Güney Kore'de Ev Fiyatları

2023'te Güney Kore Ev Fiyatları: Satılık ve Kiralık Evler

Güney Kore’de kiralık ve satılık ev fiyatları oda sayısı ve evin bulunduğu konuma göre değişmektedir. 2022’de Güney Kore’de küçük bir daire veya stüdyo daire için ödenecek ücret 1.5-2.5 milyon Güney Kore wonu; büyük bir dairenin fiyatı ise 4 milyon wondur.

Güney Kore ev kiraları oda sayısına göre farklılaşmaktadır; 4 odalı bir dairenin aylık kirası ortalama 2.600 won, tek odalı bir dairenin aylık kirası ise ortalama 818 wondur.

Güney Kore’de ev sahiplerinin aylık kira sözleşmelerine yönelmesi ve kiracıların sözleşmelerini iki yıl daha uzatmalarını öngören yasanın uygulamaya geçmesi ev fiyatlarının artmasına neden olmuştur. Covid-19 nedeniyle emlak piyasasındaki durgunlaşma ve inşaat maliyetlerindeki yükseliş, 2022 yılında Güney Kore’de ev fiyatlarını arttırmıştır.

Güney Kore’nin başkenti Seul’de yaşam maliyeti yüksek olduğu için ev fiyatları da yüksektir. Seul’den sonra emlak piyasasının yüksek olduğu şehirler Jeju Adası, Icheon ve Busan’dır. Suwon, Daegu ve Gwangju Güney Kore’de ev fiyatları açısından uygun şehirlerdir.

Vizem.net Kore’ye yerleşme veya Kore Cumhuriyeti’nde yatırım amaçlarıyla ev satın alacak kişilerin vize başvuru işlemleri için hizmet veren akredite kuruluştur.

Güney Kore vize başvurusu için: 0850 241 1868

Güney Kore'de Ev Kiraları Ne Kadardır?

Güney Kore’de ev kiraları aşağıda verilen tabloda gösterilmektedir.

EvKira
Şehir merkezinde daire (1 yatak odalı)1.073.809.52 won
Şehir merkezine uzak daire (1 yatak odalı)718.436.53 won
Şehir merkezinde daire (3 yatak odalı)3.316.764.68 won
Şehir merkezine uzak daire (3 yatak odalı)2.115.384.62 won

Güney Kore’de ev kiraları, evlerin konumuna ve metrekaresine göre değişmektedir. Güney Kore kiralık ev fiyatları, metrekaresi fazla ya da fazla odalı evlerde daha yüksektir. Güney Kore’de evlerin konumu şehre yaklaştıkça artmakta, uzaklaştıkça azalmaktadır. Güney Kore’de kiralık evler başkent Seul’de ortalamadan yüksek iken şehir dışında bulunan ev fiyatları düşüktür.

Kore Seul Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?

Kore Seul Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?
Kore Seul Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?

Güney Kore Seul kiralık ev fiyatları ev tiplerine göre değişmektedir. Stüdyo dairenin aylık ortalama kira fiyatı 1,5- 2,5 milyon Güney Kore wonu arasındadır. Seul’de kiralanacak apartman dairelerinin ortalama fiyatı 1 milyon Güney Kore wonudur.

Ev sahiplerinin aylık kiralama sözleşmelerini tercih etmesi Seul ev kiralarının artmasına yol açmıştır. Güney Kore’de kiracıların sözleşmelerini iki yıl daha uzatmalarına izin veren yeni bir yasadan yararlanmaları sebebiyle son zamanlarda ev fiyatları artmıştır.

Seul kiralık daire kategorisinde en uygun semtler Geumcheon-gu, Guro-gu ve Gwanak-gu, Dobong-gu ve Nowon-gu ve güneybatı ve kuzeydoğu Seul bölgesidir. Seul’de kiraların yüksek olduğu semtler Gangdong-gu, Gangnam-gu, Songpa-gu ve Seocho-gu'dur.

Güney Kore Busan Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?

Güney Kore Busan Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?
Güney Kore Busan Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?

Güney Kore Busan kiralık ev fiyatları ev tiplerine göre değişmektedir. Güney Kore Busan’da stüdyo dairenin aylık ortalama kira fiyatı 560,107 wondur. Busan’da kiralanacak apartman dairelerin ortalama fiyatı 438, 571 wondur.

Busan ev kiraları ev sahibi ve kiracı arasında yapılan aylık kiralama sözleşmesi ve kiracıların sözleşmelerini iki yıl daha uzatmalarına izin veren yeni bir yasadan yararlanmaları sebebiyle son zamanlarda artmıştır.

Busan kiralık daire kategorisinde en uygun semtler Haeundae-gu, Gwangal, Dongnae-gu, Dong-gu, Seomyeon’dır. Busan’da yüksek fiyatlı semtler Marine City ve Centrum City’dir.

Kore'de Ev Kiralarının En Ucuz Olduğu Şehirler Hangileridir?

Güney Kore’de ev kiralarının en ucuz olduğu şehirler aşağıda verilmiştir.

  • Nonsan
  • Changwon
  • Pohang
  • Jeonju
  • Paju
  • Gongju
  • Gunsan
  • Gwacheon

Güney Kore Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Güney Kore satılık ev fiyatları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

EvMetrekare fiyatı
Şehir merkezinde daire29.256.970 won
Şehir merkezi dışında daire14.282.786 won

Ağustos 2021 itibariyle, Güney Kore, Seul'deki ortalama konut satın alma fiyatı yaklaşık 869 milyon Güney Kore Wonu'na ulaşmıştır. Dairelerin ortalama fiyatı yaklaşık 1,18 milyar Güney Kore wonu, müstakil ev fiyatı 941 milyon wondur. Güney Kore satılık ev fiyatları Mart 2022 itibariyle 626 milyon won olmuştur.

Seul’un nüfusunun artması ve kültürel olarak genç neslin çoğunun üniversite eğitimleri için Seul’ü tercih etmesi kira fiyatlarını artırmıştır. Güney Kore’de gelişmiş sağlık sektörü medikal nüfusun artmasına neden olmuştur.

Güney Kore’de satılık ev fiyatlarının en düşük olduğu şehirler Nonsan, Changwon, Pohang ve Jeonju’dur. Güney Kore ev fiyatlarının en yüksek olduğu şehirler Seul, Gangnam, Eungam, Hongeun ve Gongdeok’tır.

Seul’da Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Güney Kore nüfusunun yaklaşık yarısı Seul’de yaşamaktadır. Güney Kore Seul ev fiyatları ev tiplerine göre değişmektedir, stüdyo dairelerin ortalama fiyatı yaklaşık 869 milyon Güney Kore wonudur.

Güney Kore Seul evlerindeki yükselişin sebebi, Covid-19 nedeniyle yaşanan ekonomik durgunluk ve inşaat malzemelerinin fiyatlarındaki artıştır. Seul’ün, Güney Kore’nin kültürel, ekonomik ve politik merkezi olması, mülkiyet düzenlemesi ve güçlü bir ekonomiye sahip olmasından dolayı emlak fiyatları yüksektir.

Seul ev fiyatları satılık olarak diğer Kore şehirlerine göre yüksektir. Paju’da ev fiyatları 166 milyon won iken Güney Kore başkenti olan Seul’de 869 milyon wondur.

Kore Busan'da Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Güney Kore Busan’da satılık ev fiyatları ev tiplerine göre değişmektedir. Güney Kore Busan evlerindeki yükselişin sebebi Covid-19 nedeniyle yaşanan ekonomik durgunluk ve inşaat malzemelerinin fiyatlarındaki artıştır.

Busan ev fiyatları satılık olarak diğer Kore şehirlerine göre yüksektir. Büyüklük ve nüfus açısından ikinci büyük şehir olan Busan şehrinde satılık ev fiyatı metrekare başına ortalama 2,64 milyon Güney Kore wonudur. Busan’da tek yatak odalı dairenin aylık kirası 48.169 wondur.

Güney Kore Evleri Nasıldır?

Güney Kore Evleri Nasıldır?
Güney Kore Evleri Nasıldır?

Güney Kore mimarisi Budizm, Çin felsefesi, Yin yang, Taoizm ve Konfüçyüsçülük düşüncelerinden esinlenerek oluşturulmuştur. Güney Kore ev mimarisi genellikle ahşap yapılardan oluşmaktadır. Güney Kore geleneksel evleri olan Hanoklar Kore Yarımadasında ortaya çıkmış bir ev türüdür. Hanoklar, 14. yüzyılda Joseon Hanedanlığı döneminde inşa edilmiştir. Hanoklar genellikle tek katlıdır ve içleri geniştir. Japon istilası ve Kore Savaşı’na rağmen Hanokların bazıları günümüzde varlığını korumaktadır.

Kore ev kategorisinde incelenen Hanokların Giwa adında kiremit çatıları vardır. Güney Kore’de evler Cheoma isimli kıvrık çatıları güneş ışığını mevsimlere göre ayarlayabilecek şekilde inşa edilmiştir. Güney Kore evlerine rüzgar sirkülasyonunu dengeleyebilmek için çok sayıda pencere eklenmiştir. Güney Kore’nin bölgelere göre farklılaşan Hanok şekilleri Güney’de açık ve L şeklinde inşa edilmiştir. Güney Kore’deki evler sıcak iklim sebebiyle düz çizgi şeklinde yapılmıştır.

Hanoklar günümüzde geri dönüşümlü yapılar olarak bilinmektedir. Hanji adı verilen duvar kağıtları evin tüm bölgelerinde kullanılarak kapılara yapıştırılmaktadır. Hanjiler odaların sıcak kalmasını sağlamakla kalmayıp güneş ışınlarını evin içine yansıtarak evin aydınlamasına neden olmaktadır.

Güney Kore’de Villa Fiyatları Ne Kadardır?

Güney Kore lüks evler çoğunlukla merkezden uzak ve kat sayısı 6’dan azdır. Güney Kore’de villalar genellikle hem kira hem de aidat bakımından ucuzdur. Güney Kore’de aylık ortalama kira fiyatı 300.000 Güney Kore wonudur.

Emlak sektöründe Güney Kore villa kategorisine bakıldığında pahalı şehirler Seul, Busan ve Myeongdong olurken uygun fiyatlı villaların bulunduğu şehirler Gimje, Gongju ve Hanam‘dır. Güney Kore’de 4 yatak odalı ve 2 banyolu villanın satılık fiyatı ortalama 15.000.000 won iken aylık kirası 4.800 wondur.

Güney Kore’de Stüdyo Daire Fiyatları Nasıldır?

Güney Kore stüdyo daire fiyatları yaklaşık 1,5–2,5 milyon Güney Kore wonudur. Kore stüdyo daire fiyatları oda sayısına ve evin metrekaresine göre değişmektedir. Stüdyo dairelerin ortalama kira fiyatı 1.235.153 Güney Kore wonudur. Güney Kore ucuz ev fiyatları ortalama aylık 275,000 wondur.

Güney Kore’de pahalı stüdyo dairelerin bulunduğu şehirler Seul ve Busan iken uygun fiyatlı stüdyo daireler Gimje, Jeonju Nonsan, Changwon ve Pohang’de bulunmaktadır.

Güney Kore'de Ev Satın Alma Prosedürü Nasıldır?

Güney Kore'de ev satın alma işlemi, satıcı ve alıcı arasında yapılacak sözleşme ile başlamaktadır. Güney Kore’de satıcı ve alıcı arasında yapılan sözleşme ile satın alma işlemi yasal güvence altına alınır. Güney Kore’de ev satışı için depozito ödemek zorunlu değildir. Güney Kore’de yasalara göre depozito fiyatı satın alma fiyatının yüzde onu kadardır ve depozitonun iki katını ödediği takdirde satış iptali gerçekleşmektedir. Güney Kore’de alıcı, sözleşme sonrasında depozitoyu ödemekle yükümlüdür.

Güney Kore’de satın alma bedeli depozito ve kalan ödemeli olarak iki ya da üç taksite bölünmektedir. Güney Kore’de alıcı ödemeleri nakit, banka vezne çeki veya banka havalesi olmak üzere üç farklı yolla yapabilmektedir. Sözleşmede üçten fazla ödeme varsa ve alıcı ara ödemeyi gerçekleştirmişse ne alıcı ne de satıcı sözleşmeyi feshedebilir. Güney Kore’de son ödeme aşamasında satıcı, işlemi tamamlamak için gerekli tüm belgeleri alıcıya vererek evin mülkiyetini alıcıya devreder ve sicil kaydı oluşturulduktan sonra mülkün hakları alıcının olmaktadır.

Yabancılar Kore'den Ev Satın Alabilir Mi?

Yabancılar, Güney Kore’den ev satın alabilir. Güney Kore'de yerleşik yaşayanlar ve yerleşik olmayanlar için mülk satın alma prosedürleri farklıdır.

Güney Kore'de mülk satın almayı planlayan yabancılar, Yabancıların Arazi Edinimi Yasası ve Emlak Tescil Yasasına tabidir. Güney Kore’de mülk satın alan yabancılar, satın alma sözleşmesini imzaladıktan sonra 60 gün içinde işlemi Si/Gun/Gu ofisi gibi uygun bölge müdürlüğüne bildirmelidir. Güney Kore’de mülk satın alma sözleşmesi ve mülk kaydının onaylı kopyası da sunulmalıdır. Güney Kore’de alıcı, satın alma bedelinin tamamını ödedikten sonra, mülkiyet devri kaydı, bakiye ödeme tarihinden itibaren 60 gün içinde sicilde tamamlanmalıdır. Güney Kore’de kayıt için kayıt başvurusu, kayıt belgesi, mülkiyet kaydının onaylı kopyası, alıcının yabancı kaydının onaylı fotokopisi ve kayıt nedenlerini gösteren belgeler gereklidir.

Güney Kore'de mülk satın alan yerleşik olmayan yabancılar, Yabancıların Arazi Edinimi Yasası, Emlak Kayıt Yasası ve Döviz İşlemleri Yasasına uymak zorundadır. Yerleşik olmayan kişiler yabancı bir ülkede ikamet ettiklerini belgeleyen belgeler hazırlamalı veya uygun kimlik doğrulaması ile onay sağlamalıdır. Güney Kore’de mülk sözleşmesinin bir kopyasını, bir değerleme raporunu ve mülk kaydının onaylı bir kopyasını sunarak işlemi bir döviz bankasına bildirmelidir. Güney Kore’de satın alma sözleşmesinin imzalanmasından sonraki 60 gün içinde satın alma işlemi Si, Gun ve Gu ofislerine bildirilmelidir.

Ev Satın Alarak Kore Oturma İzni Vizesi Alınabilir Mi?

Ev satın alarak Güney Kore oturma izni vizesi alınabilmektedir. Güney Kore’de yabancıların Arazi Edinimi Yasasına göre satış sözleşmesinin yapıldığı günden başlayarak 60 gün içerisinde hükümet başkanı bilgilendirilmelidir ve eğer alınacak ev koruma altında veya miras değeri olan bir alan ise özel olarak izin alınması gerekmektedir.

Güney Kore’de satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce, mülkün tescili ile ilgili belgeler hazırlanmalıdır. Güney Kore’de satın alma sözleşmesini imzaladıktan sonra imzalanan satış sözleşmesi, yabancı kayıt kartı ve satının kendi adına düzenlenmiş tapu fotokopisi sunulmalıdır. Güney Kore’de ev satın alarak Kore F-5 vizesi alınabilmektedir.

Kore'den Ev Alan Yabancılara Vatandaşlık Verilir Mi?

Güney Kore’den ev alan yabancılara doğrudan vatandaşlık verilmez.

5 yıl boyunca Güney Kore’de yaşamış ve 20 yaş üzeri vatandaşlar Güney Kore vatandaşlığı başvurusunda bulunabilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: