Amerika'ya Gitmek için Gerekenler

2023'te Amerika'ya Gitmek için Gerekenler ve Giriş Prosedürü

Türkiye'den Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmek için ABD yasaları, uluslararası yolculuk kuralları ve güncel Covid-19 önlemleri kapsamında çeşitli belgelere gerek duyulmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri'ne giriş yapacak tüm yabancılar, ABD Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) görevlilerinin denetimine tabidir. ABD'ye yasal olarak giriş izni isteyen kişiler, ülkeye kabul edilebilirliklerini CBP görevlisini tatmin edecek şekilde kanıtlamalıdır. Sınır denetimi kapsamında, ABD'ye giriş yapmak için CBP memuruna gerekli tüm belgeleri beyan etmeniz ve sorulan sorulara eksiksiz cevap vermeniz beklenir.

Amerika'ya giriş prosedürleriyle ilgili güncel bilgiler ABD Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Bürosu resmi web sitesi travel.state.gov ve Amerika Büyükelçiliği web sitesi tr.usembassy.gov adreslerinde düzenli olarak yayınlanmaktadır.

ABD Seyahatlerinde COVID-19 Önlemleri Sürüyor Mu?

ABD Büyükelçiliği resmi web sitesinde 7 Aralık 2022 tarihinde yayınlanan duyuruya göre ABD'ye girişlerde negatif test zorunluluğu kaldırılmış, ancak aşı zorunluluğu devam etmektedir.

Göçmen olmayan ve Amerika Birleşik Devletleri'ne hava yoluyla girmek isteyen yabancı uyruklu kişilerin, yabancı bir ülkeden Amerika Birleşik Devletleri'ne uçağa binmeden önce, Amerika'ya girişte aşı zorunluluğu kapsamında COVID-19'a karşı tam aşılı olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir.

Amerika'ya Girişte Sunulması Gereken Belgeler Nelerdir?

T.C. vatandaşlarının Amerika Birleşik Devletleri sınır kontrolünde sunması gereken evraklar ve bilgiler aşağıda verilmiştir.

  • Geçerli bir T.C. pasaportu
  • Amerika vizesi
  • Vize türüne göre ilgili USCIS formu
  • Özel güvenlik bilgileri (APIS)
  • Yurt dışı çıkış pulu

Geçerli Pasaport

Başvuru sahibine ait, son 10 yılda alınmış ve Amerika seyahatinin bitişinden sonra en az 6 ay daha geçerli olan bir pasaportun, Amerika vize başvuruları için sunulması zorunludur.

T.C. pasaportunuzu, e-devlet üzerinden randevu alarak il veya ilçe nüfus müdürlükleri üzerinden alabilirsiniz. Yeni düzenlemeler doğrultusunda çocukların, ebeveynlerinin pasaportlarına kayıtlı olarak seyahat etmeleri mümkün olmadığından, çocuklarınız için de pasaport alarak vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

İsim değişikliği durumunda pasaportunuzu yenilemeli veya değişikliği gösteren boşanma ilanı ya da evlilik cüzdanı gibi resmi belgeyi seyahat esnasında görevliye sunmanız gerekmektedir.nden başvuru yapılarak alınabilir.

Yeni yapılan düzenlemelere göre çocuklar ebeveynlerinin pasaportuna kaydedilerek yolculuk yapamıyor. Çocuklarınızın da kendilerine ait pasaportlarının olması ve çocuklarınız için de vize başvurusu yapılması gereklidir. ABD vizesi için pasaport hasarsız olarak beyan edilmelidir.

Amerika Birleşik Devletleri Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri vizesi, ABD vize rejimine göre pasaport türü fark etmeksizin tüm T.C. vatandaşlarının, Amerika'ya yapacakları ziyaretlerde alması gereken zorunlu bir seyahat iznidir.

Amerika'ya turistik gezi, iş seyahati, aile ziyareti, evlilik, eğitim, değişim programına katılım, geçici çalışma ve transit geçiş amaçlarıyla yapılacak her türlü seyahat için ABD göçmen olmayan vize alınması gerekmektedir. Türkiye'de Amerika vize başvurularının kabulü ve değerlendirilmesi Ankara'daki Amerika Büyükelçiliği ve İstanbul'daki Amerika Başkonsolosluğu yetkisindedir.

Vize Türüne Göre İlgili USCIS Formu

Belirli Amerika göçmen olmayan vize türleri için başvuru sürecinin ilk aşamasında ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik İdaresi (USCIS)'ten vize kategorisine uygunluk belgesi alınmaktadır. Vize görüşmesinde beyan edilen bu belgenin, Amerika'ya girişte sınır pasaport görevlisine de ibraz edilmesi gerekmektedir.

ABD'ye girişte USCIS formu sunulması gereken vize türleri ve ilgili form adları aşağıda verilmiştir.

  • Amerika öğrenci vizesi, I-20 formu
  • Amerika mesleki eğitim vizesi, I-20 formu
  • Amerika değişim programı vizesi, DS-2019 formu
  • Amerika geçici çalışma vizesi türleri, I-129 formu

Özel Güvenlik Bilgileri (APIS)

Yurt dışına seyahat edecek kişilerden, API ya da APIS olarak adlandırılan özel güvenlik bilgileri talep edilmektedir. Bu bilgiler uçağa binmeden önce bilet aldığınız hava yolu şirketi tarafından alınır; check-in işlemleri esnasında kontuarda vakit kaybetmemek veya kontuar dışındaki check-in seçeneklerinden yararlanmak için, özel güvenlik bilgilerinizi bilet rezervasyonu sırasında vermeniz gereklidir.

APIS olarak bilinen özel güvenlik bilgileri arasında; pasaportta yer aldığı şekliyle kişinin adı ve soyadı, doğum tarihi, cinsiyet, vatandaşlığı, pasaport numarası, pasaport geçerlilik tarihi, pasaportun verildiği ülke ve ikamet edilen ülke bilgileri bulunmalıdır. ABD seyahatleri için ayrıca ilk gece konaklanacak yerin adresi, varsa Green Card numarası ve varsa doğrulama numarası (redress number) bilgileri talep edilmektedir.

Yurt Dışı Çıkış Pulu

Yurt dışı çıkış pulu, bir Türk pasaportu ile Amerika'ya seyahat edecek olan kişiler tarafından, havalimanlarından veya bankalardan alınmalıdır. 2023 yılı için pul harç bedeli 150 TL olarak belirlenmiştir. ABD seyahatleri için giriş-çıkış damgaları için pasaportunuzda boş bir sayfanın bulunması zorunludur.

Sık Sorulan Sorular

Ameriya’ya giriş ile danışmanlarımıza sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Amerika'ya Gitmeden Önce Sağlık Sigortası Yaptırmalı Mıyım?

Amerika’ya gitmeden önce sağlık sigortası yaptırmak zorunlu değildir.

Zorunlu olmamasına rağmen, ABD seyahati esnasında doğabilecek sağlık sorunları veya meydana gelebilecek kazalara önlem olarak, Amerika seyahat sağlık sigortası yaptırmanızı tavsiye ederiz.

ABD I-94 Formu Nedir?

ABD I-94 formu, diğer adıyla Giriş-Çıkış Kayıt Kartı, Amerika vatandaşı veya kalıcı ikametgah sahibi olmayan kişilerin ABD'ye geliş ve gidişlerini takip etmek amacıyla ABD Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) birimi tarafından düzenlenen elektronik bir belgedir.

I-94 formu kişilerin Amerika sınırlarında yasal ziyaretçi olarak bulunduklarına dair kayıt oluşturur. Formda kişinin giriş kayıt numarası, sahip olduğu vize türü, ABD'ye giriş tarihi ve izin verilen kalış süresi bilgileri yer alır. Öğrenci ve çalışma gibi vize türleri için kalış süresi verilirken, ziyaretçi vizelerinde ise kişinin Amerika'dan ayrılması gereken tarih net olarak yazılır. Bu tarihte veya daha öncesinde ABD’den ayrılmamış kişilerin, ABD vize ihlali yaptığı kabul edilir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: