Çalışmayanlar için Amerika Vizesi

Çalışmayanlar ve Ev Hanımları İçin Amerika Vize Başvurusu

Çalışmayan kişiler ve ev hanımları için Amerika vize başvurusu, düzenli gelire sahip 1. dereceden bir akrabanın (anne, baba veya eş) sponsorluğunda yapılabilir.

Geliri bulunmayan kişilerin ABD vize başvurusu için standart vize işlemlerinden farklı olarak sponsor dilekçesinin ve sponsora ait çalışma belgelerinin sunulması gerekir.

Çalışmayan Kişiler İçin Gereken ABD Vize Evrakları Nelerdir?

Çalışmayan kişilerin Amerika vize başvuruları için hazırlaması gereken evraklar seyahat amacı ve talep edilen vize türüne göre değişmektedir.

Amerika vizesi başvurularında çalışmayan kişilerin aşağıda verilen evrakları beyan etmeleri gerekir.

  • Vize sponsor dilekçesi
  • Sponsora ait maddi durumu gösteren belgeler
  • Sponsorla ilişki derecesine dair kanıt (nüfus kayıt örneği veya evlilik belgesi)
  • Tapu, kira geliri, araç ruhsatı gibi ek gelir belgeleri

Sponsorun Hazırlaması Gereken Belgeler

Amerika vizesi için çalışmayan aile üyesine sponsor olacak kişi, kendisi başvuru yapacakmış gibi tüm çalışma ya da emekli belgelerini ve finansal kaynaklarını gösteren evrakları hazırlamalıdır.

Vize sponsorunun Amerika'da ikamet eden bir ABD vatandaşı ya da yeşil kart sahibi olması halinde Amerika sponsorlu vize başvurusu için ilgili USCIS formunu doldurması gerekmektedir.

İşsiz Kişiler İçin Amerika Vizesi Almak Zor Mudur?

İşsiz kişiler için Amerika vizesi almak, düzenli geliri bulunan kişilerin vize başvurularına göre daha zordur. Çalışmayan kişilerin planladıkları seyahat bitiminde Amerika Birleşik Devletleri'ni terk edeceklerini sağlam deliller ile kanıtlamaları önemlidir; bu durumu kanıtlamak için gerekli vize evraklarına ek ikna edici belgeler sunulmalıdır. Kişinin kendi ülkesiyle olan ailevi, sosyal, ekonomik her türlü bağı özellikle belgeleyerek başvurusunu desteklemesi gerekir. Aksi takdirde çalışmayan kişilerin ABD vizesi almaları zor olmaktadır.

Çalışma Durumuna Göre Ek Belge Sunulması Gereken ABD Vizeleri

Çalışma ve yaş durumuna göre ABD vize evraklarında değişiklik gösteren durumlar aşağıda sıralanmıştır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: