Amerika İstanbul Başkonsolosluğu

Amerika Başkonsolosluğu İstanbul Bilgileri

İstanbul'da bulunan ABD Başkonsolosluğu, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin temsilcisi olarak, Amerika ve Türk hükümeti ile halkları arasındaki ilişkileri geliştirmek için görev yapmaktadır. Başkonsolosluk, Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkilerini ve aktif bir kamu diplomasisi programını yürütmekte, Amerikan vatandaşlarına konsolosluk hizmetleri sunmakta, Amerika Birleşik Devletleri'ni ziyaret etmek isteyen veya göç etmeye hak kazanan Türkiye ve diğer ülke vatandaşlarına vize hizmetleri vermekte, ticaret ve yatırımı teşvik etmektedir. Amerika Başkonsolosluğu ayrıca Türkiye'de yaşayan, çalışan veya Türkiye'yi ziyaret eden Amerika vatandaşlarına ve Amerika kuruluşlarına yardım sağlamaktadır.

Türkiye ABD Başkonsolosu Kimdir?

Türkiye ABD Başkonsolosu, Julie A. Eadeh’dir. Julie A. Eadeh başkonsolosluk görevini 2022 yılı Kasım ayından beri üstlenmiştir.

İstanbul Amerikan Konsolosluğu Adres ve İletişim Bilgileri

İstanbul Amerikan Konsolosluğu Adres ve İletişim Bilgileri
İstanbul Amerikan Konsolosluğu Adres ve İletişim Bilgileri

İstanbul Amerikan Konsolosluğu; İstinye Mahallesi, Üç Şehitler Sokak, No: 2, İstinye, 34460 İstanbul adresinde yer almaktadır. Başkonsolosluğun telefon numarası +90 212 335 90 00 ve e-posta adresi Webmaster:istanbul-webmaster@state.gov’dur.

ABD Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

ABD Başkonsolosluğu konsolosluk bölümü iş günlerinde 08:00-16:30 saatleri arasında açıktır. Konsolosluk bölümlerine 24 saat boyunca +90 212 335 9000 numaralı telefon aracılığıyla ulaşılabilir.

ABD İstanbul Başkonsolosluğu Bünyesinde Hangi Birimler Bulunur?

ABD İstanbul Başkonsolosluğu bünyesindeki birimler aşağıdaki gibidir.

  • Konsolosluk birimi
  • İnsan kaynakları birimi
  • Halkla ilişkiler birimi

Amerika İstanbul Konsolosluğu Vize Hizmetleri Nelerdir?

İstanbul Başkonsolosluğu konsolosluk birimi, Türkiye'den yapılacak göçmen olmayan (turistik, öğrenci, ticari, medikal) vize başvuruları ve Amerikan vatandaşlık işlemlerinde hizmet vermekle yetkilidir. Başkonsolosluk bünyesinde Amerika göçmen vizesi birimi bulunmamaktadır.

İstanbul ve çevresinden Amerika göçmenlik başvurusu yapacak kişilerin, ABD Ankara Büyükelçiliği konsolosluk birimine şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir.

İstanbul'dan Amerika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul’dan Amerika vize başvurusu için ilk olarak online vize formu olan DS-160 formunu doldurmalı, sonrasında vize ücretini ödemeli ve Başkonsolosluktan online olarak vize randevusu almalısınız.

Gerekli vize evraklarınızı hazırladıktan sonra randevuya şahsen gitmeli, belgelerinizi beyan etmeli, dijital parmak izi kaydınızı vermeli ve vize mülakatına katılmalısınız. Amerika vize randevusu alma işlemi esnasında, belirli başvuru sahipleri için parmak izi kaydı ve mülakat muafiyeti tanınabilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye'deki Diğer Temsilcilikleri

İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği dışında Türkiye'de bulunan ABD dış temsilcilikleri aşağıda listelenmiştir.

  • Amerika Adana Konsolosluğu
  • Amerika İzmir Konsolosluğu
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: