Japonya'ya Nasıl Yerleşilir

2022'de Japonya'ya Nasıl Yerleşilir?

Japonya, dünyanın en çok turist alan ülkelerinden biridir. Pek çok kişi Japonya’ya yerleşmek ve Japonya’nın doğasını ve iş olanaklarını uzun süre tecrübe etmek istemektedir. 2022 yılında Japonya’ya yerleşmek için Japonya’dan iş bulmak, Japon asıllı birisi ile evlenmek, Japonya’da eğitim görmek ya da Japonya’ya yatırım yaparak Japonya’da bir iş kurmak gerekmektedir.

Japonya’da İş Bularak Nasıl Yerleşilir?

Japonya’da iş bularak yerleşmek için lisans diplomasına sahip olmak ya da kariyer hayatında 10 yıllık deneyime sahip olmak şart koşulmaktadır. Japonya’da göçmen olarak yaşamak için istenilen koşullar diğer ülkeler kadar kolay değildir. Gereken koşulları yerine getirmek için kolay yol Japonya’ya öğrenci olarak veya geçici bir vize ile gitmektir.

Japonya’ya iş bularak yerleşmenin bir diğer gerekliliği ise dil şartıdır. Japonya’da yaşayan yabancıların ileri seviyede Japonca gerekliliği son yıllarda azaltılmıştır. Ancak sosyalleşme ve çalışma kültürünün ön planda olduğu Japon şirketlerinde çalışan kişinin uyum ve adaptasyonu için temel seviyede Japonca bilmesi önemlidir. Japonya’da çalışanlar Japonca yeterliliğini ispatlamak için Japonca Yeterlilik Sınavı’nı (JLPT) vermeleri gerekmektedir. JLPT sınavında 5 farklı seviye olmaktadır ve birinci seviye en yüksek seviyedir. Çoğu Japon şirket günümüzde iş vereceği adaylardan JLPT’de 2. seviyeyi geçme şartını istemektedir.

Japonya’da çalışmak için dil şartına ek olarak, başvuru yapılan pozisyon için en uygun aday olunduğunu ispatlayan referanslar verilmeli ve aranan niteliklerin yeterliliğini ispatlamak gerekmektedir. Japon işverenlerin referans gösteren kişilerle iletişime geçebilmektedir. Japonya kurallara dikkat eden bir toplum ve rağbet gören bir iş pazarı olduğu için, işçiler her açıdan değerlendirilmektedir.

Japonya İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Yabancı uyruklu kişiler için Japonya iş ilanları aşağıda listelenmiştir.

  • https://jobs.gaijinpot.com/
  • https://japan-dev.com/
  • https://www.daijob.com/
  • https://jobsinjapan.com/
  • https://www.workjapan.jp/

Japonya Asıllı Kişi İle Evlenerek Japonya’ya Nasıl Yerleşilir?

Japon asıllı kişi ile evlenerek Japonya’ya yerleşmek isteniyorsa, Japon eş vizesi gerekmektedir. Japonya’ya evlilik yoluyla yerleşebilmek için evliliğin Japonya’da yasal olması gerekmektedir; evliliğin bildirisi ve ikamet edilen ev belediye ofisine bildirilmelidir. Aynı evde yaşamakta olan fakat yasal olarak evlenmemiş kişilere eş vizesi verilmemektedir. Birlikte çok zaman geçirmemiş çiftler için koşullar daha zorlayıcı olmaktadır, çünkü göçmen denetleyicileri evliliğin sahte olduğunu düşünebilmektedir. Bu yüzden e-maille veya mektupla yapılan yazışmalara ilişkinin gerçek bir ilişki olduğunu kanıtlayan belgeler eklemek önemlidir.

Evliliğin, başvuran kişinin kendi ülkesinde de yasal olarak tanınması gerekmektedir. Evlilik gereklilikleri her ülke için farklı olduğundan şartları tümüyle incelemek gerekmektedir. Eğer kişi halihazırda Japonya’da ise, ülkesinin konsolosluğundan evliliğinin geçerli olup olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir.

Japon hükümet ya da belediye ofisine evlilik kaydını yaptırırken kişinin ana vatanından alınmış ‘evlilik sözleşmesi için yasal yeterliliğe sahip belgesi’ ya da bu belgeye denk bir belge sağlanması gerekmektedir. ‘Evlilik sözleşmesi için yasal yeterliliğe sahip belgesi’ evlilikle ilgili herhangi bir problem olmadığını kanıtlamaktadır ve Japonca çevirisi ile teslim edilmelidir.

Japonya’da Eğitim Alarak Japonya’ya Nasıl Yerleşilir?

Japonya’da eğitim alarak Japonya’ya yerleşmek için tam zamanlı Japonca dil okulu veya teknik okula (Sermon Gekko) kayıt yaptırmak gerekmektedir. Japonya’da tam zamanlı eğitim için kayıt yaptırılan okul sponsor görevi görebilmektedir. Japonya’da eğitim alan kişi öğrenci vizesine sahipse, haftalık 20 saate kadar çalışma iznine sahiptir, ancak çalışmak için Japonya Göçmenlik Bürosuna bildirim yapılması gerekmektedir.

Japonya Göçmenlik Bürosu vize başvurusunu onayladıktan sonra okul ‘uygunluk belgesini’ (COE) başvuran kişiye göndermektedir. Uygunluk belgesi (COE) alındıktan sonra Japonya vize başvuru formu, istenilen fotoğraflar ve pasaport ile Japon dış temsilciliğine gidilmeli ve uygunluk belgesi dahil tüm belgeler teslim edilmelidir. Dış temsilcilik ikamet ederek Japonya’da üniversite okumak için gereken öğrenci vizesini işleme koyduktan sonra 3 ila 7 gün içerisinde istenilen yerden vize alınabilmektedir.

Öğrenci vizesi 3 aylık periyotlarla 4 yıl 3 aya kadar Japonya’da kalınmasına imkan sağlamaktadır ve verilen vize 3 ay, 6 ay, 1 yıl, 1 yıl 3 ay, 2 yıl gibi zaman dilimlerinde giderek artmaktadır. Dil okullarında okumak için Japonya’da 1 yıl ve 3 ay kalınabilmekte, ancak kayıt yaptırılan okul bu süreyi uzatabilmektedir. Japonya’da dil okullarında okumak için maksimum 2 yıl kalınabilmektedir.

Japonya’da Eğitim Alırken Çalışılabilir Mi?

Japonya’da öğrenci vizesine sahip olan bir kişi haftada 20 saate kadar bir işte çalışabilmektedir. Japonya’da eğitim alırken çalışabilmek için ilk önce Japonya Göçmenlik Bürosundan izin alınması gerekmektedir. İş bulmak için koşul olmasa da, belirli bir seviye Japonca bilmek iş bulmayı kolaylaştırmaktadır; Japonca dil bilgisi ne kadar yüksek olursa Japonya’da iş bulma imkanı o kadar artmaktadır. Bu yüzden dil okulları Japonya’da hem çalışıp hem de eğitim almak için en uygun olan yerlerin başında gelmektedir.

Part-time çalışan öğrencilerin aylık ortalama kazançları ise 518 dolara (57.000 JPY) denk gelmektedir. Bu miktar hem Japonya’daki yaşama masraflarını hem de okul masraflarını karşılamak için yeterli olmamaktadır fakat maddi açıdan oluşan farkı önemli ölçüde kapatmaktadır.

Japonya’daki Eğitim Süresi Sonunda Japonya’da Kalınabilir Mi?

Japonya’daki eğitim süresi bittikten sonra Japonya’da kalmaya devam etmek için Japonya Göçmenlik Bürosuna başvurup, oturum türünü öğrenciden “belirlenmiş aktivitelere” (designated activities) çevirmek gerekmektedir. Japonya’da belirlenmiş aktiviteler oturum izni ile 6 ay iş aranabilmektedir ancak ek olarak tek seferlik 6 ay izin uzatma işlemi yapılabilmektedir.

Japonya’da Yatırım Yaparak Nasıl Yerleşilir?

Japonya’da yatırım yaparak yerleşim sağlamak için yatırımcı vizesi alınmalıdır. Japonya yatırımcı vizesine başvuru yapılmadan önce şirketin kurulmuş olması gerekmektedir. ‘Uygunluk belgesi’ (COE) için Japonya Göçmenlik Bürosuna başvuru yapılmalı ve onay gelmesi beklenmelidir. Eğer Japonya’da ikamet edilmiyorsa sertifikalı bir göç yetkilisi ile iletişime geçilmelidir; sertifikalı göç yetkilileri başvuru işlemlerini yatırımcı adına yapabilmektedir. Uygunluk belgesi (COE) hazırlandıktan sonra Japonya Göçmenlik Bürosundan alınmalıdır ve ardından Japonya dış temsilciliğine teslim edilerek “yatırımcı ikamet izni” alınabilmektedir.

Japonya’ya Yerleşmek İçin Alınması Gereken Vize Nedir?

Japonya’ya yerleşmek için ulusal vize alınması gerekmektedir. Japonya ulusal vizesi; seyahat vizesine göre çalışma, okuma ve yaşama amacı güttüğü için daha uzun süreli verilmektedir. Japonya ulusal vizesinin 1 yıl geçerlilik süresi bulunmaktadır.

Japon ulusal vizesi almak için gerekli belgeler toplanmalı ve hafta içi mesai saatlerine göre Japonya dış temsilciliğinden başvuru yapılmalıdır. Japonya vize şartları konusunda eksiği olmayan ve belgeleri tam olan kişiler başvurularını sorunsuz yapabilmektedir.

Japonya’da Kaçak Yaşamanın Cezası Nedir?

Japonya’da vize süresi aşıldığı zaman, süreyi aşan kişi gözaltına alınmakta ve sınır dışı edilmektedir. Kişinin sınır dışı edildiği günden itibaren 5 yıl süre içerisinde ise tekrardan Japonya’ya girişi yasaklanmaktadır.

Paylaş: