Amerika Adana Konsolosluğu

ABD Adana Konsolosluğu Bilgileri | U.S. Consulate Adana

Adana'da bulunan ABD Konsolosluğu, Türkiye'nin tarihi güneydoğu bölgesindeki Amerika vatandaşlarını temsil etmektedir. ABD Adana Konsolosluğunun yetki alanı Türkiye'nin Suriye, Irak ve İran sınırları dahil olmak üzere, 22 ili kapsamaktadır; bölgedeki diğer büyük şehirler Mersin, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Van'dır.

Amerika’nın güneydoğu bölgesindeki ilk temsilciliği 1858 yılında İskenderun’da hizmet vermeye başlamıştır. Daha sonra Beyrut'taki ABD Büyükelçiliğinin idaresindeki Halep dış temsilciliği 1908 yılında çalışmaya başlamış ve bu temsilciliğin resmen kapatıldığı 1961 yılından itibaren günümüzdeki Adana Konsolosluğu hizmet vermeye devam etmiştir.

ABD Adana Konsolosu Kimdir?

ABD Adana Konsolosluğu görevini, 2021 yılı Ağustos ayından beri Amanda Pilz yürütmektedir.

Adana Amerikan Konsolosluğu'nda Verilen Hizmetler Nelerdir?

Adana Amerikan Konsolosluğu tarafından, pasaportların, doğum belgelerinin ve diğer resmi belgelerin işlenmesi de dahil olmak üzere bölgede bulunan Amerikan vatandaşlarına koruma ve hizmet sağlanmaktadır.

ABD Adana Konsolosluğu Adresi ve İletişim Bilgileri

ABD Adana Konsolosluğu; Girne Bulvarı, No: 212, Güzelevler Mah., Yüreğir, Adana adresinde bulunmaktadır. Dış temsilciliğin telefon numarası +90 322 455 4100 ve faks numarası +90 322 455 4141’dir. Adana Amerika Konsolosluğuna Webmaster_Adana@state.gov e-posta adresi üzerinden ulaşılabilirken, konsoloslukla ilgili sorular için CA-Adana@state.gov adresine mail atılabilir.

Adana'dan Amerika Vize Başvurusu

ABD Adana Konsolosluğu, Türkiye'den yapılan Amerika vize başvurularında yetkili değildir.

Adana ve çevresinden yapılacak vize başvuruları için, ilgili vize türüne göre online Amerika vize işlemleri tamamlandıktan sonra, Ankara veya İstanbul'da hizmet veren ABD dış temsilciliklerine başvuru yapılması gerekmektedir.

ABD'nin Türkiye'deki Diğer Dış Temsilcilikleri Nelerdir?

ABD’nin Türkiye’deki diğer dış temsilcilikleri aşağıda listelenmiştir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: