Çalışanlar için Amerika Vizesi

Çalışanlar için Amerika Vizesi: Özel Sektör Personeli ve Memurlar

Çalışanlar için Amerika vize başvuruları, başvuru sahinin özel bir şirkette veya kamu kuruluşunda belirli bir süredir çalışan olduğunu ve ABD seyahati için izinli olacağını kanıtlayan belgeler ile yapılmalıdır.

Çalışanların beyan etmesi gereken Amerika vize belgeleri, başvuru sahibinin sabit bir gelire sahip olduğunu ve vize süresi sonunda kendi ülkesine dönme gerekliliğini değerlendirme amacıyla talep edilir.

Amerika Vizesi İçin Çalışanlardan İstenen Evraklar Nelerdir?

Çalışanlar için diğer standart başvuru ek olarak istenenler aşağıda listelenmiştir.

  • İşyeri izin yazısı
  • Maaş bordroları
  • Şahsi banka hesap özeti
  • Barkodlu SGK işe giriş bildirgesi
  • SGK tescil ve hizmet dökümü
  • Devlet memurları için resmi kurum görev kimlik kartı

İşyeri İzin Yazısı

İşvereninizden görevinizi, izin sürenizi ve dönüşünüzde aynı işyerinde çalışmaya devam edeceğinizi gösteren işveren izin yazısını almalısınız.

Başvuru yapılan ABD dış temsilciliğine hitaben ve şirketin antetli kağıdına yazılan Amerika vizesi için işyeri izin yazısı vize başvurusuna uygun formatta hazırlanmalıdır.

Maaş Bordrosu

Düzenli geliri ispatlamak üzere son 3 aya ait maaş bordrosunun beyan edilmesi gerekir. Maaş bordrolarının işvereninizden doğrudan almanız ve bordroların kaşeli ve imzalı olması gerekmektedir. Devlet memuru iseniz maaş bordronuzu e-devlet üzerinden alabilirsiniz.

SGK Tescil ve Hizmet Dökümü

SGK tescil ve hizmet dökümü, çalışma statüsü fark etmeksizin, sigortalı kişilerin çalışma sürelerini ve prim bilgilerini gösteren belgedir. Özel sektör çalışanlarının 4A, kamu personelinin ise 4C hizmet dökümü belgesini, ABD vize başvurusunda sunması gerekir.

Detaylı döküm şeklinde ve barkodlu olarak hazırlanan tescil ve hizmet dökümleri, e-devlet üzerinden alınabilmektedir. E-devlet SGK işlemleri arasından “SGK Tescil ve Hizmet Dökümü” hizmetine girilerek üst taraftan “Barkodlu Belge Oluştur” butonuna basılarak, belge oluşturulur. Açılan belge indirildikten sonra çıktısı alınabilir.

Barkodlu hizmet dökümü alabileceğiniz ekran görseli aşağıdaki gibidir.

Barkodlu Hizme Dökümü Alma Ekranı
Barkodlu Hizme Dökümü Alma Ekranı

Çalışma Durumuna Göre Başvurulması Gereken Diğer ABD Vizeleri

Çalışma durumuna göre başvurabileceğiniz diğer ABD vize türleri aşağıda verilmiştir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: