Kanada B1 Vizesi

Kanada B1 Vizesi Başvuru Süreci 2023

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

B1 vizesi Amerika’ya özgü bir vize türüdür. B1 vizesi, sahibinin Amerika Birleşik Devletleri’ne iş veya turizm amaçlı seyahat etmesine izin veren geçici bir vizedir.

Amerika B1 vizesinin karşılığı Kanada’da iş vizesi olmaktadır. Kanada business vizesi almak isteyen kişiler genellikle doğrudan Kanada iş gücü piyasasına girmeden uluslararası ticari faaliyetler için Kanada’ya gelen kişilerdir.

Kişi, Kanada B1 vizesi için başvuru koşullarını sağladığı takdirde gerekli belgelerin hazırlanması ile birlikte vize başvurusu yapabilmektedir.

Kanada B1 iş gezi vizesi sahipleri Kanada’da toplantılara, konferanslara ve çalıştaylara katılabilmektedir.

Kanada B1 İş Gezisi Vizesi Şartları Nelerdir?

Kanada iş gezisi vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

  • Kanada iş gezisi vizesi için kişinin i geçerli bir pasaporta sahip olması gerekmektedir.
  • Kanada iş gezisi vizesi için kişinin Kanada’da kalabilecek ve kendi ülkesine geri dönebilecek yeterli miktarda finansal kaynağının olması gerekmektedir.
  • Kanada iş gezisi vizesi için kişinin ziyaret bitiş tarihinde Kanada’dan ayrılmayı planlaması gerekmektedir.
  • Kanada iş gezisi vizesi için kişinin suç geçmişinin olmaması ve Kanada için güvenlik veya sağlık tehdidi oluşturmaması gerekmektedir.
  • Kanada iş gezisi vizesi için kişinin gelir kaynağının kanıtını sunması ve işinin Kanada dışındaki ana merkezinin yerini doğrulaması gerekmektedir.

Kanada B1 İş Vi̇zesi İçin Çalışma İzni Almak Gerekir Mi?

Türkiye’den yürütülen iş aktivitelerinde, Kanada B1 iş vizesi için çalışma izni almak gerekmemektedir. Ancak Kanada’da ticaret yapmak; sekreterlik, idari, teknik veya üretim faaliyetleri yürütmek veya Kanada’da altı aydan daha uzun süre kalmayı planlayan kişilerin, Kanada çalışma izni başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Kanada B1 Vizesi Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanada B1 vizesi almak için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Finansal doküman: Kişinin Kanada’da kalmaya ve ülkesine dönmeye yeterli miktarda parası olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.
  • Aşı kanıtı: Kişinin COVID-19 aşısı olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.
  • Destek ve davet mektubu: Kişinin ana şirketinden gelen destek mektupları ve Kanadalı ev sahibi işletmeden gelen davet mektubunun sunulması gerekmektedir.
  • İletişim bilgileri: Kanada’daki iş daveti sahibinin 24 saat ulaşılabilecek iletişim bilgilerinin paylaşılması gerekmektedir.
  • Diğer belgeler: Kişinin ziyaretiyle ilgiliyse; garanti veya hizmet sözleşmeleri gibi diğer belgelerin de sunulması gerekmektedir.

Vize başvurusunda Kanada ziyaretçi vizesi için gerekli evraklar ve ek olarak yukarıdaki evrakların hazırlanması, ayrıca Kanada’ya gelindiğinde ibraz edilmesi gerekmektedir. Kanada vize başvurularında sunulan tüm evrakların İngilizce veya Fransızca dilinde olması gerekmektedir.

Kanada’dan B1 Business Vize Almak İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Kanada’dan B1 business vize almak için başvurular online ya da şahsen yapılabilmektedir. Kanada business vize almak için başvuru online olarak yapılırsa Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosunun canada.ca internet sitesi kullanılmaktadır

IRCC’den dönüş aldıktan sonra biyometri işlemleri için Ankara veya İstanbul VFS ofislerinden randevu alınmakta ve başvuru tamamlanmaktadır.

Şahsen yapılan B1 vize başvurularında randevu alınarak direkt VFS Global’e Kanada iş davetiyesi ve diğer belgeler teslim edilerek işlem tamamlanabilir. Başvurular Kanada Göçmenlik ofisi tarafından değerlendirilip onaylanmaktadır.

Kanada B1 İş Vizesi Ne Kadar Süreliğine Düzenlenir?

Kanada B1 iş vizesi, geçici ikamet vize kategorisindedir. En fazla 10 yıllık düzenlenebilir ve hamiline Kanada’da en fazla 6 aya kadar konaklama imkanı sunar.

Kanada’da iş gezisi, müşteri ziyareti, fuar gezisi, iş toplantısı gibi amaçlarla bulunmak isteyen kişiler Kanada ticari vize başvurusunda bulunabilmektedir.

Amerika B1 Vizesi İle Kanada’ya Giriş Yapılabilir Mi?

Hayır, Amerika B1 vizesi ile Kanada’ya giriş yapamaz. T.C. vatandaşları için Kanada vize muafiyeti bulunmamaktadır.

Amerika B1 Vizesi İle Kanada’da Çalışılabilir Mi?

Hayır, Amerika B1 vizesi ile Kanada’da çalışılamaz. Amerika B1 vizesi geçici süreli bir vize olup kişiye çalışma izni sağlamamaktadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: