Güney Kore Sağlık Sistemi

Güney Kore Sağlık Sistemi ve Kore'de Tedavi Yöntemleri

Güney Kore dünyanın en iyi sağlık sistemlerinden birine sahiptir. Güney Kore’de Sağlık Bakanlığına bağlı olarak çalışan sağlık hizmetleri kapsamındaki hastanelerin çoğu özel sektöre aittir.

Güney Kore hükümeti hem kamu hem de özel hastanelerin sistemlerini güncel tutmaya yönelik politikalara ağırlık vermiştir. Güney Kore’nin medikal turistler için çekici olmasının en önemli nedenlerinden biri sağlık politikaları olmuştur. Güney Kore sağlık turizmini geliştirmek ve ülkede tedavi olmak isteyen kişilerin vize işlemlerini kolaylaştırmak adına Güney Kore medikal vizesi vermektedir.

Kore’de medikal turizm, her yıl güçlenerek büyümeye devam eden bir endüstridir. Sağlık turizminin popülerleşmeye başladığı ilk yıllarda Güney Kore yalnızca omurga sorunları için tercih edilen bir yer olmuştur. Güney Kore şu anda diş sorunları, organ nakli, kanser tedavisi için ideal bir yer olarak ortaya çıkmaktadır.

İnsanların sağlık turizmi için Güney Kore'yi tercih etmesinin başlıca nedeni, omurga problemlerini tedavi etmektir. Güney Kore’de operasyon planlamasının nispeten kısa bir zaman alması ve diş cerrahisi ve plastik cerrahinin uygun fiyatlı olması sağlık turizmi için Güney Kore’nin tercih edilme sebepleri arasındadır. Güney Kore sağlık turizmi cia.gov verilerine göre 2021 dünya sıralamasında 14. sırada yer almıştır.

Kore'nin Sağlık Politikası Nasıldır?

Güney Kore'nin Ulusal Sağlık Sigortası (NHI) son derece kalitelidir ve Kore'de altı aydan daha uzun süre yaşayan tüm sakinlerin sağlık sigortası için kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Güney Kore'de sağlık hizmetleri evrenseldir ve devlet sübvansiyonları, dış katkılar ve tütün ek ücretlerinin kombinasyonu ile finanse edilmektedir. Güney Kore’de sağlık turizmini geliştirmek ve ülkede tedavi olmak isteyen kişilerin vize işlemlerini kolaylaştırmak adına Güney Kore medikal vizesi vermektedir. Güney Kore’de hastaneler ve klinikler modern ve verimlidir ve batı ve doğu tarzında çeşitli tedavi seçenekleri sunmaktadır.

Geçmişte, yabancı sakinlerin Güney Kore Ulusal Sağlık Sigortası (NHI) planına kayıt olmaları zorunlu olmasa da sağlık sistemini kullanan ve ardından ödeme yapmaktan vazgeçen çok sayıda yabancı örneğinden sonra, hükümet 6 ay yaşadıktan sonra Güney Kore'deki herkesin sağlık sigortasına kayıt olmasını zorunlu kılmıştır.

Güney Kore Ulusal Sağlık Sigortası programı ile kişiler kendi sağlık hizmeti sağlayıcısını ve tesisini seçme özgürlüğüne sahip olmuştur. Güney Kore’de hükümetin hem kamu hem de özel hastanelerin sistemlerini güncel tutmasını sağlamaya yönelik politika izlemektedir. Güney Kore’nin güncel sağlık sistemi politikası ülkenin sağlık turizmi açısından tercih edilme sebepleri arasındadır.

Kore Sağlık Sistemi Modeli Nasıldır?

Kore Sağlık Sistemi Modeli Nasıldır?
Kore Sağlık Sistemi Modeli Nasıldır?

Güney Kore sağlık sistemi Sağlık ve Refah Bakanlığı tarafından yürütülmekte olup tüm vatandaşlar için ücretsizdir. Güney Kore sağlık sistemi, nüfusun %97'sini kapsayan bir Ulusal Sağlık Sigortası Programı tarafından finanse edilmektedir.

Güney Kore'deki hastanelerin büyük çoğunluğu özel sektöre aittir. Güney Kore’de devlet yalnızca düzenleyici prosedürlerin yerine getirilmesini sağlamakla görevlidir. Kore devletinin ilaç tedavisi ile ilgili uygulamalarına Koryo tıbbı örnek verilebilir. Koryo tıbbı Kuzey Kore'de kullanılan ve Kuzey Kore hükümeti tarafından desteklenen geleneksel bir ilaç türüdür. Ticari olarak satılan Koryo ilaçlarının örnekleri Kuzey Kore'ye gelen Çinli turistler arasında popüler olan Kumdang-2 ve Royal Blood- Fresh'dir .

En İyi Güney Kore Hastaneleri Hangileridir?

En İyi Güney Kore Hastaneleri Hangileridir?
En İyi Güney Kore Hastaneleri Hangileridir?

En iyi Güney Kore hastaneleri aşağıda listelenmiştir.

 • Wooridul Omurga Hastanesi
 • Samsung Tıp Merkezi
 • Yonsei Üniversitesi Sağlık Sistemi
 • Asan Hastanesi
 • Yonsei Kıdem Hastanesi
 • Seul Ulusal Üniversite Hastanesi
 • Kore Katolik Üniversitesi St.
 • Pusan ​​Ulusal Üniversite Hastanesi
 • Yeungnam Üniversitesi Tıp Merkezi
 • Kyung Hee Üniversitesi Tıp Merkezi

Kore Toplumunun Sağlık Hizmetlerine Erişimi Nasıldır?

Kore kamu sağlık hizmetleri, bireyin ihtiyaçlarına ve aldıkları tedaviye bağlı olarak tıbbi masrafların %50-80'ini karşılar. Kore kamu sağlık hizmetlerine; tıbbi muayeneler, genel prosedürler, kaza kapsamı ve reçeteli ilaçlar dahildir. NHI ayrıca, bir çalışanın işte yaralanması veya işsizlik durumunda da masrafları karşılamaktadır.

Kore vatandaşları kamu sağlık sistemini kullanmak için ödeme yapmalıdır. Kore kamu sağlık hizmetleri ortalama olarak ayda 100 USD civarındadır. Kore’de şehir merkezleri dışından sağlık kuruluşlarına erişim sağlanmaktadır. Kore 1000 kişiye 9,56 yatak oranıyla OECD'nin en büyük ikinci hastane yatağı sayısına sahip ülke olmaktadır.

Güney Kore Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Güney Kore Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Güney Kore Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Güney Kore’de tedavi yöntemleri geleneksel ve modern olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Akupunktur, Yakı ve Kampo Kore geleneksel tıp yöntemleri olarak sıralanmaktadır. Akupunktur vücudun belirli basınç noktalarına sokularak kanı çekmek veya vücuttaki belirli noktaları uyarmak için kullanılmaktadır.

Yakı, vücuda bir çubuk veya yanan külah ile ısı uygulama tekniğidir. Kampo bitki bazlı bir ilaç sistemi olup hipertansiyon, gastrointestinal inflamasyon ve kalp yetmezliği dahil olmak üzere çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır.

1953 Kore Savaşı'nın sona ermesinden sonra, Güney Kore tıbbi altyapısı ve sağlık sistemini geliştirmeye yönelmiştir. Kore'ye yardımcı olmak için, Minnesota Üniversitesi ve Seul Ulusal Üniversitesi, 1955'ten 1961'e kadar Minnesota Projesini başlatmıştır.

2000 yılında, Ulusal Sağlık Sigortası Servisi tüm sağlık sigortalarını tek bir ulusal sağlık sigortasında birleştirmek için kurulmuştur. 2006 yılı itibariyle, Güney Kore'nin toplam nüfusunun yaklaşık %96,3'ü Ulusal Sağlık Sigortası Programı kapsamındayken nüfusun geri kalan %3,7'si Tıbbi Yardım Programı kapsamındadır.

Güney Kore kolorektal kanserde %72.8 oranı ile OECD’nin en yüksek sağkalım oranına sahiptir. Kore her 100 hastanede hasta başına 30 günlük taburcu olma süresi, hastane içi hemorajik inme mortalitesi ve 13,7 ölümle OECD'nin en iyi üçüncü ülkesi olmuştur. Kore’nin 13,7 olan ölüm oranı ABD'nin 22,3 ölüm oranının neredeyse yarısı kadar olmuştur. Kore İskemik inme için, Avustralya'nın 9.4 ve Kanada'nın 9.7 ölümünün neredeyse üçte biri olan 3.4 ölümle ikinci sırada yer almıştır. Kore hastaneleri OECD'de kişi başına düşen MRI birimleri için 4. ve kişi başına BT tarayıcıları için 6. sırada yer almaktadır.

Güney Kore'de Tedavi Olunabilecek Hastalıklar Hangileridir?

Güney Kore’de tedavi olabilecek hastalıklar aşağıda listelenmiştir.

 • Meme büyütme
 • Yüz germe
 • Kalp Baypas
 • Kalp kapakçığı değişimi
 • Kalça protezi
 • Diz protezi
 • Rinoplasti
 • Lomber Spinal Füzyon

Kore'de Kanser Tedavisi Nasıldır?

Kore’de uygulanan kanser tedavisindeki yüksek hayatta kalma oranları tıbbi teknolojideki ilerlemeler, tarama ve teşhis kampanyalarındaki hükümet çabaları Kore’nin kanser tedavisindeki başarılarını desteklemektedir.

Kore, proton ışınlı radyoterapiyi kanıtlama ve kullanma konusunda dünya çapında 1 numaradır. Kore’de uygulanan Proton tedavisi, tümörlerin içindeki DNA'yı yok etmek için siklotron tarafından hızlandırılan hidron iyonlarını kullanır. Kore'deki Ulusal Kanser Merkezi'nde uygulanan proton tedavisi, en ünlü kanser tedavi tekniklerinden biridir.

Güney Kore, kanser tedavilerini ve organ nakillerini diğer gelişmiş ülkelerden daha düşük ücretler karşılığında yapmaktadır. Araştırmalar, Güney Kore'de en üst düzey sağlık hizmetlerinden yararlanan ABD'li bir hastanın, Amerika’da gerçekleştireceği aynı tıbbi prosedürün fiyatının %30 ila %80'i arasında tasarruf sağladığını göstermektedir.

Kore’de Kanser tedavisinin başarılı olduğu hastaneler; Samsung Tıp Merkezi, Seul Ulusal Üniversite Hastanesi, Asan Tıp Merkezi’dir.

Güney Kore'de Estetik Tedavisi Nasıldır?

Güney Kore, dünyanın plastik cerrahi başkenti olarak bilinmektedir. Güney Kore Ulusal Vergi Dairesinin 2014 verilerine göre, ülke 600'den fazla kliniğe ev sahipliği yapmaktadır. Güney Kore'nin plastik cerrahi kliniklerinin yarısından fazlası Seul'de ve bunların yüzde 74,8'i lüks Gangnam semtinde bulunmaktadır.

Uluslararası Plastik Cerrahi Derneği, 2015 yılında Güney Kore'de yapılan araştırmada 445.140'tan fazla estetik cerrahi prosedürünün gerçekleştirildiğini ve bunun dünya toplamının %4,6'sını temsil ettiğini açıklamıştır. Estetik alanındaki başarısı Güney Kore’yi ABD, Brezilya ve Meksika'nın ardından dünyada en fazla cerrahi prosedür uygulanan ülkeler arasında dördüncü sıraya yerleştirmiştir.

Güney Kore’de popüler olarak yapılan estetik tedaviler; rinoplasti, blefaroplasti, meme büyütme ameliyatı, burun estetiği, elmacık kemiği estetiği ve yüz şekillendirme olarak sıralanmaktadır. Blefaroplasti göz kapağı ameliyatı işlemi olup rinoplasti, yüz yağ grefti ve kemik şekillendirme işlemidir.

Kore'de Ortalama Tedavi Masrafları Ne Kadardır?

Güney Kore’de ortalama tedavi masrafları tedaviye göre değişim göstermektedir. Güney Kore’de kanser tedavisi ücreti 1 yıl için 6.444 dolardır. Güney Kore’de diş tedavisi ücreti 100 dolar, rhinoplasty ücreti 4.500 dolardır.

Kore Sağlık Turizminin Ülke Ekonomisine Katkısı Nasıldır?

Kore Sağlık Turizminin Ülke Ekonomisine Katkısı Nasıldır?
Kore Sağlık Turizminin Ülke Ekonomisine Katkısı Nasıldır?

Kore sağlık turizmi dünya çapında popüler olmakla birlikte ülkeye büyük ekonomik katkılar sağlamaktadır. Ülkedeki sağlık hizmetlerinin kalitesi ve devletin bu alandaki politikaları ile Güney Kore sağlık turizmi gelişmiştir. Güney Kore dünya sağlık turizmi sıralamasında 14. sırada yer almaktadır.

2015 yılında, Güney Kore sağlık hizmetlerine erişim açısından OECD'de ilk sırada yer almıştır. Güney Kore, 2021 yılında Bloomberg tarafından en verimli ikinci sağlık sistemi olarak derecelendirilmiştir. Devlet, Güney Kore'de turizm sektörü gelişimine katkı sağlamak amacıyla ülkeye 6 ay geçerli medikal turizm vizesi uygulaması başlatmıştır.

Güney Kore'ye medikal turizm için gelen turistler 188 farklı ülkeden gelmektedir. 2012 yılında, Güney Kore yaklaşık 160.000 medikal turist ağırlamıştır. Çinli medikal turistler, Güney Kore'deki tüm medikal turistlerin yaklaşık %20'sini temsil etmektedir. Moğollar Güney Korede’ki tüm medikal turistlerin yaklaşık %5'ini; Amerikalılar, Japonlar ve Rusya, tüm medikal turistlerin sırasıyla %9, %12 ve %10'unu temsil etmektedir.

Yabancı Vatandaşlar Güney Kore'de Tedavi Olabilir Mi?

Evet, yabancı ülke vatandaşları Güney Kore’de tedavi olabilmektedir. Yabancı ülke vatandaşlarının milletlerine ve tedavi sürelerine bağlı olarak Kore'de tedavi olmak için vize almaları gerekmektedir.

T.C. vatandaşlarının Güney Kore için kısa süreli vize muafiyetinin bulunması nedeniyle 90 günden kısa sürecek tedavilerinde Kore medikal vizesi almaları gerekmemektedir ancak 90 günden uzun süren tedavilerde uzun süreli Güney Kore medikal vize almaları gerekmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den Güney Kore'ye 90 günden fazla sürecek bir tedavi için gidecek kişilere medikal vizesi başvuru işlemlerinde danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: