Güney Kore'de Otomobil Fiyatları

Güney Kore’de Sıfır ve 2. El Otomobil Fiyatları

Güney Kore’de 2022 yılı için sıfır ve ikinci el araba fiyatları Türkiye ve diğer Asya ülkeleri arasında kıyaslandığında daha ucuzdur. Güney Kore güçlü otomotiv sektörüne sahip bir ülke olduğundan dolayı Güney Kore’de üretilen otomobillerin fiyatları ithal edilen otomobillere göre çok daha uygundur.

Kore araba fiyatları küresel gelişmelerden etkilenmektedir. Son dönemde otomobil üretiminde yaşanan çip krizi, Rusya-Ukrayna savaşının getirmiş olduğu artan üretim maliyetleri nedeniyle araç fiyatlarında ciddi olmasa da bir miktar yükselmeye yol açmıştır.

Güney Kore’de bugün 2022 model Hyundai Santa Fe marka aracın fiyatı 30.000-40.000 dolar arasında değişmektedir. Almanya üretimi 2022 BMW marka bir otomobilin ortalama fiyatı Güney Kore’de 40.000-50.000 dolar bandındadır.

Kore'de Sıfır Araba Fiyatları Ne Kadardır?

Kore’de 2022 yılı sıfır araç fiyatları aşağıda verilmiştir.

MarkaModelFiyat
HyundaiSonata 2022$26,362
HyundaiElantra 2023$22,635
HyundaiIoniq 2022$25,471
KiaSoul 2022$21,885
KiaForte 2022$21,256
GenesisG80 2022$49,979
KiaK5 2022$26,926

Türkiye ve Güney Kore’nin sıfır araç fiyatları kıyaslandığında Güney Kore’de araba fiyatlarının daha ucuz olduğu görülmektedir. Güney Kore fiyatı $22,635 olan Hyundai Elantra’nın Türkiye fiyatı $38,755’dır. Kia Soul’un Türkiye fiyatı $38,154 iken aynı araç Güney Kore’de $21,256’dır.

Güney Kore İkinci El Araba Fiyatları Ne Kadardır?

Güney Kore’de en popüler ikinci el araç fiyatları aşağıda verilmiştir.

MarkaModelKMFiyat
HyundaiTucson 2019118.939$13.823
Mercedes-BenzE Class 201657.297$12.823
BMWF10 201475.358$9,588
AudiA8 201285.717$9,300

Güney Kore ve Türkiye ikinci el araba fiyatları karşılaştırıldığında Güney Kore’de fiyatların çok daha uygun olduğu görülmektedir. Güney Kore’de fiyatı $13.823 olan 2019 Hyundai Tucson Türkiye’de ortalama $55.000’dır. Güney Kore’de fiyatı $9,588 olan BMW F10 Türkiye’de ortalama $60.000 civarında satılmaktadır.

Güney Kore Araba Satış Siteleri Hangileridir?

Güney Kore araba satış siteleri aşağıda listelenmiştir.

  • Carbay
  • Autowini
  • UsedcarKorea

Kore'de Araba Satın Alma Prosedürü Nasıldır?

Kore'de Araba Satın Alma Prosedürü Nasıldır?
Kore'de Araba Satın Alma Prosedürü Nasıldır?

Yabancılar için Güney Kore’de ikinci el veya sıfır araç satın almak mümkündür. Güney Kore’de sıfır veya ikinci el fark etmeksizin alınmış olan araçlar satın alımdan itibaren 15 gün içerisinde kayıt ettirilmelidir. Güney Kore’de kayıt yaptırma işleminin bedeli araç modeline bağlı olarak değişmektedir.

Güney Kore’de araç kaydı yaptırırken bir önceki araç sahibinden eski kayıt belgesi, sahip değişim belgesi ve eski sahibin kayıtlı mührü alınmalıdır ve 15 gün içerisinde aracı kaydettirmemenin cezası 385 dolardır. Güney Kore’de araç alırken kayıt vergisi (%5), sahiplik vergisi (satın alınan fiyatın %2’si) ve aracın model ve büyüklüğüne bağlı olarak %4 - %20 arası değişen devlet tahvilleri ödenmelidir.

Yabancı Ülke Vatandaşları Kore'den Araba Alabilir Mi?

Yabancı ülke vatandaşları Güney Kore’de herhangi ekstra bir kısıtlamaya tabi olmadan yeni veya kullanılmış araba alabilirler. Güney Kore’de araç alımından sonra 15 gün içerisinde alınan aracın kaydı yapılmak zorundadır. Güney Kore’de araç kaydının ücreti aracın modeline göre değişmektedir. Güney Kore’de araç alınırken aracın tüm vergilerinin ödenmiş olduğu ve üzerine bir borç bulunup bulunmadığı kontrol edilmeli ve araç alırken kayıt vergisi (%7) ve sahiplik vergisinin (%2) ödenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Güney Kore’de araç alırken yabancı kayıt kartı, pasaport fotokopisi ve sadece 2. el araç satın alanlar için yerel ofisten alınmış oturum sertifikası belgeleri talep edilmektedir.

Kore Cumhuriyeti'nde Araba Kullanma Masrafları Nasıldır?

Kore Cumhuriyeti'nde Araba Kullanma Masrafları Nasıldır?
Kore Cumhuriyeti'nde Araba Kullanma Masrafları Nasıldır?

Güney Kore’de araba kullanma masrafları kullanılan araca, araç kullanım sıklığına, yapılan seyahat rotalarına göre değişiklik göstermektedir. Güney Kore’de yakıt pahalı değildir ve araçların bakım masrafları ülkenin bir otomotiv ülkesi olmasından ötürü fazla maliyet çıkartmamaktadır.

Güney Kore’de kendi aracıyla sürekli seyahat edenler için ücretli yolların kullanımı, park masrafları ve diğer masraflar da eklendiğinde fazla olabilir. Kore’de aracını ortalama düzeyde kullananlar için Kore’de ulaşım maliyetleri yüksek olmayacaktır. Güney Kore’de 40 litrelik depoya sahip benzinli bir aracın deposu ortalama 66 dolara dolmaktadır. Güney Kore’de araç bakım, sigorta, vergi gibi masraflarda eklendiğinde araç kullanmanın yıllık maliyeti 1000 dolar civarındadır.

Güney Kore’de Benzin Fiyatları Nasıldır?

Güney Kore benzin fiyatları 2022 yılının haziran ayı itibariyle litre fiyatı 1.671 dolardır.

Güney Kore'de Mazot Fiyatları Nasıldır?

Güney Kore’de mazot fiyatları 2022 yılının haziran ayı itibariyle litre fiyatı 1.68 dolardır.

Kore'de Araç Bakımı Fiyatları Nasıldır?

Güney Kore otomotiv sektöründe ileri bir ülke olduğu için araç bakım masrafları yüksek değildir. Periyodik olarak yapılan bakımlar yılda ortalama 15 dolar tutmaktadır. Güney Kore’de araç vergisi yıllık olarak ödenmektedir. Vergi giderleri yıllık ortalama 47 dolar tutmaktadır.

Güney Kore'de Araç Sigorta ve Vergi Giderleri Nasıldır?

Güney Kore’de araç sigorta ve vergi giderleri diğer Avrupa ülkelerine göre düşüktür. Güney Kore’de araç sigorta masrafları yıllık ortalama 308.08 USD tutmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Güney Kore’de araba satın alma ve araba kullanımı ile ilgili en sık sorulan sorulara ve yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Güney Kore’de Araba Kiralama Fiyatları Nasıldır?

Güney Kore’de araba kiralama fiyatları kiralanacak gün sayısı, araba türü, kiralamanın yapılacağı şehir gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Güney Kore’de araç kiralamanın fiyatı günlük 66 dolar, haftalık 460 dolardır.

Güney Kore'de Araba Üretiliyor Mu?

Güney Kore’nin otomobil endüstrisi dünyada 5. en büyük otomobil üreten endüstridir. Güney Kore’de araç üretim sektörü toplam ekonominin %13’üne denk gelmekte ve nüfusun %12’si bu alanda istihdam edilmektedir. Güney Kore yapmış olduğu yatırımlar sayesinde bugün ülkeye ait birçok dünyaca bilinen ve kullanılan markaya sahiptir.

En bilinen Güney Kore otomobil markaları Hyundai, Kia ve Ssangyong’tur. Otomobil sektörü Güney Kore’de diğer endüstriyel sektörler ile beraber çalışmaktadır. Metal, demir, çelik, cam gibi diğer sektörler otomotiv sektörüyle birlikte büyüyerek Güney Kore ekonomisi için ciddi katkılarda bulunmaktadır.

Güney Kore Araba Markaları Hangileridir?

Güney Kore Araba Markaları Hangileridir?
Güney Kore Araba Markaları Hangileridir?

Güney Kore otomobil markaları aşağıda listelenmiştir.

  • Hyundai
  • Kia
  • Ssangyong

Güney Kore’nin sahip olduğu markaların bilinirliği oldukça yüksektir. Yurt dışına ihraç edilen Güney Kore markaları her geçen gün daha fazla talep edilmektedir.

Kore Cumhuriyeti'nde Trafik Kuralları Nasıldır?

Kore Cumhuriyeti’nde taşıt kullanma yaşı otomobiller için minimum 18, motosikletler için 16’dır. Kore’de hız sınırı normal yollarda 60 km/s, 5 şeritten fazla olan yollarda 80 km/s, otoyollarda 30-90 km/s, 4 şeritli otobanlarda 50-100 km/s, 2 şeritli otobanlarda 48-80 km/s’tir.

Güney Kore’de emniyet kemeri takmak araçta bulunan tüm yolcular için zorunludur. Emniyet kemeri takmayanlara 23 dolar cezai işlem uygulanmaktadır. Güney Kore’de araç kullanırken telefon kullanmak ‘eller serbest’ mod olmadığı takdirde yasaktır. Güney Kore’de trafik ihlallerinin kontrolü için puanlama sistemi kullanılmaktadır. Koreli sürücüler her yaptıkları trafik ihlalinden sonra belirli bir cezai puan alır ve bu puan belirlenen limiti aştıktan sonra sürücünün ehliyetine el konur.

Kore'de Trafik Akış Yönü Nedir?

Güney Kore’de trafik sağ taraftan akmaktadır.

Türk Ehliyeti ile Güney Kore'de Araba Kullanılabilir Mi?

Türk ehliyeti ile Güney Kore’de araba kullanmak mümkün değildir.

Güney Kore’de hiçbir yabancıya sadece kendi devletlerinden aldıkları sürücü belgeleri ile araç kullanma izni verilmez. Güney Kore’de araç kullanmak isteyen yabancıların sahip oldukları ehliyetleriyle birlikte Yabancı Sürücü Belgesi alma prosedürünü uygulamaları gerekmektedir.

Güney Kore’de yabancı ehliyet değişimi yapmak isteyenler sağlık taramasından ve yazılı bir sınavdan geçmek zorundadır. Yapılan testlerin ardından Güney Kore yabancı sürücü belgesine başvuru yapanların belgeleri incelendikten sonra başvuru sahiplerine Kore sürücü belgesi verilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: