Güney Kore İklimi

Güney Kore İklimi ve Bitki Örtüsü

Güney Kore, nemli karasal iklim ve nemli subtropikal iklimin etkisi altındadır. Güney Kore’nin iklimi, Doğu Asya musonundan etkilenmektedir. Güney Kore’de sonbahar, yaz, ilkbahar, kış olmak üzere dört mevsim görülmektedir ve en sıcak ay ağustos, en soğuk ay ise ocak ayıdır.

Güney Kore ikliminde, yazın bol miktarda yağış görülür ve boğucu sıcak havalar, yazın ülkeyi etkisi altına alır. Güney Kore’de ilkbahar ve sonbahar mevsimleri, kısa süreliğine de olsa görülmektedir. Güney Kore’nin en kurak mevsimi kıştır ve ülkede kış mevsimi; iç kesimlerde dondurucu soğuk, güney kıyısı boyunca ise ılıman bir şekilde yaşanmaktadır. Don olayları, kış aylarında Güney Kore’yi etkisi altına alır. Kar yağışı ise Güney Kore’de nadiren görülmektedir ve ülkede görülen kar yağışı, yıllık yağış miktarının %10’undan azını oluşturmaktadır. Güney Kore’ye ilkbahar mevsimi geldiğinde, yağışlar sıklaşmakta ve iklim giderek daha ılıman bir hale gelmektedir.

Güney Kore’de yıllık yağış miktarı, yaklaşık 1.200 ila 1.500 milimetre arasında değişmektedir. Temmuz ayı, Güney Kore’nin en çok yağış alan ayı olarak bilinmektedir; tayfun olayları da özellikle temmuz ayında ülkeyi etkisi altına almaktadır. En sıcak günlerde ülkede sıcaklık 36-38°C'ye yükselebilmektedir.

İlkbahar ve sonbahar, iklimsel şartları nedeniyle Güney Kore’yi ziyaret etmek için tercih edilebilecek mevsimlerdir.

Güney Kore İklim Özellikleri Nasıldır?

Güney Kore’de büyük ölçüde nemli karasal iklim ve nemli subtropikal iklim görülmektedir ve hem karasal hem de okyanus iklimlerinin etkileri hissedilmektedir. Asya musonlarından etkilenen Güney Kore’de, dört mevsim yaşanmaktadır. Ülkede yaz ve kış mevsimleri arasında yaşanan sıcaklık ve yağış miktarlarında, ciddi bir fark gözlemlenmektedir.

Güney Kore iklim haritası aşağıda verilmiştir.

Güney Kore İklim Özellikleri Nasıldır?
Güney Kore İklim Özellikleri Nasıldır?

Kore'de Görülen İklim Tipleri Hangileridir?

Güney Kore’de görülen iklim tipleri aşağıda listelenmiştir.

 • Güney Kore nemli karasal iklimi : Nemli karasal iklim, yıl boyunca yağışların yaşandığı bir iklim tipidir. Karasal iklim tipleri arasında yer almaktadır.
 • Güney Kore nemli subtropikal iklimi : Nemli tropikal iklimde, sıcak ve nemli bir yaz mevsimi, serin ve ılıman kış mevsimi görülmektedir.

Güney Kore'de İklim Koşulları Nasıldır?

Güney Kore, karışık iklim koşullarının etkisi altında bulunmaktadır. Güney Kore’de haziran ayından ağustos ayına kadar etkisini gösteren yaz aylarında yüksek nem, yağış ve sıcaklık görülürken, kasım ayı sonundan mart ayına kadar etkisini gösteren kış aylarında soğuk rüzgarlar, don olayları ve ılıman bir hava gözlemlenmektedir. Güney Kore, sıklıkla yağış alan bir ülkedir. Ülkede yağış miktarı, yaz aylarında artış göstermektedir. İlkbahar aylarında Güney Kore, ılıman bir iklimin etkisi altına girmektedir.

Güney Kore'de Görülen Mevsimler Hangileridir?

Güney Kore; sonbahar, kış, ilkbahar ve yaz olmak üzere dört mevsim görülmektedir. Güney Kore’de yaşanan kış mevsimi, kasım ayından mart ayı ortasına kadar sürmektedir ve ülkenin özellikle iç kısımlarında dondurucu soğuklarla kendini göstermektedir. Kış aylarında ülkenin güney kıyısı boyunca daha ılıman bir iklim yaşanmaktadır ve kış mevsimi tipik olarak soğuk ve kurak bir mevsim gözlemlenmektedir.

Bahar aylarında, Güney Kore’nin en ılıman mevsimleri yaşanır. İlkbahar, mart ile mayıs ayı arasında yaşanmaktadır ve bu aylarda yağış miktarı artmaktadır. Güney Kore’de görülen ilkbahar aylarına “sarı toz mevsimi” denilmektedir; Moğolistan çölünden gelen toz, ülkeyi bu aylarda etkisi altına almaktadır. Güney Kore’de yaşanan sonbahar mevsimi, Eylül’den Kasım’a kadar sürmektedir. Sonbahar aylarında Güney Kore’de görülen ortalama sıcaklık, 20 ila 22 derece arasında değişmektedir ve bu aylarda ülke oldukça az yağış almaktadır.

Yaz mevsimi, Güney Kore’nin en yağışlı aylarının yaşandığı mevsimdir. Yaz, Güney Kore’de Haziran ayından Ağustos ayına kadar sürmektedir; bu aylarda yüksek nem ve bol yağış görülmektedir. Güney Kore’de görülen yıllık yağışın üçte ikisi, yaz aylarında yaşanmaktadır. Güney Kore’nin en az güneşli mevsimi, yaz mevsimidir.

Kore'de Yaz Mevsimi Nasıl Geçer?

Yaz mevsiminde, Güney Kore’de bolca yağış görülmektedir. Yaz ayları, haziran ile ağustos ayları arasında yaşanır. Yaz aylarında ülke, yüksek nem ve bol yağış etkilerini görmektedir. Yaz aylarında, güneşli bir Güney Kore hava durumu beklenmemektedir. Güney Kore’de görülen yüksek nem miktarı, özellikle temmuz ve ağustos aylarında maksimum seviyeye ulaşmaktadır. En yüksek sıcaklıklar, 36 ila 38 derece arasında değişmektedir.

Yaz Tatili için Uygun Olan Kore Şehirleri Hangileridir?

Yaz Tatili için Uygun Olan Kore Şehirleri Hangileridir?
Yaz Tatili için Uygun Olan Kore Şehirleri Hangileridir?

Güney Kore’de temmuz ve ağustos aylarında sıcaklık, 40 dereceye kadar çıkabildiği için bu aylar plajlara gitmek için uygundur. Seul, Sokcho, Gangwon, Busan ve Boryeong, yaz tatili için en uygun Güney Kore şehirleri arasında yer almaktadır.

Güney Kore’de plajlara gitmek, festivallere katılmak, Seul’deki kale duvarlarında yürüyüş yapmak, pikniğe gitmek, kano yapmak ve gece pazarlarını keşfe çıkmak, yapılabilecek en iyi yaz aktiviteleri arasında yer almaktadır.

Kore'de Kış Mevsimi Nasıl Geçer?

Güney Kore’de kış mevsimi, kasım ile mart ayı arasındaki süreyi kapsamaktadır. Güney Kore’de kışın hava, iç kısımlarda ve dağlık bölgelerde oldukça sert koşullarda geçmektedir. Ülkenin kuzeyinde don olaylarına ve kar yağışına rastlanmaktadır. İç kısımlarda ise kış mevsimi daha ılıman geçmektedir.

Güney Kore’de kış aylarında sert rüzgarlar esmektedir. Kışın Güney Kore’de sıcaklık, -10 derecenin altına kadar düşebilmektedir; ocak ve şubat ayları, Güney Kore’de en düşük sıcaklığın görüldüğü aylardır.

Güney Kore'ye Kar Yağar Mı?

Güney Kore’de kar ender zamanlarda yağmaktadır; görülen kar yağışı, yıllık yağış miktarının oldukça az bir kısmını kapsamaktadır. Ülkenin dağlık kuzeybatı bölgelerinde kar yağışı görülmektedir. Ocak ayı, ülkenin kuzey kesimlerinde en çok kar yağışına rastlanan zamandır.

Kış Turizmi için En Uygun Kore Şehri Hangisidir?

Kış Turizmi için En Uygun Kore Şehri Hangisidir?
Kış Turizmi için En Uygun Kore Şehri Hangisidir?

Kış turizmi için en uygun olan Güney Kore şehirleri, Seul ve Gyeonggi-do’dur. Güney Kore’ye kış turizmi amacıyla seyahat etmek için en iyi zaman dilimi, aralık ve şubat ayları arasıdır. Güney Kore’de kış aylarında ortalama sıcaklık, -2.4 °C olarak görülmektedir.

Güney Kore’de kış turizmi, kayak merkezleri ile canlı tutulmaktadır. Kayak yapmak, kar parklarına gitmek ve buzda balık tutmak, kış turizmi ile ünlü Güney Kore şehirleri seyahatlerinde yapılabilecek en iyi aktiviteler arasında yer almaktadır.

Güney Kore Kurak Bir Ülke Midir?

Güney Kore, genel olarak kurak bir ülke değildir. Güney Kore’de yıllık yağış miktarının en düşük olduğu kış aylarında, kurak bir iklim hakim olmaktadır. Özellikle yaz mevsiminde artan yağış miktarı, sonbahar mevsiminde etkisini azaltmaktadır. Güney Kore’de yıllık yağış miktarının üçte ikisi, haziran ile eylül ayları arasında düşmektedir. Güney Kore’de görülen yıllık yağış miktarı ortalaması 1.591,2 mm olarak tespit edilmiştir.

Kore'de En Fazla Yağışın Olduğu Aylar Hangileridir?

Güney Kore’de yıllık yağışın üçte ikisi, haziran ve eylül ayları arasında görülmektedir. Ağustos ayı, Güney Kore’de en fazla yağışın alındığı aydır. Güney Kore’de temmuz ve ağustos aylarında, birkaç gün üst üste muson yağmurlarının etkisi görülmektedir. Güney Kore’de yıl boyunca 25 günlük bir kar yağışı yaşanmaktadır. Kar yağışı, aralık ve şubat ayları arasında, ülkenin kuzey kesimlerinde görülmektedir.

Güney Kore yağış grafiği aşağıda verilmiştir.

Kore'de En Fazla Yağışın Olduğu Aylar Hangileridir?
Kore'de En Fazla Yağışın Olduğu Aylar Hangileridir?

Güney Kore'de Yıllık Ortalama Hava Sıcaklığı Nasıldır?

Güney Kore’de yıllık ortalama hava sıcaklığı 18°C’dir.

Kore'de Ölçülmüş En Yüksek Hava Sıcaklığı Nedir?

Kore’de görülen en yüksek hava sıcaklığı, Ağustos 2018’de 41°C’ye ulaşmıştır.

Kore'de Ölçülmüş En Düşük Hava Sıcaklığı Nedir?

Kore’de görülen en düşük hava sıcaklığı, -23,1°C’dir.

Güney Kore'nin Bitki Örtüsü Nasıldır?

Güney Kore'nin Bitki Örtüsü Nasıldır?
Güney Kore'nin Bitki Örtüsü Nasıldır?

Güney Kore’de yaşanan nemli ılıman iklim, geniş bir orman bitki örtüsü oluşumuna elverişlidir. Sıcak ve nemli yazları ile Güney Kore, yaklaşık 4.500 bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Geniş yapraklı ağaçlar, iğne yapraklı ağaçlar, meşe, akçaağaç, yaprak döken ağaçlar, ladinler ve karaçamlar, Güney Kore’de rastlanan ağaç türleri arasında yer almaktadır. Ülkeyi etkisi altına alan muson iklimi, çok sayıda tropikal bitkinin yetişmesi için elverişli bir ortam oluşturmaktadır. Güney Kore bitkisi olarak bilinen Mugunghwa, Kore kültürünün önemli bir parçasıdır. Kore sediri, Güney Kore’de sıklıkla rastlanan bir iğne yapraklı ağaç türüdür.

Güney Kore'de Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?

Güney Kore'de Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?
Güney Kore'de Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?

Güney Kore’de yetişen tarım ürünleri aşağıda listelenmiştir.

 • Pirinç
 • Arpa
 • Soya fasulyesi
 • Patates
 • Narenciye
 • Buğday
 • Lahana
 • Armut
 • Çilek
 • Hurma
 • Turunçgiller
 • Ginseng

Güney Kore’nin üçte ikisi, dağlık ve engebeli arazilerden oluştuğundan, ülkede ekilebilir alan %22’lik bir bölümdür. Tarım, Güney Kore’nin ekonomisine %2,34’lük bir katkı sağlamaktadır. Güney Kore tarım ve hayvancılık sektörü, ülkenin işgücünün %7’lik kısmını oluşturmaktadır. Pirinç, Güney Kore’nin en önemli tarım ürünlerinin başında gelmektedir. Güney Kore’de birçok meyve ve sebze ürünü yetiştirilmektedir.

Güney Kore'de Yetişen Çiçekler Nelerdir?

Güney Kore'de Yetişen Çiçekler Nelerdir?
Güney Kore'de Yetişen Çiçekler Nelerdir?

Güney Kore’de yetişen çiçekler aşağıda listelenmiştir.

 • Kızılcık kiraz çiçeği
 • Erik çiçeği
 • Mugunghwa
 • Kiraz çiçekleri
 • Gül
 • Ayçiçeği
 • Diriliş bitkisi
 • Kanola çiçeği
 • Lale

Kore'nin Coğrafi Konumu Ülke İklimini Nasıl Etkilemektedir?

Güney Kore, coğrafi konumu gereği denizlerle çevrili bir ülke olarak, karasal iklim tiplerinin ve muson rüzgarlarının etkisi altında kalmaktadır. Kışın karalardan esen sert rüzgarlar, Güney Kore ikliminin yansımasıdır. Yazın nemli muson rüzgarları, Pasifik üzerinden Güney Kore’ye ulaşmaktadır. Ülkenin iklimi, bitki örtüsünü doğrudan etkilediğinden, Güney Kore’de birçok tropikal bitki yetişmektedir.

Güney Kore’nin güney ve batı kıyıları, girintili çıkıntılı arazilerden oluşmaktadır. Güney Kore coğrafyası büyük ölçüde dağlık ve engebeli arazilerden oluşmaktadır. Güney Kore’nin batı ve güney kesimlerinde, geniş kıyı ovaları bulunmaktadır.

Kore Seyahati için En İdeal Zaman Ne Zamandır?

Güney Kore’ye seyahat etmek için en ideal zaman, bahar aylarıdır. Bahar ayları, Güney Kore’de ılıman iklimin etkilerinin görüldüğü aylardır ve rtalama sıcaklık 21 ile 22 derece arasında seyretmektedir. Sonbahar ayları, ilkbahar aylarına kıyasla daha az yağış almaktadır.

Güney Kore’de bahar ayları oldukça kısa sürse de, ülkede bu aylarda birçok festival ve etkinlik düzenlenmektedir. Bahar aylarında Güney Kore’de çiçekler açmaktadır. Kiraz çiçekleri, laleler, yeşil çaylar ve Kanola çiçekleri, birçok festivalin temasını oluşturmaktadır. Bahar aylarında Güney Kore’nin milli parklarında yürüyüş yapmak, keyifli aktiviteler arasındadır. Güney Kore’de ilkbahar, çilek mevsimi olarak bilinmektedir. Bu mevsimde çilek toplamak ve yemek, yapılabilecek en iyi aktiviteler arasında yer almaktadır. Ülkede bulunan sayısız gölge kano yapmak, ideal bir ilkbahar aktivitesidir.

Kore’ye yapılacak seyahatin amacına bağlı olarak uygun bir Güney Kore vizesi alınması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Güney Kore’ye yapacakları turistik seyahatlerde Güney Kore turist vizesi prosedüründen muaf tutulmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Güney Kore turistik seyahatleri öncesinde online Kore elektronik seyahat izni (K-ETA) almaları gerekmektedir.

Vizem.net, online K-ETA başvurularında Türkiye’den Kore’ye turistik amaçlarla seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: