Güney Kore'de Yaşam

Güney Kore'de Yaşam Şartları ve Maliyetleri

Güney Kore’de yaşam standartları oldukça yüksektir ve yaşam maliyetleri orantılı olarak birçok ülke ile kıyaslandığında daha pahalıdır. Güney Kore, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birine sahip olmakla birlikte eğitim, sağlık ve istihdam gibi konularda dünya üzerindeki birçok ülkeden daha gelişmiş standartlara sahiptir. Güney Kore, Asya’nın dördüncü en büyük ekonomisine sahip olduğundan hayat standartları ve pahalılığı buna bağlı olarak yüksektir.

Türkiye ile kıyaslandığında ekonomi ve birçok kıstas bakımından Güney Kore daha gelişmiş standartlara sahiptir. Güney Kore dünyanın en yüksek refah seviyesine sahip olan ülkelerinden biri olmasının yanında son yıllarda gelir dağılımındaki uçurum ve eşitsizlik, hızlı bir oranda artmaya başlamıştır.

Güney Kore, yabancı uyruklu kişiler tarafından yaşamak için çoğunlukla tercih edilmektedir. Güney Kore’nin yaşamak için tercih edilmesinin başlıca nedenlerinden bazıları yüksek maaş, kaliteli eğitim, yüksek refah seviyesi ve gelişmiş sağlık sistemidir. Güney Kore’de yaşamak, refah seviyesinin gelişmişliğine bağlı olarak birçok avantaj sunmanın yanında hayat pahalılığı ve trafik gibi dezavantajlara sahiptir.

Kore'de Yaşam Standartları Nasıldır?

Kore’de yaşam standartları; eğitim, sağlık, iş ve gelir, istihdam, sağlık ve sosyal yaşam gibi birçok değişken açısından oldukça gelişmiştir. Güney Kore’de hane başına düşen yıllık harcanabilir gelir Better Life Index’ine göre 24.590 ABD dolarıdır.

İstihdam açısından Güney Kore’de 15-64 yaş grubu arasında %66’lık bir kesim ücretli bir işte çalışmaktadır. Güney Kore’de 25-64 yaş aralığının %89’u lise eğitimini tamamlamış nüfustan oluşmakta ve ilkokuldan üniversiteye kadar ülkedeki okullarda yüksek kalite eğitim verilmektedir. Güney Kore, dünyanın ikinci en yüksek sağlık koşullarına sahip sağlık sistemine sahiptir ve Güney Kore’de insanların yaşam beklentisi yaklaşık olarak 83 yıldır.

Legatum Prosperity Index’inin 2021 verilerine göre Güney Kore, yaşam standartları bakımından dünyada 29. sırada yer almaktadır ve Asya ülkeleri arasında 4. en iyi yaşam standartlarına sahip ülke statüsündedir. Legatum Prosperity Index’inin sıralamasında 93. sırada yer alan Türkiye ile kıyaslandığında Güney Kore yaşam şartlarının açık ara daha gelişmiş olduğu görülmektedir.

Güney Kore'de Yaşamak Güvenli Midir?

Güney Kore’de yaşamak güvenli sayılmakla birlikte, USN’in 2022 yılı verilerine göre Güney Kore en güvenli ülkeler listesinde dünyada 25. sırada, Asya bölgesinde ise 3. sırada yer almaktadır.

Güney Kore’de suç oranı Macro Trends verilerine göre 1990 yılında %0.48 iken 2018 yılında %0.60 olmakla birlikte en çok işlenen suçlar kapkaç, soygun ve dolandırıcılık olarak belirtilmektedir. Ülkede işlenen suçlara rağmen Güney Kore, düşük suç oranı ile bağlantılı olarak dünyadaki en güvenli ülkeler arasında yer almaktadır.

Kore Yaşam Tarzı Nasıldır?

Güney Kore yaşam tarzı, geçtiğimiz yıllara kadar çoğunlukla yoğun çalışma temposundan ibaret iken günümüzde Güney Koreliler yeni hobiler ve aktiviteler edinmeye başlamıştır. Güney Kore yaşamı geleneksel değerler ve günümüzün popüler aktiviteleri ile harmanlanmıştır.

Güney Kore kültüründe müzik, dans, spor ve mutfak büyük bir yer kaplamaktadır. Güney Koreliler milli sporları tekvando dışında birçok sportif aktivitede bulunmaktadır; bununla birlikte Güney Kore’de son yıllarda online bilgisayar oyunları ve sosyal medya popülerleşmeye başlamıştır. Güney Korelilerin boş zamanlarında yaptığı sosyal aktiviteler arasında konsere gitmek, restoranlara ve kafelere gitmek, spor yapmak ve oyun oynamak yer almaktadır.

Güney Kore’de Aile Hayatı Nasıldır?

Güney Kore’de Aile Hayatı Nasıldır?
Güney Kore’de Aile Hayatı Nasıldır?

Güney Kore kültüründe aile ve aile hayatı önemli bir yer kaplamaktadır. Güney Kore’de aileye verilen önem dolayısıyla geleneklerinin aile etrafında şekillendiği görülmektedir. Kore milli bayramlarında ve resmi tatillerde tüm aile bireyleri bir araya gelmekte ve gün boyunca birlikte vakit geçirmektedir.

Koreli ailelerin çocuk sayısı ortalama olarak 2’yi geçmemekte ve çocukların hayat standartlarına, eğitimine ve sağlığına büyük önem verilmektedir. Koreliler aile bağlarına, ailenin büyük üyelerine oldukça önem verdiği gibi, partnerlerine de saygı duymaktadır. Güney Kore’de yapılan evliliklerde 2021 verilerine göre boşanma oranı her 1000 kişi arasından 2 kişidir.

Güney Kore'de Hayat Pahalı Mıdır?

Güney Kore’de hayat, yaşam standartları ile doğru orantılı olarak pahalılık göstermektedir. GQ dergisinin 2022 verilerine göre Güney Kore en pahalı ülkeler listesinde dünyada 20. sırada, Asya ülkeleri arasında ise 4. sırada yer alırken; Türkiye aynı listede 102. sırada yer almaktadır.

Kore'de Ortalama Yaşam Masrafları Nasıldır?

Kore’de ortalama yaşam masrafları, Numbeo’nun 2022 verilerine göre Türkiye ile kıyaslandığında %130 daha yüksektir.

Güney Kore’de şehrin içinde yer alan tek yatak odalı bir evin aylık kirası ortalama 629,002 won iken 3 yatak odalı bir evin kirası ortalama 1.492,876 wondur. Güney Kore’de elektrik, su gibi faturalar ortalama 179,711 won, toplu taşıma harcamaları ise aylık olarak ortalama 55,000 wondur. Kore’de yaşayan bir kişinin kira hariç aylık gideri ortalama 1.163,375 won iken 4 kişilik bir ailenin kira hariç aylık gideri 4.420.825 won civarındadır.

Güney Kore'de Ev Kiraları Nasıldır?

Güney Kore'de Ev Kiraları Nasıldır?
Güney Kore'de Ev Kiraları Nasıldır?

Güney Kore’de ortalama ev kiraları şehrin içinde yer alan tek yatak odalı evler için ortalama 629,002 won iken 3 yatak odalı evler için 1.492,876 wondur. Şehir merkezinin dışında kalan yerlerde, oda sayısı ve metrekare büyüklüğüne bağlı olarak Güney Kore’de ev kiralarında düşüş görülmektedir. Kiraların en yüksek olduğu Güney Kore şehri Seul iken en düşük olduğu şehirler Uijeongbu ve Paju’dur.

Ev kiralarının yüksek olması gibi satılık Kore ev fiyatları da oldukça pahalıdır. Güney Kore’de ortalama büyüklükte bir ev satın almak yaklaşık olarak 1.5 - 2.5 milyon Güney Kore wonu, TL ile 6 milyona denk gelmektedir.

Güney Kore'de Market Masrafları Nasıldır?

Güney Kore'de Market Masrafları Nasıldır?
Güney Kore'de Market Masrafları Nasıldır?

Güney Kore’de marketlerdeki temel gıdaların ortalama fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

GıdaFiyat
Süt (1 litre)2,574 won
Ekmek (500 gram)3,159 won
Pirinç (1 kg)4,596 won
Yumurta (12 adet)3,750 won
Peynir (1 kg)16,969 won
Tavuk (1 kg)11,487 won
Su (1.5 litre)1,330 won
Domates (1 kg)6,982 won
Patates (1 kg)4,463 won
Muz (1 kg)4,349 won

Temel gıdalar için Güney Kore market alışverişinde Kore market fiyatları aylık ortalama 400.000 wona denk gelmektedir.

Kore'de Ulaşım Maliyetleri Nasıldır?

Kore'de Ulaşım Maliyetleri Nasıldır?
Kore'de Ulaşım Maliyetleri Nasıldır?

Güney Kore’de ulaşım maliyetleri, büyükşehirler ve küçük şehirler arasında değişiklik göstermektedir. Güney Kore’de büyükşehirlerde günlük toplu taşıma biletleri yaklaşık olarak 1,300 won iken aylık biletler 55,000 won civarındadır. Özel araç sahibi kişiler için 2022 yılının Haziran ayındaki fiyatlara göre 1 litrelik benzin ücreti 1,724 wondur.

Güney Kore'de Sağlık Masrafları Nasıldır?

Güney Kore'de Sağlık Masrafları Nasıldır?
Güney Kore'de Sağlık Masrafları Nasıldır?

Güney Kore’de sağlık sistemi kapsamında verilen hizmetler hem Kore vatandaşları hem de yabancılar için ücretlidir. Özel sağlık sigortası kapsamında Güney Kore’de aylık sağlık masrafı 139,605 won civarındadır. Güney Kore’de yaşayan herkesin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için ödeme yapması gerekmekle birlikte devlet, kişinin tedavi türü ve süresine bağlı olarak masrafların yaklaşık olarak %80’ini karşılamaktadır. Sigortalı çalışan Korelilerin aylık gelirinin yaklaşık olarak %5’i sağlık sigortasına ödenmektedir.

Güney Kore'de Eğitim Harcamaları Nasıldır?

Güney Kore'de Eğitim Harcamaları Nasıldır?
Güney Kore'de Eğitim Harcamaları Nasıldır?

Güney Kore’de eğitim üniversiteye kadar ücretsizdir. Devlet okullarının yanında para ödenen özel okullar olsa da, anaokulundan lise bitene kadar devlet okullarında eğitim için herhangi bir ücret ödenmemektedir. Güney Kore üniversitelerinde eğitim, devlete bağlı okullar dahil ücretlidir. Güney Kore’nin devlet üniversitelerinde dönemlik ortalama 4.350 ABD doları ödenirken, özel üniversitelerde bu sayı 6.000 ABD dolarına kadar çıkmaktadır.

Güney Kore’de liseyi bitirene kadar eğitim için hiçbir ücret ödenmese de üniversitelerin hepsi ücretlidir. Güney Kore eğitim sistemi her ne kadar birçok Avrupa ülkesinin aksine üniversitelerini ücretli tutsa da üniversite okuma oranı Güney Kore’de daha yüksektir.

Kore'de Dil Eğitimi Masrafları Ne Kadardır?

Güney Kore’de alınabilecek Korece, İngilizce ve diğer yabancı diller için eğitim veren dil okullarının ücretleri 500 ile 4000 ABD doları arasında değişiklik göstermektedir. Güney Kore’de dil eğitim masrafları dışında yurt ücretleri 275 ile 1000 ABD doları arasında değişiklik göstermektedir.

Dil okullarının yanı sıra Güney Kore üniversitelerinde yarı zamanlı olarak dil dersleri verilmektedir. Güney Kore’de üniversitelerde dil öğrenmek isteyen kişilerin 12 haftalık program için yaklaşık olarak 1500 ABD doları ödemesi gerekmektedir. Güney Kore dil okulu fiyatları, ders veren yere bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Güney Kore'de Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Güney Kore’de yaşamanın, yüksek hayat standartlarına bağlı olarak birçok avantajı bulunmaktadır. Güney Kore’de yaşamak, ülkenin refah seviyesi ile birlikte vatandaşlarına ve orada ikamet eden yabancı vatandaşlarına birçok imkan sunmaktadır. Dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olan Güney Kore’de, hem gündüz hem gece saatlerinde rahatça sokakta dolaşılabilmektedir. Eğitim ve sağlık alanında yine dünyanın ileri gelen ülkelerinden olan Güney Kore, yüksek kalitede eğitim veren okullara ve dünya standartlarında hizmet veren sağlık kuruluşlarına sahiptir.

Güney Kore’de yaşamın avantajları olduğu gibi, bazı dezavantajları da vardır. Yüksek hayat standartları ile birlikte Güney Kore’de yaşamak pahalı olabilmektedir. Güney Kore’de, özellikle Seul gibi büyük şehirlerde nüfus fazlalığından kaynaklanan trafik problemi görülmektedir.

Güney Kore'de Yaşamak için Gerekenler Nelerdir?

Güney Kore’de yaşamak için gereken kriterler aşağıda listelenmiştir.

  • Uzun süreli Güney Kore vizesi
  • Geçerli bir pasaport
  • Yabancı kayıt kartı
  • Kore’de geçinebilmek için yeterli finansal kaynaklara sahip olmak
  • İlgili kişinin sicil kaydında bir suç bulunmaması ve Kore toplumuna herhangi bir tehdit oluşturmaması
  • Konaklanacak bir yerin olması

Yukarıda verilen şartları sağlayan yabancı uyruklu kişiler, Güney Kore göçmenlik başvurusunda bulunarak Güney Kore’ye yerleşebilme imkanına sahip olmaktadır.

Kore'ye Yerleşmek için Uzun Süreli Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Güney Kore’ye yerleşmek için uzun süreli vize başvurusu yapacak kişilerin, başvuruları şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Türkiye’de bulunan Güney Kore konsolosluklarına yapması gerekmektedir.

Vize başvurusu işlemleri için kişilerin başvuracakları vize türüne göre talep edilen evrakların hazırlanması, vize randevusu alınması, randevu tarihinde evrak teslimi ve vize ücretinin ödenmesi adımlarını gerçekleştirip uzun süreli Kore vize işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den yapılan uzun süreli Güney Kore vize başvurularında gerekli vize evraklarının hazırlanıp uygunluğunun kontrol edilmesinden vize takip işlemlerine kadar olan tüm süreç için danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Daha fazla bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: