Letonya'da Asgari Ücret ve Maaşlar

2023'te Letonya Asgari Ücret Miktarı ve Meslek Maaşları

Letonya’da merkezi olmayan bir asgari ücret belirleme uygulaması ve tüm işverenler için bağlayıcı olan bir asgari ücret seviyesi bulunmaktadır. Letonya’da yasalar gereğince asgari ücret devlet tarafından belirlenen minimum seviyeden daha az olamaz.

Letonya’da asgari ücretin ulusal düzenlemelerine ek olarak, sosyal ortaklar işverenlerle veya sektörle yapılan toplu sözleşmelerde ilgili şirket veya sektördeki asgari ücreti belirleyebilirler. Letonya çalışma hakları ilkelerine göre toplu sözleşmeler, kanun ve yönetmeliklere uygun çalışanın statüsünü bozamaz, bu sebeple toplu sözleşmelerde belirlenen asgari ücret normalden daha yüksek olmalıdır.

Country Economy tarafından toplanan verilere göre Letonya asgari ücretin yüksekliği bakımından dünyada 38., Avrupa’da ise 16. sıradadır. Letonya, asgari ücretin yüksekliği bakımından Türkiye ve diğer birçok Avrupa ülkesine göre yüksek asgari ücret veren ülkeler arasındadır.

Letonya'da Asgari Ücret Ne Kadardır?

Letonya’da asgari ücret miktarı normal çalışma saatleri çerçevesi içinde aylık 500 euro olarak belirlenmiştir. Letonya’da asgari ücret miktarı 1991 yılından itibaren her yıl, bazen yıl içinde birkaç kere olmak üzere, düzenli olarak artırılmıştır ve buna bağlı olarak asgari ücretin gelecek yıllarda tekrar artması öngörülmektedir.

Letonya'da Asgari Ücretin Yıllar İçindeki Değişimi Nasıldır?

Letonya’da asgari ücretin 2018 ve 2022 yılları arasındaki değişimini gösteren tablo aşağıda verilmiştir.

YılAsgari ücret
2018430 euro
2019430 euro
2020430 euro
2021500 euro
2022500 euro

Letonya'da Ortalama Maaş Ne Kadardır?

Letonya’da 2022 yılında ortalama maaş aylık 1012 euro olarak bilinmektedir. Letonya’da en düşük ortalama maaş aylık 113 euro, en yüksek ortalama maaş ise aylık 932 euro olarak hesaplanmıştır.

Letonya'da Meslek Maaşları Nasıldır?

Letonya’da 2022 yılında en çok kazanan meslek grupları arasında CEO, finans müdürü, pilot, IT yöneticisi, hakim ve yazılım mühendisi bulunmaktadır.

Letonya’da en az kazanan meslek grupları arasında ise garson, temizlikçi, terzi, barmen, resepsiyonist ve cenaze hizmetleri çalışanı bulunmaktadır. Letonya’da maaşlar, diğer Avrupa ülkelerine göre daha düşüktür. Letonya’da en az kazanan meslek grupları ise Türkiye’de asgari ücret uygulaması olan meslek gruplarına göre daha fazla kazanmaktadır.

Letonya Doktor Maaşları Ne Kadardır?

Letonya Doktor Maaşları Ne Kadardır?
Letonya Doktor Maaşları Ne Kadardır?

Letonya doktor maaşları aylık ortalama 2.700 euro olarak hesaplanmıştır. Letonya’da doktor maaşları mesleğin sürdürüldüğü şehir, doktorun uzmanlık alanı ve doktorun deneyimine göre değişiklik göstermektedir.

Letonya'da Hemşire Maaşları Ne Kadardır?

Letonya'da Hemşire Maaşları Ne Kadardır?
Letonya'da Hemşire Maaşları Ne Kadardır?

Letonya’da hemşire maaşları aylık ortalama 1.300 euro olarak bilinmektedir. Letonya’daki hemşirelerin maaşları hemşirenin uzmanlık alanı, deneyimi ve mesleği yaptığı şehre göre değişmektedir.

Letonya'da Mühendis Maaşları Nasıldır?

Letonya'da Mühendis Maaşları Nasıldır?
Letonya'da Mühendis Maaşları Nasıldır?

Letonya’da mühendis olarak çalışan biri aylık ortalama 1.500 euro kazanmaktadır. Letonya’da kıdemli bir mühendisin aylık maaşı ortalama 2.500 euroya kadar çıkabilmektedir. Letonya’da mühendis olarak çalışan birinin aylık maaşı kişinin deneyimine, mesleğini icra ettiği şehre ve hangi alanda mühendislik yaptığına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Letonya'da En Yüksek Maaşlı Meslekler Hangileridir?

Letonya’da en yüksek maaşlı meslek grupları aşağıdaki listede verilmiştir.

 • Doktorlar/cerrahlar
 • Avukatlar
 • CEO’lar
 • Ortodonti uzmanları
 • Hakimler
 • Pilotlar
 • Üniversite profesörleri
 • Banka müdürleri
 • Finans yöneticileri
 • Pazarlama müdürleri

Letonya'da Asgari Ücret Yaşam Giderleri için Yeterli Midir?

Letonya’da bir kişinin bir aylık ortalama yaşam masrafı asgari ücret miktarı göz önünde bulundurulduğunda yeterli kalmamaktadır.

Letonya’daki kira ücretleri yaşam giderlerinden ayrı değerlendirildiğinde, bir kişinin aylık ortalama Letonya’da yaşam masrafı 620 euroya denk gelmektedir; bu sebeple bir kişinin vergiler dahil olan asgari ücreti Letonya’da yaşamını sürdürebilmek için yeterli görülmemektedir.

Letonya 2022'de İşçi Alımı Yapıyor Mu?

Letonya 2022 yılında işçi alımı yapmaktadır. Letonya’da işçi olarak çalışmak isteyenler için farklı iş imkanları bulunmaktadır. 2022 yılında Letonya’da en çok kimyasal ve metal işleri, makine yapımı, tarım sektörü alanında istihdam sağlanmaktadır.

Letonya İşçi Alımı İlanları Nereden Takip Edilir?

Letonya işçi alımı ilanlarının takip edilebileceği platformlar liste olarak verilmiştir.

 • LinkedIn
 • Visidarbi.lv
 • Jobsmicro.com
 • Workingday.lv

Yabancı işçiler için iş bulmak adına Letonya iş ilanları içerikli sitelerin düzenli olarak takip edilmesi oldukça önemlidir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: