanız veya yenilemeniz ve diğer Amerika vize evrakları ile başvuru sırasında sunmanız gerekir.

Pasaport Türüne Göre Amerika Vize Muafiyeti Var Mıdır?

Hayır, pasaport türüne göre Amerika vize muafiyeti yoktur. Umuma mahsus (bordo), hizmet (gri), diplomatik (siyah) veya hususi (yeşil) pasaport sahibi tüm T.C. vatandaşları ABD vizesi almalıdır.

ABD Vizesi İçin Pasaport Kriterleri

ABD vizesi için pasaport kriterleri aşağıda belirtilmiştir.

  • Pasaport geçerlilik süresi, ABD'ye giriş yapacağınız tarihten itibaren en az 6 ay olmalıdır.
  • Pasaportta vize etiketinin basılabilmesi için en az 1 boş sayfa bulunmalıdır.
  • Pasaportta yırtılma, su izi, yanık vb. herhangi bir hasar olmamalıdır.

İsim Değişikliği Durumunda

Adınız yasal olarak evlilik, boşanma veya mahkeme kararıyla değiştirilmişse yeni bir pasaport almanız gerekir. Yeni bir pasaportunuz olduğunda Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri'ne gidip gelmenizi kolaylaştırmak için yeni bir ABD vizesine başvurmanızı tavsiye eder.

Amerika Vize Başvurusundan Sonra Pasaport Teslimi

Türkiye'deki ABD dış temsilcilikleri vize işlemleri için pasaport ve diğer her türlü evrak gönderiminde PTT ile çalışmaktadır. Amerika vizesi için randevu alırken pasaportunuzu teslim alacağınız size en yakın PTT merkezi seçimini yapmalısınız. Amerika vizesi başvurusunda pasaport teslimi için kurye servisini kullanmak isterseniz randevu alırken bu seçimi de yapmanız gerekir.

Sık Sorulan Sorular

ABD vizesi için pasaport özellikleri hakkında danışmanlarımıza sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Amerika Vizesi Pasaport Teslim Süresi Ne Kadardır?

Amerika vize başvurusunun işleme alınma süresi ve onaylanmış ABD vizesinin basılması, her başvuru sahibi için farklılık gösterir. Amerika vizesi pasaport teslim süresi mülakattan sonra ortalama 7-10 iş günüdür.

ABD Konsolosluk mülakatına katıldıktan sonra vize başvurunuzun durumunu https://ceac.state.gov/CEAC adresinden takip edebilirsiniz. Konsolosluk Bölümü, belgeleri kuryeye teslim ettiğinde Amerika vize takip süreci başlar. ABD vize belgeleri için sevkiyat numarası atandığında size bir e-posta gönderilir.

Eski Pasaportumdaki ABD Vizesi Geçerli Midir?

Eski pasaportunuzdaki ABD vizesi hala geçerli olduğu ve asıl seyahat amacınız için gereken uygun vize türü olduğu sürece ve pasaportunuz hasar görmediği sürece geçerli sayılmaktadır. Bunun için geçerli olan ve vizesi biten her iki pasaport aynı ülke ve türde olmalıdır.

ABD giriş kapısına vardığınızda, Gümrük ve Sınır Koruma Göçmenlik Memuru eski pasaportunuzdaki vizenizi kontrol edecek ve sizi Amerika Birleşik Devletleri'ne kabul etmeye karar verirse yeni pasaportunuzu VIOPP (visa in other passport) açıklaması ile birlikte damgalayacaktır. Vizeyi eski pasaportunuzdan çıkarıp yeni geçerli pasaporta yapıştırmaya çalışmayın, aksi takdirde ABD vizeniz artık geçerli olmayacaktır.

Amerika Vizesine Farklı Ülke Pasaportu İle Başvurabilir Miyim?

Çifte vatandaşlığınız varsa bu vatandaşlıklardan birinin Türk vatandaşlığı olması durumunda ABD vize şartlarını karşılayan geçerli Türk pasaportunuzu sunmanız gerekir.

Türkiye'de yasal olarak ikamet eden yabancılar için Amerika vizesi, TC oturum izinlerini sunarak kendi ülkelerinden veya dış temsilciliklerinden aldıkları geçerli pasaportları ile alınabilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: