Amerika Vizesi için Sabıka Kaydı

Amerika Vizesi için Sabıka Kaydı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Adli sicil kaydı, tüm Amerika göçmenlik vizesi (aile birleşimi, çalışma, green card vb.) başvurularında sunulması gereken bir belgedir.

Adli sicil kaydı, bir ülkenin polis makamı tarafından düzenlenen ve kişi için o ülkede herhangi bir cezai mahkumiyet kararı verilip verilmediğini gösterir. Türkiye'den alınan sabıka kaydı, “Arşiv Kayıtlı Adli Sicil Kaydı” olarak bilinir ve 12 ay için geçerlidir. ABD vize politikasına göre, 16 yaşında veya daha büyük olan tüm vize başvuru sahiplerinin adli sicil kaydı sunmaları gerekmektedir. Türkiye'den alınan sabıka kaydı, “Arşiv Kayıtlı Adli Sicil Kaydı” olarak bilinir ve 12 ay için geçerlidir.

Adli Sicil Kaydı İstenen Amerika Vizeleri

Aşağıda verilen Amerika göçmen vizeleri için adli sicil kaydı almanız gerekmektedir.

  • Amerika işveren sponsorlu çalışma vizesi
  • Amerika aile birleşimi vizesi
  • Amerika nişanlılık vizesi
  • Amerika yeşil kart çekilişi

Amerika Vizesi İçin Kimlerden Adli Sicil Kaydı İstenir?

Amerika vizesi için aşağıdaki listede verilen kişilerden adli sicil kaydı istenir.

  • Vatandaşı olduğu ülkede 6 aydan uzun süredir yaşayan 16 yaşında veya daha büyük kişiler
  • Vatandaşı olduğu ülke dışındaki farklı bir ülkede 12 aydan uzun süredir yaşayan 16 yaşında veya daha büyük kişiler
  • Yaş fark etmeksizin herhangi bir nedenle tutuklanan kişiler

ABD Vizesi İçin Sabıka Kaydı Alma İşlemi

ABD vizesi için sabıka kaydı e-devlet üzerinden alınabilmektedir ve barkodlu olması gerekir.

Adli sicil kaydı talep edilirken, hem mevcut hem de arşivlenmiş kayıtların gösterilmesini özellikle talep etmelisiniz. Arşiv kayıtlı adli sicil belgesinde, hükümlü olarak cezanızı tamamladıktan sonra serbest bırakılmış veya aftan yararlanmış olsanız bile sabıka kaydınızın varlığı gösterilmektedir.

Örnek adli sicil kaydı belgesi aşağıda verilmiştir.

Amerika Vizesi için Örnek Sabıka Kaydı
Amerika Vizesi için Örnek Sabıka Kaydı

Amerika Vizesi İçin Sabıka Kaydı Yurtdışından Alınabilir Mi?

Amerika vizesi için sabıka kaydı, Türkiye dışında yaşıyorsanız Türkiye’deki emniyet müdürlükleri üzerinden alınmaz.

Yurt dışında bulunuyorsanız e-devlet üzerinden sabıka kaydı belgesini düzenleyebilir veya başka ülkeden Amerika vizesi için sabıka kaydı almak için ikamet ettiğiniz ülkedeki en yakın Türk Konsolosluğu üzerinden talep oluşturabilirsiniz. Elçiliğe sunduğunuz talebinizi imzalamalı ve kimliğinizi bir fotokopisi ile sunmalısınız.

Hangi Suçlar Amerika Vizesi Almaya Engel Olabilir?

Amerika vizesi almaya; yabancı uyruklu kişinin işlediği ahlaka karşı ve yasaklanmış ve kontrole tabi (uyuşturucu) madde kaynaklı suçlar engel olabilmektedir.

Başvuru sahibinin veya eşi ya da çocuklarının yasaklanmış ve kontrole tabi maddelerin kaçakçılığını yapmış olması veya yasa dışı ticaret yapan başka kişilere yardım etmesi, azmettirmesi veya gizli anlaşma yapması gibi suçları işlemesi halinde Amerika vizesi almaya engel olabilir.

Kişinin fuhuş suçuna karışması, ülkede bulunan kişileri fuhuşa teşvik etmesi ve ABD’ye seyahat amacının fuhuş sebepli olması ile yasa dışı ticari ahlaksızlık yapmak üzere ülkeye seyahat etmesi durumlarında ABD vizesi verilmemektedir. Siyasi suçlar haricinde birden fazla ceza mahkumiyeti bulunan ve toplam hapis cezaları beş yıl veya daha fazla olan kişiler ABD vize alamamaktadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: