Litvanya Çalışma İzni

Litvanya Çalışma İzni Nedir, Nasıl Alınır?

Litvanya çalışma izni, Litvanya vatandaşı olmayan yabancı uyruklu kişilerin Litvanya’da çalışmak için elde etmesi gereken izin türüdür.

Litvanya’da çalışma izni farklı şekillerde alınabilmektedir. Yasal olarak Litvanya’da çalışmaya niyeti olan yabancı uyruklu bir vatandaşın çalışma izni ve ulusal D tipi vize edinmesi gerekmektedir.

Litvanya’da çalışmak isteyen kişinin, öncelikle Litvanya’da bir şirketten iş teklifi alması gerekmektedir. Litvanya’da bir şirketten iş teklifi alan yabancı uyruklu vatandaşlar Litvanya Cumhuriyeti’nde çalışma izni ve ulusal D tipi vize için başvuruda bulunmaktadır.

Litvanya’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Litvanya’da çalışma izni için başvurmadan önce, Litvanya İstihdam Bürosu’nun Litvanya şirketinde açık pozisyonu en az 5 iş günü önceden belirtmesi gerekmektedir.

Litvanya şirketinde işverenin şartlarını karşılayan Litvanya vatandaşları ve Litvanya’da daimi oturma izni olan vatandaşlar, açık pozisyon için 5 iş günü içinde başvuru yapma hakkına sahip olurlar. Litvanya şirketindeki işveren açık pozisyon için şartları sağlayan bir aday bulunamaması durumunda yabancı uyruklu vatandaş, çalışma izni için gerekli belgeleri talep edebilir. Litvanya’da çalışma izni almak isteyen T.C. vatandaşları başvurularını Ankara’daki Litvanya Büyükelçiliği’nden ve Bursa, Trabzon, Antalya, Ankara, İstanbul, Gaziantep ve İzmir’de bulunan Litvanya vize başvuru merkezleri üzerinden yapabilmektedir.

Litvanya Çalışma İzni için Hangi Evraklar Gereklidir?

Litvanya’da çalışmak isteyen yabancı uyruklu vatandaş için gerekli belgeler aşağıda belirtilmektedir.

 • Litvanya arabuluculuk mektubu: Litvanya vizesi başvurusunda bulunmak için, başvuru sahibinin ziyaret edeceği kişi veya kendisini davet eden Litvanya Cumhuriyeti’nde yerleşik bir kurum, kuruluş veya işletme tarafından düzenlenen arabuluculuk mektubunun sunulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Litvanya Cumhuriyeti vizesi başvurusunda başvuru merkezine teslim edilen pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve seyahat süresinin tamamı için geçerliliğini koruması gerekmektedir. Litvanya vizesi başvurusunda bulunurken pasaportun orijinali ve geçmişte alınan vize ve kişisel bilgilerin yer aldığı pasaport sayfasının fotokopisi istenmektedir.
 • Litvanya vize başvuru formu: Litvanya Cumhuriyeti vize başvuru formunun çıktısının alınması ve eksiksiz olarak doldurularak imzalanması gerekmektedir.
 • Litvanya finansal yeterlilik delili: Litvanya’yı ziyaret edecek vatandaşlardan banka hesap kaydına ait son 3 aylık özet, maaş bordrosu gibi düzenli geliri ispatlayan belgeler istenmektedir. Finansal yeterliliği kanıtlayan belgenin, vize başvurusundan en fazla 1 hafta önce alınması gerekmektedir.
 • Litvanya ulaşım ve barınma kanıtı: Litvanya vizesi başvurularında, ulaşım sağlanacak uçağa ya da ulaşım aracına ait seyahat ve rotasyon bilgilerinin ve Litvanya‘da ikamet edilecek yere ait rezervasyon bilgilerinin başvuru dosyasında belirtilmesi gereklidir.
 • Litvanya seyahat sağlık sigortası poliçesi: Litvanya vize başvurusunda bulunacak vatandaşın sağlık sigorta poliçesinin; Litvanya seyahat tarihlerinin tamamını kapsaması, bütün Schengen ülkelerinde geçerli olması ve en az 30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir.
 • Litvanya vize ücreti makbuzu: Litvanya’ya seyahat etmek için vize başvurusu yapan vatandaşların, vize başvuru ücretinin ödendiğine dair dekont ya da makbuz gibi belgeleri başvuru dosyasına eklemesi gereklidir.
 • Biyometrik fotoğraf: En fazla son 3 ay içerisinde çekilmiş, 2 adet, arka fonu beyaz, renkli, 35 mm genişlik 45 mm uzunluk ölçülerinde biyometrik fotoğrafın Litvanya vizesi başvuru dosyasında bulunması gereklidir.
 • Litvanya iş sözleşmesi: Davet eden kurum tarafından imzalanmış olmalıdır.

Litvanya’de Çalışmak için Alınabilecek Vizeler Hangileridir?

Litvanya’da çalışmak için elde edilmesi gereken vize ulusal D tipi vizesidir. Ulusal D tipi vize 90 günden fazla konaklama izni sağlamaktadır.

Ulusal D tipi vize için çalışma izni alınmış olmalıdır. Litvanya çalışma vizesi için gereken başvuru ücreti 120 Euro’dur ve ek hizmet ücretleri ile birlikte 130-140 Euro aralığına çıkabilmektedir.

Litvanya Öğrenci Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Litvanya’da öğrenim gören veya araştırma programlarına katılan öğrencilere eğitim vizesi verilmektedir. Litvanya’da öğrenim gören birinin çalışma iznine sahip olabilmesi için 1 yıl eğitim görmesi gerekmektedir.

Litvanya’da 1 yıl eğitim süresini dolduran bir öğrenci okumaya devam ederken aynı zamanda çalışmaya başlayabilir. Litvanya’da öğrenci çalışma izni için ek belgeler, eğitime ilişkin yapılan peşin ödemelerin dökümü ve transkripttir.

Litvanya Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Litvanya’da çalışma izni başvurusu için, işverenin yabancı uyruklu vatandaşa ait; şu anki ve eski iş yerlerini, son 2 yıl boyunca hangi alanda çalıştığı, ne kadar çalıştığı ve iş unvanını içeren bilgi mektubu, diploma, sertifika gibi yabancı uyruklu kişinin vasfını kanıtlayan belgeler ve son iki yıl içinde edindiği iş muhtırası, eski işyerinden sertifika gibi belgeleri bulundurması gerekmektedir.

Litvanya’da çalışma izni almak için gerekli olan belgeler yerel istihdam bürosundan elde edilebilmektedir. Başvuru belgesi, pasaport fotokopisi, ödeme emri fotokopisi ya da çalışma izni makbuzu ile istihdam bürolarına başvuru yapılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Litvanya’da Çalışmak için Kabul Edilen Meslekler Nelerdir?

Litvanya’da en yoğun istihdam sağlık sektöründe bulunmaktadır. Doktorluk, hemşirelik, sağlık personeli, estetisyenlik, eczacılık, kimyagerlik, laborantlık gibi meslekler Litvanya’da en fazla açık pozisyon bulunduran mesleklerdir.

Litvanya’da tekstil ve turizm alanılarına yoğun bir ilgi vardır. Litvanya’da mekatronik ve bilgi teknolojileri sektörünün gelecekte önemli bir yer edineceği tahmin edilmektedir.

Litvanya’da Çalışma Şartları Nasıldır?

Litvanya çalışma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Haftada 5 gün resmi çalışma saati bulunur.
 • Haftalık çalışma süresi 40 saattir.
 • Yemek molaları ücretlendirmeye dahil değildir.
 • Litvanya’da işveren zoruyla günde 8 saatten fazla çalışmak yasaktır.
 • Mesai yapılan her saat için asgari ücret üzerinden ödeme yapılır.

Litvanya’da işverenler çalışanlar için gerekli olan özel üniforma ve araç- gereçleri sağlamaktadır. Haftada 5 gün çalışan kişiler için yıllık izin en az 21 gündür. İzinler çalışma günü olarak sayılmaktadır. Litvanya çalışma saatleri Avrupa ortalamasına yakındır.

Litvanya’da asgari ücret yaşam şartları için oldukça uygundur. Litvanya’da iş imkanları değerlendirilmesi danışman şirket ile yapıldığında daha uygun işler bulunabilmektedir.

Litvanya’da Nasıl İş Bulunur?

Litvanya’da özel istihdam büroları ile iş arayan kişinin vasfına göre uygun işler bulunabilmektedir. Litvanya’da internet siteleri üzerinden iş başvuruları yapılabilmektedir.

Litvanya’da iş başvuruları yapılabilecek başlıca internet siteleri listelenmiştir.

 • https://workinlithuania.lt/homepage/
 • https://www.millionmakers.com/jobs/jobs-in-lithuania/
 • https://invitation.co.ua/lithuania-open-vacancies/
 • https://www.govilnius.lt/relocate-and-live/find-a-job
 • https://uzt.lt/en/

Litvanya’de Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Litvanya’da kaçak işçi çalıştıran işverene işçi başı 868- 896 Euro aralığında para cezası verilmektedir. Kaçak işçi olarak çalıştığı tespit edilen işçilere de para cezası uygulanır ve kaçak işçiler sınır dışı edilir.

Litvanya son dönemde girişimcilere verdiği destek ile dikkat çekmektedir. Girişimcilere oturma izni ve vize kolaylığı sağlamaktadır. Litvanya’da şirket kurmak için zorunlu aşamaları takip etmeyen kişi ağır cezalar ödemektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: